Anlaşmalı Boşanma Nafaka

Anlaşmalı Boşanma Nafaka
Anlaşmalı Boşanma Nafaka | Anlaşmalı Boşanma Davalarında Nafaka Sorunu Hukukta bir sürecin başlaması yani bir bağın oluşması nasıl yeni hak, yükümlülükler ve sonuçlara neden oluyorsa sürecin bitmesi yani bağın hukuki olarak son bulması da birtakım yükümlülüklerin doğmasına, hakların ve sonuçların oluşmasına neden olmaktadır. Evlilik birliğinin boşanma ile...
Anlaşmalı Boşanma Nafaka Konuları Nelerdir? Anlaşmalı boşanma davalarında nafaka ile ilgili olarak da bir anlaşmaya varılabilir. Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki şekilde açılır. Eşler çocuk velayetinin paylaşımı, maddi ve manevi tazminat, ortak malların paylaşımı gibi bir takım haklar konusunda ortak bir karara varmış bir şekilde boşanma davası açmışlarsa bu dava Türk Medeni Kanunu’nda Anlaşmalı Boşanma Davası olarak nitelendirilir. Ortada herhangi bir anlaşmanın olmadığı durumlarda ise çekişmeli boşanma davası açılmalıdır. Anlaşmalı boşanma nafaka miktarının belirlenmesi konusunda da ortak bir kararın olduğu anlamına gelir.

Anlaşmalı Boşanmada Protokolün Hazırlanması

Anlaşmalı olarak boşanacak olan çiftlerin bir protokol hazırlamaları gereklidir. Bu protokolde boşanmaya konusunda varılan anlaşmalar ile ilgili detaylı bilgi yer almalıdır. Boşanma protokolünde olması gereken bilgiler şunlardır:
  • Eşlerin kimlik bilgileri ve açık adresleri,
  • Varsa çocuk velayetinin nasıl paylaşılacağı,
  • Mal paylaşımlarının ne şekilde yapılacağı,
  • Çocukların nafakasının ödenip ödenmeyeceği.
Tüm bu bilgilerin yanı sıra anlaşmalı boşanma nafaka miktarı da bu protokolde belirtilmelidir.

Boşanmada Hangi Tür Nafakalar Söz Konusu Olur?

Boşanma durumlarında en çok çocuklar için verilen nafakalar biliniyor. Bu da iştirak nafakası olarak adlandırılıyor. Ancak bunun dışında iki farklı nafaka çeşidi de var. Bunlardan ilki tedbir nafakasıdır. Yoksul duruma düşen eşe verilen bu nafaka, boşanma davası sürerken verilen bir nafaka türüdür. Bir diğeri ise yoksulluk nafakasıdır. Bu da boşanmadan dolayı yoksul durumda olan eşin mağduriyet yaşamaması adına verilir. Nafaka miktarı hesaplamaları da eşin gelirine göre yapılır.

Anlaşmalı Boşanma Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?

Boşanmalara ilişkin düzenlemeler Türk Medeni Kanunu’nda yer alır. Boşanmalar aile hukuku içerisinde yer alır. Bundan dolayı da boşanma davalarında yetkili kurum aile mahkemeleridir. Ancak aile mahkemelerinin olmadığı yerlerde de asliye mahkemeleri başvurulabilecek bir diğer adrestir.

Nafaka Ödenmezse Ne Yapılmalı?

Mahkemenin nafaka ödeme yükümlülüğü verdiği kişi her ay ödemelerini yapmalıdır. Bu nafakaların ödenmediği durumlarda da icra takibi yöntemine başvurulabilir. Örneğin nafaka ödemeyen baba söz konusuysa o baba için icra takibi yapılabilir ve ödemenin yapılmamasına devam etmesi halinde haciz işlemi başlatılabilir.

Anlaşmalı Boşanma Nafaka

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Nafaka Sorunu Hukukta bir sürecin başlaması yani bir bağın oluşması nasıl yeni hak, yükümlülükler ve sonuçlara neden oluyorsa sürecin bitmesi yani bağın hukuki olarak son bulması da birtakım yükümlülüklerin doğmasına, hakların ve sonuçların oluşmasına neden olmaktadır. Evlilik birliğinin boşanma ile sonuçlanmasındaki sonuçlardan biri de nafaka sorunudur. Nafaka çeşitlere ayrılmakla beraber eşlerden birinin diğer eşe belli nedenlerden dolayı ki bu nedenler nafaka çeşitlerinin oluşmasını sağlayan nedenlerdir her ay belli bir miktarda para vermesidir. Kanun koyucu nafaka sistemini oluştururken aile birliği içerisinde yer alan bireylerin birbirlerine bakma ve aile birliğini geçindirme yükümlülüklerini tamamen ortadan kaldırmayıp eşlerin birbirleri üzerindeki mali sorumluluğunu devam ettirerek herhangi bir geçim kaynağı olmayan diğer eşe evlilik birliği süresinde bağımlı yaşayan eşin mağdur olmasını engellemektir. Nafaka istenme nedenlerine göre türlere ayrılır. Bunlar:
  • Tedbir nafakası
  • Yoksulluk nafakası
  • İştirak nafakası
Tedbir nafakası hakim tarafından resen boşanma davası süresinde herhangi bir geçim kaynağı bulunmayan ve dava süresi içinde mağdur olabilecek olan tarafa maddi geçim kaynağı olup diğer tarafa göre bütçesi iyi olandan dava bitimine kadar belli aralıklarda ve belli bir miktar para vermesini hükmeden nafakadır. Önlem amaçlıdır. Boşanma davasında tedbir nafakası verilirken tarafın kusurluluğu aranmaz bu nedenle anlaşmalı boşanma davalarında da tedbir nafakası görülebilmektedir. Yoksulluk nafakası taraflardan birinin istemi üzerine hakimin yoksulluğa düşecek olan tarafa yoksulluğa düşmeyecek olan mali durumu iyi olan taraftan belli aralıklar ile mağdur olmaması ve hayatını asgari düzeyde bile olsa geçindirmesi için istediği para bedelidir. Nafaka yükümlüsünün kusurlu olması aranmamaktadır. Bu da anlaşmalı boşanma davasında taraflardan birinin diğerinden nafaka isteminde bulunması sorun değildir. Burada önem arz eden konu nafakanın istenip istenmeyeceğini ve isteneceği takdirde ne adar bir meblağ isteyeceğini tarafların davadan önce karar vermesi veya hakim karar verdikten sonra kabul etmeleri gerekmektedir. İştirak nafakası ise çocukları olan tarafların çocuklarının eğitim ve öğretim hayatlarının devamı için velayeti alan tarafa velayeti almayan tarafın ödenmesi gereken bedeldir. Bu konuda da tarafların velayetin kimde kalacağını, ne kadar iştirak nafakası verileceğini kararlaştırmış olmaları gerekmektedir. ANLAŞMALI BOŞANMA NAFAKA DAVASI - DAVALININ ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜNDE ÇOCUĞUN ÖĞRENİM HAYATI SÜRESİNCE MASRAFLARINI KARŞILAYACAĞINI TAAHHÜT ETTİĞİ. ANNE İLE NAFAKA YÜKÜMLÜSÜ BABANIN EKONOMİK DURUMUNA İSTİNADEN DAHA FAZLA NAFAKAYA HÜKMEDİLMESİ GEREKTİĞİ. Anlaşmalı Boşanma Nafaka | Mahkemece; davalının anlaşmalı boşanma protokolünde müşterek çocuğun öğrenim hayatı süresince özel okul masraflarını karşılayacağını taahhüt ettiği gözetilerek ve hükmedilen nafaka miktarının kendi kayıt yaptırdığı okul masrafını dahi karşılamadığı dikkate alınarak, Davalının şahsi ve taşınmazlarına ilişkin geliri ile müşterek çocuğun özel okul masraflarının araştırılması neticesinde oluşacak sonuca göre müşterek çocuğun yaşı, eğitim durumu, ihtiyaçları, davacı anne ile nafaka yükümlüsü babanın ekonomik durumuna istinaden daha fazla nafakaya hükmedilmesi gerekir. Makalede Anlaşmalı Boşanma Nafaka Konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Nafaka davası nasıl açılır konusunda bilgi almak için sayfamızı okuyabilirsiniz.

Bu haber toplam 310 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara