Atla

Tespit Davası Nerede Nasıl Açılır


Tespit Davası Nerede Nasıl Açılır

Tespit Davası Nerede Nasıl Açılır

Tespit Davası Nerede Nasıl Açılır 

Bir hukuki ilişkisinin mevcut olduğunu ya da mevcut olmadığını ya da mevcut olan ilişkinin içeriğinin belirlenebilmesi amacı ile ilgili olarak tespit hükmü elde edebilmek hedefi ile açma hakkına sahip olabildiği tespit davası, son yıllarda modern hukuk sistemi içerisinde sıklıkla görülüyor. Tespit davası sayesinde yalnızca taraflar arasında mevcut olan hukuki ilişkinin mevcut olduğu ya da mevcut olmadığı veya şüphe taşımakta olan içeriğin tespit edilmesi hedefi ile açılabilir. Bu noktada misal olarak bir malın mülkiyetinin hangi malike ait olduğu ya da taraflar arasında geçerli bir sözleşmenin olup, olmadığı tespit davalarının ana konuları arasında yer alır. Günümüzde tespit davası, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 106. Maddesi altında düzenlemeye alınmıştır.

Söz konusunda Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 106. Maddesi çerçevesinde;

*Tespit davası yolu ile mahkemeden bir hakkın ya da hukuki ilişkinin mevcut olduğunu veya mevcut olmadığını ya da bir belgenin sahte olup, olmadığının belirlenmesi amacı ile talep edilebilir,

*Tespit davası açan kişinin, kanunlar çerçevesinde oluşturulmuş olan istisnai haller haricinde, bu tespit davasını açmakta hukuki açıdan korunmaya değer güncel bir faydasının bulunması gerekir,

*Maddi olaylar, tek başlarına tespit davaları açısından konu teşkil edememektedir.

Bir hukuki ilişkinin mevcut olup, olmadığına dair açılmış olan tespit davalarına olumlu tespit davaları, bir hukuki ilişkinin mevut olmadığına dair açılmış olan tespit davaları ise olumsuz tespit davaları şeklinde de bilinmektedir. Bu noktada tespit davasının kişi tarafından açılabilmesi için öncelikli olarak o kişinin söz konusu davaya konu olacak olan konudan önemli bir değerde yararının bulunması koşulu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde açılabilecek tespit davaları sadece hukuki ilişkiler konusunu ele alabilmektedir. Tespit davaları sadece somut bir hukuki ilişki ile ilgili olarak açılabilmektedir. Soyut hukuki ilişkiler ya da maddi olaylar tek başlarına tespit davaları açısından herhangi bir şekilde konu teşkil edememektedirler. Bu noktadaki etkin misaller arasında genellikle davalının bir sorumluluğunun olup, olmadığının belirlenebilmesini hedefleyecek şekilde tespit davası açılabilmesi söz konusu olmamaktadır.

Tespit Davası Türleri Nelerdir?

Tespit davaları günümüzde birden fazla tür ve çeşide sahiptir. Bu tespit davası türleri;

*Hizmet tespit davası

*Kira bedeli tespit davası

*Sözleşmeye bağlı alacağın tespiti davası

*İş kazası tespit davası

*Araca el koyma sebebiyle tespit davası

*Sigortalılık başlangıcına dair tespit davası

*Menfi tespit davası şeklindedir.

Tespit Davası İçin Nereye Başvurulur?

Günümüzde genel tespit davaları ve menfi tespit davaları için icra takibinin gerçekleştirildiği İcra Dairesi'nin yer aldığı bölgede ya da alacaklı kişinin ikamet etmiş olduğu bölgedeki mahkeme aracılığıyla açılabilmektedir. Taşınmalara ilişkin tespit davalarında taşınmazın yer aldığı bölge, hizmet tespit davalarında ise davalının ikamet bölgesi, işçinin işini yapmış olduğu işyerinin bulunduğu bölgedeki mahkemede tespit davası açılabiliyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tespit Davası Nerede Nasıl Açılır - Yorum
  SONGÜL ERÇEN -
  7 Ağustos 2016

  Adalet olmadan düzen olmaz. (Albert Camus)

  Cevapla
 • Tespit Davası Nerede Nasıl Açılır - Yorum
  BİRTAN USTABULUT -
  14 Ağustos 2016

  Tespit Davası Nerede Nasıl Açılır dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
Yorum Bırak