Anlaşmalı Boşanma Avukatı ve Ücretleri - Ankara'da Anlaşmalı Boşanma Nasıl Açılır?

Anlaşmalı Boşanma Avukatı ve Ücretleri - Ankara'da Anlaşmalı Boşanma Nasıl Açılır?
Anlaşmalı boşanma diğer çekişmeli boşanma davalarına nazar daha kolay ve çabuk sonuçlanması nedeniyle tercih edilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında avukat ihtiyaç mı veya zorunluluk mu konusu ihtiyaca göre belirlenmelidir.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ücretleri Nedir? Anlaşmalı boşanma davaları için avukat ücretleri davaya göre değişmektedir. Avukat ve müvekkili arasında vekalet ücret sözleşmesi olmaktadır. Bu sözleşmenin oluşması için avukata vekalet verilmesi gerekmektedir.

Bu anlaşma sözlü ya da yazılı şekilde kurulabilir. Avukat ve müvekkili arasında ücret sözleşmesi yapılmamış olsa dahi, avukat bu ücret tarifesine göre hak elde etmektedir. Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ücretleri de yasalarla belirlenmiştir. Borçlar Kanunu ve 1136 sayılı yasa ile vekalet ücretleri belirlenmiştir. Buna göre:

  • Avukat ücretlerinin belirlenmesi kapsamında avukatın çabası, emeği ve işin niteliği ile beraber davanın süresi de göz önünde bulundurulmaktadır.
  • Dava değerinin tespit edilmesinden sonra yasal avukatlık ücreti, dava değerine göre hesaplanmaktadır.

İlgili kanunun 3. Maddesinden daha detaylı bilgiye ulaşılabilir. Avukatlık ücretleri bu gibi durumlar sebebiyle net bir fiyatla belirtilmemektedir. Bazı davalar oldukça kısa sürede tamamlanırken, bazı davalar yıllarca sürebilir.

Bu gibi unsurlar, dava ücretleri konusunda belirleyici olmaktadır. Ankara barosunun belirlemiş olduğu tavsiye niteliğindeki, Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ücretleri tarifesini 17.900 TL olarak belirlemiştir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

Anlaşmalı boşanma davası sonuçları ne zaman belli olur sorusunun yanı davaya göre değişmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında yargıda hedef süre olarak belirlenen gün sayısı 45 gündür.

Ancak bu sürenin 7 ile 14 günde duruşmanın olma durumu ile boşanma kararının eşlerin feragat nedeniyle kesinleşme süresi toplan 20 günü gibi kısa sürede sonuçlana bilmektedir.

Genel olarak iki tarafında anlaşması durumunda oldukça kısa sürede dava sonuçlanmaktadır. Çeşitli durumlarda dava sırasında anlaşmazlıkların yaşanması gibi hallerde dava uzayabilmektedir.

Anlaşmalı boşanmak için 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda belirtildiği üzere anlaşmalı boşanma şartları eşler tarafından yerine getirilmiş olmalıdır. Bu şartları yerine getirmemiş olan eşlerin anlaşmalı olarak boşanması söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda anlaşmalı olarak başlayan davalar, çekişmeli boşanma davası olarak devam eder.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma dava açılma süreci için boşanmak isteyen eş, evlilik birliği içerisinde son altı ayda ikamet ettiği bölgede bulunan Aile Mahkemesi’ne başvurmalıdır.

Eşlerin altı aydan daha uzun süre farklı yerlerde ikamet etmesi hallerinde ise boşanma davalının bulunduğu ikamette açılmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davaları için baştan beri anlaşma sağlanarak, hukuki prosedürlerin takibi gerçekleşebilir. Ancak tarafların fikir birliğine varamamaları sebebiyle çekilmeli boşanma söz konusu olabilir. Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların boşanma protokolü kapsamında kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ücretleri 2019

Davanın en önemli aşamalarından birini oluşturan Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi hazırlanırken, bir avukatın deneyim ve birikimlerinden faydalanılması önerilir. Dilekçede yapılan usul yanlışlıkları, davanın reddedilmesine sebep olabilir.

Olağan koşullarda hazırlanan dava dilekçesinde, eşlerin evlilik birliğini sonlandırma kararını almalarına sebep olan olaylar açık ve net bir şekilde açıklanmalıdır.

Bu açıklama yapılırken, her evliliğe göre farklılıklar gösteren olayların net şekilde açıklanması, dava ile ilgili hakimde gerekli kanının oluşmasında önemli bir yardımcıdır. Bu sebeple hazırlanan Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi, hem detaylı ve açıklayıcı olmalı ve hem de usullere uygunluk göstermesi gereklidir. Anlaşmalı Boşanma Avukatı ve Ücretleri.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ücretleri

Anlaşmalı boşanma avukat ücretleri belirlenmesi ve hesaplanması genel anlamda yapılacak hizmet ile ilişkili olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma avukat ücretleri 2024 yada anlaşmalı boşanma avukat ücreti 2024 belirlenirken her yıl avukatın bağlı bulunduğu baro başkanlığı tarafından tavsiye niteliğinde ücret tarifesi yayınlayarak belirlemektedir.

Anlaşmalı boşanma avukatı ücreti, Anlaşmalı boşanma avukatı ücretleri belirlemeye yarayan olgu, yetkinlik boşanma hukukunda ki, tecrübesine, anlaşmalı boşanmada anlaşmanın zorluğu, ve dava öncesi harcanan mesai ile harcanacak mesai süresine göre farklılık göstererek anlaşmalı boşanma avukatlık ücreti belirlenir.

Anlaşmalı boşanma davası avukat ücretleri, diğer boşanma sebeplerine dayalı açılan boşanma davası avukat ücreti nazaran daha uygundur. Anlaşmalı boşanma davası avukatlık ücreti belirlenmesi ile avukat ile dava açmayı talep eden kişi arasında avukatlık ücret sözleşmesi düzenlenir.

Düzenlenen anlaşmalı boşanma avukatlık sözleşmesinde ücretin ne kadar olacağı, ne zaman ödeneceği gibi detaylar bulunmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Ankara barosunun belirlemiş olduğu tavsiye niteliğindeki, Anlaşmalı Boşanma Davası Avukat Ücreti tarifesini 17.900 TL olarak belirlemiştir.

Makalemizde Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ücretleri konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 526 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara