Atla

Okuyan Çocuğa Yardım Nafakası


Okuyan Çocuğa Yardım Nafakası

Okuyan Çocuğa Yardım Nafakası

Okuyan Çocuğa Yardım Nafakası

Okuyan Çocuğa Yardım Nafakası

Türk Medeni Kanunu' nun kendilerine vermiş olduğu hak doğrultusunda kanun dahilinde bulunan şartlara uygunluğuna göre evlilik birliğini sürdüremeyen çiftler, boşanabilmektedir. Türk Medeni Kanunu kapsamında açılan boşanma davası sonucunda. Aile Mahkemesi' nden evlilik birliğinin yasal olarak sona erdirilmesi kararının alınması ile birlikte evlilik birliğinde çocuk ya da çocuklar söz konusu ise velayetleri ile ilgili olarak da karar alınır. Bu noktada boşanma davalarının önemli parçalarından birisi olan nafaka konusu da gündeme gelir.

Buna göre eğitim çağında bulunan çocuğun ya da çocukların eğitim için yardım nafakası alması, Türk Medeni Kanunu tarafından çocukların bakım ve eğitim giderleri hükümleri dahilinde ilgili 328. Maddesi dahilinde düzenlenmiştir.

Boşanma Ve Nafaka

Boşanma davası neticesinde Aile Mahkemesi hakimi tarafından müşterek çocuğun menfaatlerini göz önünde bulunarak velayet ve iştirak nafakası ile ilgili olarak gereklilik teşkil eden önlemleri alma yükümlülüğüne sahiptir. Bu noktada genel uygulama dahilinde çocuğun velayeti anne veya babadan herhangi birisine verilirken, diğer tarafında iştirak nafakası ile çocuk ya da çocukların maddi gereksinimlerine destek vermesi mümkün kılınır.

İştirak Nafakası Ne Kadar Süre Alınır?

Türk Medeni Kanunu kapsamında boşanma davalarına konu olan iştirak nafakası için söz konusu geçerlilik süresi. Çocuk ya da çocukların reşit olmalarına yani 18 yaşını doldurmalarına kadardır. Çocuğun reşit sıfatı kazanmasına karşın, nafaka yükümlüsü iştirak nafakası ödemeye devam ettiği hallerde, Yargıtay kararları kapsamında bu yapılan 18 yaşın doldurulmasından sonraki iştirak nafakası ödemeleri ahlaki görevin ifa edilmesi şeklinde değerlendirilmekte olunduğundan, iadesinin talep edilmesi hakkı bulunmaz.

Fakat çocuğun reşit olmasının ardından gelen döneme dair iştirak nafakasının cebri icra yolu ile tahsili yolu kullanılmış ise. Yargıtay tarafından artık bir ahlaki yükümlülükten söz edilememesi. Dolayısı ile bu halde ödenmek mecburiyetine düşülen iştirak nafakasının iadesini talep etme hakkı olacağını belirtir.

Eğitimi Devam Eden Reşit Çocuğa Nafaka

İştirak nafakası, çocuğun reşit olması ile sona ererken, eğitiminin devam etmesi durumunda ergin çocuğunda eğitim ve bakım yükümünün anne ve baba üzerinde olmasından dolayı Türk Medeni Kanunu' nun 328. Maddesi 2. Fıkrasında belirtilmektedir. Söz konusu kanun maddesi çerçevesinde çocuk reşit olmasının ardından eğitim yaşamı sürmekte ise anne ve babasından nafaka talebi gerçekleştirebilir. Bu nafaka, koşulları kapsamında aslında yardım nafakası yapısında olurken. Çocuğun eğitiminin devam etmesi sebebi ile kendi geçimini sağlayamayacağı ve eğitim giderlerini karşılayamayacağı gerekliliği mevcuttur.

Genel şekilde uygulanan kararda, iştirak nafakasının sona ermesinin ardından devam eden eğitime yönelik olarak nafakanın sadece yeni bir dava ile talep edilmesi gerekir. İştirak nafakası kendiliğinden eğitim dolayısı ile yardım nafakası haline gelmemektedir. Fakat iştirak nafakasının eğitim sürmekte iken. Kendiliğinden eğitim açısından yardım nafakası şeklinde devam edeceği ile ilgili olarak da bazı Yargıtay kararları bulunur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Okuyan Çocuğa Yardım Nafakası - Yorum
    Anonim -
    9 Mayıs 2017

    Oğlum bir şirkette çalışıp hemde üniversitede okuyor.yani 1800tl civarında geliri var..19 yaşında....450 tl nafaka ödüyorum,ne zamana kadar ödemem gerek...şimdiden teşekkürler.

    Cevapla
Yorum Bırak