Anlaşmalı Boşanma İle İlgili Sorular

Anlaşmalı Boşanma İle İlgili Sorular
Anlaşmalı Boşanma İle İlgili Sorular Hüküm Şöyle ifade eder: ‘Evlilik en az bir yıl sürmüş ise eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır.' Hükmün devamında anlaşmalı boşanma sebeplerinin şartları ifade edilmiştir. Kanunumuzun hükmettiği şartlara sahip olamayan çiftler...
Anlaşmalı Boşanma İle İlgili Sorular Ve Cevaplar Nelerdir? Anlaşmalı boşanma davası, boşanmak isteyen eşlerin birbirleri ile hukuki sonuçlar üzerine anlaşmaya vardıkları davalardır. Eşlerin daha önceden ortak bir karara varmış olmalarından dolayı bu davalarda boşanma kararı çıkması daha kısa sürer. Bundan dolayı boşanmak isteyen eşlerin ilk olarak anlaşmaya gitmelerinde fayda var. Ancak anlaşma protokolünden dolayı boşanma sonrası mağduriyet yaşayan insanlar da olabiliyor. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için de anlaşmalı boşanma ile ilgili soruların yanıtları bilinmesi gerekiyor.

Anlaşmalı Boşanma ile Çatışmalı Boşanma Arasında Fark Nedir?

Boşanma davalarını açabilmenin iki yolu vardır. Bunlardan bir tanesi anlaşmalı bir diğer ise çatışmalı boşanma davasıdır. Tarafların durumuna göre hangi davanın açılması gerektiği belirlenir. Anlaşmalı boşanma davasının çatışmalı boşanma davasından en önemli farkı eşlerin boşanma nedeniyle ortaya çıkacak olan hukuki sonuçlar hakkında ortak karara varmasıdır. Böyle bir kararın olmadığı durumda çatışmalı boşanma davası açılır.

Anlaşmalı Boşanmalarda Protokol Neden Zorunludur?

Anlaşmalı boşanma gerçekleşecekse taraflar bir protokol hazırlamalıdır. Anlaşmalı boşanma protokolünde olması gereken bilgiler ise şunlardır:
  • Ortak malların paylaşımının nasıl olacağı,
  • Nafaka miktarı,
  • Varsa çocukların velayet paylaşımı,
  • Tazminat söz konusuysa miktarı.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Nerede Açılır?

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen şartların sağlanmasının ardından anlaşmalı boşanma davası açılabilir. Bu davanın açılabilmesi için de anlaşmalı boşanma protokolü ve anlaşmalı boşanma dilekçesi ile görevli mahkemeye gidilmelidir. Boşanma davalarında görevli mahkeme Aile Mahkemesi’dir. Ancak Aile Mahkemesi’nin olmadığı yerlerde de Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurabilmek mümkündür.

Boşanma Davası Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Mahkeme boşanma davasını kabul edebilmesi için tarafların bu boşanma ile bir menfaat sağlayacağı kanısına varmalıdır. Bu kanıya varmadığı durumlarda boşanma davasını reddeder. Bu ret kararının çıkmasının ardından temyize başvurulabilir. Ancak boşanma davasının reddi Yargıtay kararı ile de onaylanmışsa temyiz de ortadan kalkacaktır. Böyle bir durumda 3 yıl içerisinde aynı nedenden olayı yeniden boşanma davası açabilmek mümkün değildir. Ancak boşanma davası reddeden ve boşanmak isteyen kişilere gösterilebilecek bir yol daha vardır. Bu kişiler farklı bir gerekçeyi mahkemenin huzuruna sunarak diledikleri zaman boşanma davası açabilir.

Anlaşmalı Boşanma İle İlgili Sorular

Hüküm Şöyle ifade eder: ‘Evlilik en az bir yıl sürmüş ise eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır.' Hükmün devamında anlaşmalı boşanma sebeplerinin şartları ifade edilmiştir. Kanunumuzun hükmettiği şartlara sahip olamayan çiftler anlaşmalı boşanma davası açamamakla birlikte boşanma davası açtıklarında dava çekişmeli olarak sürdürülmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Genel boşanma sebepleri arasında yer alan anlaşmalı boşanma; boşanma sebeplerinin dayandığı ilkelerden biri olan irade ilkesine dayanılarak hüküm altına alınmıştır. Medeni Kanunumuzun 166. Maddesinde yer alan bu boşanma türü maddenin üçüncü fıkrasında şartları ile tanımlanmıştır. (Anlaşmalı Boşanma İle İlgili Sorular)

Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları İle İlgili Sorular ?

Anlaşmalı boşanma 4721 sayılı Medeni Kanunumuzun Evlilik Birliğinin Sarsılması Adı ile anılan 166. Maddesinin üçüncü fıkrasında hükme ve şartlara bağlanmıştır. Şimdi madde hükmüne bağlı kalarak şartları sıraladığımızda anlaşmalı boşanma için karşımıza 4 neden çıkmaktadır. Evlilik birliğinin en az bir yıl sürmüş olması gerekmektedir. Böyle bir sürenin konulmasının nedeni eşlerin en azından bir yıl gibi bir süre içinde az da olsa birbirlerini tanımaya imkan vermeleridir. Eşlerin boşanmak üzere birlikte dava açması veya dava açan eşin davasının diğer eş tarafından kabul edilmesidir. Buradaki amaç irade ilkesi doğrultusunda her iki eşin de iradelerinin ortak olmaları gerektiğidir. Aksi takdirde anlaşmalı boşanma değil çekişmeli boşanma olacaktır. Hakimin tarafları bizzat dinlemesi gerekmektedir. Hakim eşlerin iradelerinin serbest olduğu kanaatine varması ve zorlama ile bu davanın sürülmediğine inanması için bu şart gerçekleştirilmelidir. Hakim tarafların boşanmanın mali sonuçlarına ve çocukların durumuna ilişkin düzenlemelerini uygun bulmalı aksi takdirde boşanma sürecini tek celsede bitirmeyecektir. Hakim eğer eşler arasındaki anlaşmayı kabul etmez ve değişikliğe giderse ve taraflar bu değişikliği kabul etmezse de dava sonuçlanmayacaktır.

Anlaşmalı Boşanmada Dava Sürecini Uzatan Faktörler İle İlgili Sorular 

Anlaşmalı boşanmalar diğer boşanma davalarına oranla daha kolay ve daha hızlı sonuçlanabilen boşanma davalarıdır. Sonuçta eşler ortak bir irade sonucu evlilik birliğini sürdüremeyeceklerini kabullenmişler ve ayrılmaya karar vermişlerdir. Bu nedenle daha hızlı ve kolay sonuca varılır fakat anlaşmalı boşanma davalarının süresini etkileyen nedenler vardır. Hakimin mali yükümlülüklerde ve çocukların durumunda verdiği kararları kabullenmeyen veya bu konuda eşlerin birbirleri ile anlaşamaması durumunda anlaşmalı boşanma davasının süreci elbette ki uzayacaktır. Bu nedenle eşler sadece boşanmaya karar vermemeli mal yükümlülüklerin nasıl bölüneceğine çocukların velayetinin kimde kalacağına ve çocuklarla olan ilişkilerin nasıl ilerletileceğine ortak bir şekilde karar vererek hareket etmeleri gerekmektedir. Bu konularda da anlaşıp davayı açan eşlerin davaları anlaşamayanların kine oranla daha hızlı sonuçlanacaktır.

Anlaşmalı Boşanmada Avukat Tutmak Gerekli Midir?

Anlaşmalı boşanma davası değil diğer dava türleri için de avukat tutmak zorunlu değildir. Avukatın hukuki süreçlerde en büyük yararı usulü ve işleyişi bildiğinden hukuki bilgisi olmayan vatandaşa bu süreçte yardımcı olmak ve sorunu hızla çözmek için uğraşmaktır. Sağlıklı bir şekilde hukuki sürecin ilerlemesini düşünen bireyler avukat tutmaktadır fakat yine belirtmeliyim ki hiçbir dava sürecinde avukat zorunlu değildir.

Tek Celsede Boşanma Nasıl Olur İle İlgili Sorular 

Boşanma davasının ilk duruşmada sonlanması ve bireylerin hukuki olarak kurdukları evlilik bağının yine hukuki yoldan bozulmasıdır. Tek celsede boşanmanın olabilmesi için eski eşlerin anlaşmalı boşanma davasını seçmelerinde yarar vardır. Ortak bir irade beyan ettiklerinden dolayı hakimin karar vermesi daha kolay olmakta ve hızlı bir şekilde dava süreci ilerlemektedir. (Anlaşmalı Boşanma İle İlgili Sorular) Diğer makalelerimize Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarımızdan göz atabilirsiniz.

Bu haber toplam 264 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara