Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?
4721 sayılı Medeni Kanunu’na göre belirlenmiş olan şartların sağlanmasının ardından anlaşmalı boşanma davası açılabilir.

Anlaşmalı boşanma davası, evlilik birliğinin karşılıklı anlaşma ile sonlandırılması sürecidir. Bu tür boşanmalarda, eşler arasındaki mutabakat esastır ve genellikle dava daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma sürecinin adımları, şartları ve işlemleri hakkında aşağıda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davası, eşlerin boşanmayı ve sonuçlarını tam olarak kabul ettiği, ortak bir karara vardığı durumlarda açılabilir. Bu süreç, her iki tarafın da rızası ile başlar. Genellikle, bir avukat aracılığıyla her iki eş için de boşanma protokolü ve dava dilekçesi hazırlanır; ancak avukat sadece bir tarafı temsil edebilir. Diğer taraf ya kendi başına hareket eder ya da başka bir avukat tutar. Anlaşmalı boşanma protokolü, eşler tarafından imzalanmalı ve mahkemede onaylatılmalıdır.

2024 yılı itibarıyla anlaşmalı boşanma davası açmak için, eşler mahkemenin belirlediği duruşma gününde hazır bulunmalı ve anlaşmayı mahkeme huzurunda teyit etmelidir. Bu tür davalar genellikle tek celsede sonuçlanır ve kararın kesinleşmesi yaklaşık bir ay sürer.

Anlaşmalı Boşanma İçin Nereye Başvurulur?

Türkiye'nin her yerindeki aile mahkemesine anlaşmalı boşanma davası açılabilir. Eğer bölgede aile mahkemesi yoksa, asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi sıfatıyla davaya bakar.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açacağım, Boşanma Avukatına Başvurmalı Mıyım?

Avukata başvurmak zorunlu olmasa da, anlaşmalı boşanma sürecini kolaylaştırır ve hızlandırır. Anlaşma protokolü ve dava dilekçesi gibi önemli belgelerin hazırlanması konusunda uzman bir avukatın desteği önemlidir. Avukatlar, potansiyel hataları ve eksiklikleri öngörebilir ve müvekkillerinin haklarını en iyi şekilde koruyabilir.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma için bazı temel şartlar vardır:

Evlilik birliğinin en az 1 yıl sürmüş olması,

Eşlerin boşanmayı ve boşanmanın şartlarını karşılıklı olarak kabul etmesi,

Mahkemede herhangi bir baskı altında olmadan ifade verebilir olmaları.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nedir ve Ne İçermelidir?

Anlaşmalı boşanma protokolü, eşlerin boşanma sonrası mali durumlarını, çocukların velayetini, nafaka miktarını, tazminatları ve diğer önemli konuları kapsar. Bu protokolde, eşlerin tüm bu konularda anlaştıkları detaylı bir şekilde belirtilmelidir.

Anlaşmalı Boşanma İşlemleri Nelerdir, Nasıl Yürütülür?

Anlaşmalı boşanma işlemleri, yetkili aile mahkemesine başvurarak başlar. Dava dilekçesi ve anlaşma protokolü mahkemeye sunulur.

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır sorusuna verilecek ilk yanıt eşlerin birbirleri ile hukuki tüm sonuçlar hakkında karara varmış olmasıdır. Ortada böyle bir karar olmadığı durumlarda anlaşmalı değil çatışmalı boşanma davası açılmalıdır.

Anlaşmalı boşanma başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı hukuki sonuçlar hakkında ortak karar verildiğine dair protokol ile yetkili mahkemeye gidilmesidir.

Anlaşmalı Boşanmalarda Ortak Karar Gerektiren Hukuki Sonuçlar Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için tarafların pek çok konuda anlaşmaya varmış olması gereklidir. Anlaşılması gereken hukuki sonuçlardan bazıları ise şu şekildedir:

  • Varsa çocuğun velayetinin kime verileceği,
  • Ortak malların paylaşımının nasıl yapılacağı,
  • Nafaka ücretinin ne kadar olacağı,
  • Tazminat ödenip ödenmeyeceği.

Bu konular hakkında ortak bir kararın verilmesinin ardından kararı içeren bir anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanmalıdır. Bu protokol davanın açılabilmesi için gereklidir.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanmanın söz konusu olabilmesi için aranan ilk şart evliliğin en az 1 yıl sürmüş olmasıdır. Kısa süreli evliliklerde anlaşmalı boşanma davası açılamaz. Anlaşmalı boşanma şartlarından bir diğeri ise eşlerin ortak verdikleri karar ile protokolün hazırlanmış olması ve iki tarafında bu protokolde imzasının bulunmasıdır. Son şart ise iki tarafın da davada bulunma zorunluluğudur.

Anlaşmalı Boşanmalarda Hangi Mahkeme Görevlidir?

4721 sayılı Medeni Kanunu’na göre belirlenmiş olan şartların sağlanmasının ardından anlaşmalı boşanma davası açılabilir.

Bu davaların aile hukukuna ilişkili olmasından dolayı davalar da Aile Mahkemeleri’nde açılmalıdır. Ancak bazı yerlerde Aile Mahkemesi olmayabiliyor. Bu durumda da yapılması gereken şey davanın Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılmasıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarından çok daha kısa sürede sonuçlanır. Eşler hali hazırda tüm hukuki sonuçlar hakkında bir anlaşmaya varmış olmalarından dolayı boşanma kararı da hızlı bir şekilde verilebilecektir.

Çekişmeli boşanma davalarının sonuçlanması davanın zorluğuna göre değişebilir ve 2 yıla kadar uzayabilir. Ancak anlaşmalı boşanma davaları tek celsede sonuçlanabilir. Mahkemenin yoğunluğu davanın sonuçlanma süresini etkiler. Duruşma hemen görülürse 10 gün gibi kısa sürede bile boşanmalar mümkün olabilir.

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Eşlerin evliliklerini yürütemedikleri ve sonlandırmak istedikleri zaman Türkiye'de hukuksal olarak yapılması gereken Aile Mahkemelerinde Boşanma davası açmaktır. Boşanma davalar iki şekilde yürümektedir.

Süreç olarak uzun ve sancılı geçecek olan çekişmeli boşanma davası, kısa sürede sonuçlanan Anlaşmalı boşanma davasıdır. Boşanma süreci içerisine girecek olan eşlerin genelde çabuk ve sıkıntısız sonuçlanmasını istediği Anlaşmalı boşanmayı tercih etmektedirler.

Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşlerinde aklına gelen soru Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır şeklindedir. Boşanma için Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Aile Mahkemelerine yapılır. Anlaşmalı Boşanma Başvurusunu eşler birlikte, ya da bir eşin diğerinin eşin davasını kabul etmesi halinde açılarak gerçekleşir.

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için evlilik süresinin en az bir yıl sürmesi gerekmektedir. Anlaşmalı Boşanma Başvurusundan önce eşler nafaka, tazminat, velayet ve mal paylaşımı konusunda anlaşmış olmalı gerekir.

Kendi aralarında anlaşan eşler anlaşmalı boşanma protokol hazırlayıp ve imzalayarak, dava dilekçesi ile birlikte Aile mahkemesine başvuru yapılarak boşanma talep edebilirler.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Başvurulur?

Anlaşmalı boşanma davaları genellikle taraflar arasında yapılmış olan protokole göre tek celsede tamamlanabilmektedir. Tarafların boşanma istemiyle mahkemeye başvurmasından yaklaşık 1 ya da 2 ay sonrası için duruşma günü belirlenmektedir.

Davanın bir avukat tarafından açılması durumunda ise bu süre daha da kısalarak 1 ya da 2 hafta içerisinde tüm işlemler mahkemenin yoğunluğuna göre sonlanabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasının sonuçlanmasından sonra mahkeme çifte 15 günlük bir temyiz hakkı sunmaktadır. Taraflar bu temyiz haklarından feragat ederek boşanmanın resmi olarak gerçekleşmesinin daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesini sağlayabilirler.

Anlaşmalı Boşanmak İçin Nereye Başvurulur?

Ülkemizde tüm çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları aile mahkemesi tarafından görülmektedir. Eğer bulunduğunuz bölgede aile mahkemeleri bulunmuyorsa Asliye Hukuk Mahkemeleri boşanma davanızla ilgilenecektir. | Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma ve Başvuru Hakkında Avukat ve Danışmanlık

Bir evliliği sonlandırmak her iki tarafta bu konuda hem fikir dahi olsa oldukça yıpratıcı ve zorlayıcı bir süreç olmaktadır. Her iki tarafında maddi ve manevi olarak zorlanacağı bu boşanma sürecini olabilecek en rahat ve sıkıntısız şekilde atlatabilmek için mutlaka çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davalarında bu konuda uzman bir avukatın yardımı alınmalıdır.

Hazırlanacak olan anlaşma e yapılacak olan başvurular avukatlar tarafından yapılmalı ve her iki tarafında çıkarları bu avukatlar tarafından gözetilerek korunmalıdır. Avukatlar aracılığı ile yapılacak olan tüm işlemler kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.

Bu haber toplam 546 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara