Tek Celsede Boşanma | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Tek Celsede Boşanma

Tek Celsede Boşanma

Tek Celsede Boşanma (Anlaşmalı Boşanma)

Her mutlu çift, mutluluklarını hayatlarının sonuna kadar sürdürebilmek adına evlenmeye karar verir.  Evlenme işlemi, kişilerin birlikteliklerinin resmiyetteki hukuki karşılığıdır. Bir bakıma evlilik,  çiftlerin birbirlerine ve üçüncü kişilere karşı sorumluluklarını, birlikteliklerinden doğacak olan hakların kanunlar önünde düzenlenmesidir.

Fakat kimi evliliklerde mutlu bir gelecek, zamanla bir hayal olarak kalıyor ve taraflar boşanma kararı alabiliyor. Boşanmaya karar vermelerine karşın aralarındaki iletişimi güçlü tutabilen çiftlerin boşanma davaları ise genellikle tek celsede boşanma yani anlaşmalı boşanma olarak tamamlanıyor.

Halk arasında tek celsede boşanma olarak bilinen boşanma davalarının hukuki açıdan karşılığı anlaşmalı boşanmadır. Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır şartları nelerdir merak edilen diğer konuları makalemizde okuyabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Tek Celsede Boşanma

Anlaşmalı Boşanma Tek Celsede Biter Mi?

Taraflar boşanma gerekçeleri başta olmak üzere, malların paylaşımı, varsa çocuğun velayeti, nafaka ve tazminat gibi haklar konusunda anlaşmaya vardıkları boşanma süreçleri anlaşmalı boşanma olarak tanımlanıyor. Çiftlerin avukat danışmanlığından birlikte hazırladıkları ve mahkemeye sundukları boşanma dilekçeleri ile başlayan süreç anlaşmalı boşanma olması sebebiyle tek celsede boşanma olarak sona ermektedir.

Anlaşmalı Boşanmanın tek celsede sonuçlanması için bazı usul ve kurallar bulunmaktadır. Anlaşmalı boşanmaya karar veren eşler, hazırlanacak belgelerin usullere uygunluk taşıması, başvuru süreci ve duruşma sürecinde usullere uygun olarak hareket edilmesi, davanın istenilen sonuca en hızlı şekilde ulaşması bakımından önemlidir.

Tek Celsede boşanma Davanız da yapılacak hata ve eksiklik nedeniyle dava ret olabilir. Bu durumda da  reddedilen bir boşanma davası aynı gerekçe ile 3 yıl içersin de tekrar açılamayacağından eşler 3 yıllık süreyi beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Avukat ve Danışmanlık

Anlaşmalı boşanmanın hızlı bir şekilde gerçekleşmesini isteyen eşlerin avukat ve danışmanlık hizmeti çerçevesinde sürecin takip edilmesi faydalı olacaktır.

Davanızın avukat ile takip edilmesi durumunda, boşanma protokolünün hazırlanmasında haklarınız korunarak yapılacağını, duruşma günü ve süreci kısalacağını, tek celsede sonuçlanacak boşanma davanızın, kısa sürede kesinleştirilerek, nüfus kayıtlarına işlenmesi sürecinde faydası olacaktır.

Tek Celsede Boşanma Ne Kadar Sürer?

Çiftlerin anlaşmalı boşanmaya karar vermesi sonucu davanız tek celsede sonuçlanacaktır. Anlaşmalı boşanma davasının Avrupa birliği tahmini tamamlanma süresi olarak 60 gün olarak belirlenmiştir.  Bu 60 günlük süre taraflara tebligat yapılması, gerekçeli kararın yazılması ve kararının taraflara tebliğ edilmesi sürecidir.

Anlaşmalı boşanma davaları aile mahkemesinin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte genelde duruşmanın yapılması 7 gün ile 15 gün kararın yazılması ve boşanma kararının kesinleşmesi ortalama 15 gün süreceği tahmin edilmektedir. Toplamda boşanma davasının yapılması ve kararın kesinleşmesi 15 gün ile 30 gün içerisin de sonuçlanmaktadır.

Tek celsede Boşanma halinde kadın tekrar evlenebilir mi ? İddet Müddeti Nasıl Kaldırılır hakkında ki yazımızı okuyabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma dava masraf ve avukatlık ücretleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri