Atla

AİHM Başvuru


AİHM Başvuru

AİHM Başvuru

AİHM Başvuru

Sanık hakkında suç ve suçluyu övme suçundan yapılan yargılama sonucunda beraat kararı verilmiştir. 5237 sayılı yasanın 215. Maddesinde yapılan 2013 yılı değişikliği ile suçun oluşabilmesi için açık ve yakın tehlike unsuru aranmıştır. Yargıtay 8. Ceza dairesinin 2014/27832 Esas 2015/9649 Karar sayılı 17/02/2015 tarihli kararı ile Yargıtay 16. Ceza dairesinin terör suçun övme propaganda suçu kapsamında verdiği kararlarda .

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sözleşmesi 9,10,11. Maddelerini gözeterek söylenen sözlerde silahlı direniş, isyana davet niteliğinde nefret oluşturulup oluşturulmayacağı sanığın kimliği konumu, konuşulan yer ve zamanı gibi açık ve yakın tehlike testine tabi tutulmasını değerlendirerek yapılan somut değerlendirmelerde incitici, rahatsız edici sözlerin tek başına suç oluşturulmadığı belirtildiğinden CMK 280/2 gereğince istinaf talebinin reddi .

İfade özgürlüğünü koruma altına alan İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşmenin 10.Maddesi; herkesin ifade özgürlüğüne sahip olduğunu belirttikten sonra,ifade özgürlüğünün ulusal güvenliğin, toprak bütünlüğünün veya kamu güvenliğinin korunması, kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın, başkalarının şöhret ve haklarının korunması, gizli bilgilerin yayılmasının önlenmesi veya yargı erkinin yetki ve tarafsızlığının güvence altına alınması için sınırlamalara veya yaptırımlara tabi tutulabilineceğini öngörür.

Sözleşmenin 2. maddesi ile güvence altına alınan yaşam hakkını ortadan kaldıran, insanın yaşamını sona erdiren eylemin övülmesi, desteklenmesi ifade özgürlüğü olarak değerlendirilemez.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • AİHM Başvuru - Yorum
  ABDULKERİM AYAN -
  11 Ağustos 2016

  AİHM Başvuru dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • AİHM Başvuru - Yorum
  İlknur -
  25 Aralık 2016

  AİHM Başvuru Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak