Sigorta Tahkim Komisyonu’na Kimler Başvurabilir?

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Kimler Başvurabilir?

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Kimler Başvurabilir? Trafik sigortası poliçesi yaptırdığınız sigorta kuruluşu ile yaşanan uyuşmazlıklarda Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunmak mümkün olmaktadır. Ancak bu başvuru için gerekli birtakım hususların yerine getirilmesi gerekmektedir.

İlk olarak uyuşmazlık yaşadığınız sigorta firmasının, Sigorta Tahkim Komisyonu’na üye olması şartı bulunmaktadır. Eğer üyelik konusunda herhangi bir engel bulunmuyorsa ve başvuruda bulunduğunuz sigorta firması talebinizi reddettiyse Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru formunu eksiksiz doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Konuyla ilgili ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?

Hukuk sistemimizde 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’na tabi bir kuruluş olan Sigorta Tahkim Komisyonu, kendi bünyesine üye olan sigorta firmaları ile bu firmalardan sigorta hizmeti alan müşteriler arasında yaşanan uyuşmazlıkları, bağımsız sigorta hakemleri gözetiminde adil ve hızlı bir şekilde çözmek için faaliyetlerini sürdürmektedir. Söz konusu sigorta firmaları ile bu firmaların müşterileri arasında yaşanan uyuşmazlıkların sigorta sözleşmesinden kaynaklanması gerekmektedir.

Bu noktada Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılan başvurularda, başvuru dilekçesinin etkin bir şekilde hazırlanıp hazırlanmadığından ziyade içeriğine dikkat edilmektedir. Bu sebeple komisyona yapılan başvuruları, kişilerin uzman yardımına gerek duymadan şahsen ve kolaylıkla yapabilmeleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılan başvurular, komisyonda görevli hakemler tarafından incelendikten sonra haklılık sebebine bağlı olarak ya reddedilmekte ya da kabul edilmektedir. Dolayısıyla komisyona yapılması planlanan başvurularda mümkün mertebede bütün delillerin sunulması, komisyonun sağlıklı bir şekilde karar vermesinde etkili olmaktadır.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Nasıl Başvurulur?

Sigorta firması ile yaşanan uyuşmazlığın çözümünde ilk olarak söz konusu sigorta firmasından olumlu bir cevap alamamanız durumunda, aldığınız olumsuz cevabı da başvuru belgeleri arasına ekleyerek, uyuşmazlığa ilişkin diğer kanıtlarınızla Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili olarak dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, komisyonun başvurunuzu değerlendirmeye alabilmesi için zorunlu trafik sigortası dışında uyuşmazlık yaşanan rizikonun, ilgili kuruluşun Sigorta Tahkim Komisyonu’na üye olduğu tarihinden sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir.

Öte yandan zorunlu trafik sigortası başta olmak üzere diğer zorunlu sigortalara ilişkin yaşanan ihtilaflarda, uyuşmazlık yaşadığınız firmanın komisyona üye olup olmadığına bakılmaksızın başvurular değerlendirilmeye alınmaktadır.

Sigorta Tahkim Komisyonu Başvuru Evrakları Nelerdir

Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurular posta yoluyla veya şahsen müracaat ederek yapılabilmektedir. Ancak Sigortalıkta Tahkime İlişkin Yönetmeliğin 16. maddesi uyarınca komisyona yapılan başvuruların, başvuru formu doldurularak yapılması zorunlu olmaktadır.

Bununla birlikte sadece ıslak imzalı başvurular değerlendirilmeye alınacağı için faksla yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır. Öte yandan söz konusu başvuru formu bilgisayar ortamında doldurulursa eğer, çıktısının alınıp imzalanması gerekmektedir.

Başvuru formuna ek olarak;

  • Başvuru sahibinin kimlik belgesi fotokopisi
  • Sigorta poliçesi
  • Delil ve diğer belgeler
  • Başvuru ücretinin yatırıldığına dair dekont eklenmelidir.

Bu haber toplam 184 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara
Sigorta Hukuku Avukat Danışma