Ayrılık Davası Nasıl Açılır?

Ayrılık Davası Nasıl Açılır?
Ayrılık Davası Nasıl Açılır? | Ayrılık davasında, eşlerden her birinin açabileceği bir dava olup, boşanma sebeplerinden (zina ve akıl hastalığı dışında) birisinin olması durumunda açılan fakat boşanmadan farklı sonuçları olan bir davadır. Ayrılık davası açma şartlarını sıralayacak olursak, Boşanma sebeplerinden akıl hastalığı ve zina hariç biri...
Ayrılık Davası Nasıl Açılır? Ayrılık davası açabilmek için boşanma davası dışında bir dava açılması gerekmektedir. Bazı sebeplerin varlığı halinde eşlerden birisi mahkemeye başvurarak ayrılık kararı aldırabileceği gibi barışma ihtimali olduğuna hakimin kanaat getirdiği boşanma davalarında ayrılık kararı vererek eşlerin boşanmadan farklı sonuçlar elde etmesine karar verebilir. Ayrılık davası nasıl açılır konusunda bilgi sahibi olmak için evlilik birlikteliklerinin bitmesine neden olacak genel ve özel sebeplerin neler olduğu hakkında malumat sahibi olmak gerekir. Aldatma yani zina sebebiyle boşanma davasına karar verilen veya akıl hastalığı sebebiyle boşanmanın talep edildiği özel haller dışında diğer genel ve özel sebeplerle ayrılık davası açılabilmekte ve ayrılık kararı mahkemeden istenmektedir.

Ayrılık Davası Açma

Ayrılık davası açılması konusunda yetkili mahkeme boşanmada olduğu gibi aile mahkemeleridir. Eşlerden birinin ikametinde ayrılık davası açılabileceği gibi son altı 6 eşlerin birlikte ikamet ettikleri yerdeki aile mahkemesine eşlerden birinin ayrılık davası dilekçesi ile başvurması halinde ayrılık davası açılabilmektedir. Ayrılık davası zina veya akıl hastalığı dışında boşanmaya neden olacak diğer durumların varlığı halinde açılabilmekte ve eşlerin barışma ihtimallerinin kuvvetli olduğuna mahkemece kanaat getirilmesi halinde ayrılığa karar verilmektedir. Ayrılık davasına karar verilmesi halinde 1 yıldan az 3 yıldan fazla olmamak üzere mahkeme eşlerin ayrı yaşaması konusunda hüküm açıklamaktadır. Ayrılık kararının kesinleşmesiyle verilen süre işlemekte ayrılık süresinin doğmasıyla eşlere boşanma davası açma hakkı doğmaktadır. Ayrılık kararının hükmü eşler barıştığı takdirde ortadan kalkmaktadır.

Boşanma Yerine Ayrılık Kararı Verilebilir Mi?

Medeni kanuna göre mahkeme boşanma sebeplerinin varlığının ispatlanması durumunda ya boşanmaya ya da ayrılığa takdir yetkisini kullanarak karar verme hakkına sahiptir. Boşanma yerine hakimin ayrılık kararı vermesi barışma ihtimalinin göz önüne alındığı durumlarda verilmekte ve ayrı yaşamaya karar verilen süre dolduğunda eşlerin her ikisi içinde tekrar boşanma davası açma hakları ortaya çıkmaktadır.

Ayrılık Davasında Nafaka ve Velayet

Ayrılık davasında veya boşanma yerine ayrılık kararının verilmesi halinde geçici velayet ve nafaka konularında mahkeme hüküm verebilmektedir. Ayrılık davasında nafaka talep edilmesi halinde tedbir nafakası ihtiyaç sahibi olan eşin bakımı, geçiminin sağlanması ve çocukların bakım ve korunmalarının sağlanmasına yönelik olarak verilebilmektedir. Mahkeme eşlerin sosyal ve ekonomik durumları inceleyerek ayrılık kararıyla birlikte ayrılık süresince tedbir nafakasına hükmedebileceği gibi çocukların geçici velayetinin kimde kalacağı konusunda da ayrılık davası karar aşamasında veya boşanmaya değil de ayrılığa karar vermesi halinde karar vermektedir.

Ayrılık Davası Nasıl Açılır?

Ayrılık davasında, eşlerden her birinin açabileceği bir dava olup, boşanma sebeplerinden (zina ve akıl hastalığı dışında) birisinin olması durumunda açılan fakat boşanmadan farklı sonuçları olan bir davadır. Ayrılık davası açma şartlarını sıralayacak olursak, Boşanma sebeplerinden akıl hastalığı ve zina hariç biri olmalıdır.Tarafların barışmaları ihtimali kuvveti olmalıdır. Boşanma davası açmaya hakkı olan eş, dilerse boşanma, dilerse ayrılık isteyebilir. Ayrılığa 1 yıldan 3 yıla kadar bir süre için karar verilebilir. Bu süre ayrılık kararının kesinleşmesiyle işlemeye başlar.Süre bitince ayrılık durumu kendiliğinden sona erer. [caption id="attachment_10887" align="aligncenter" width="500"]Ankara Boşanma Avukatı Tavsiye Ayrılık Davası Nasıl Açılır?[/caption] AYRILIK DAVASINDA boşanma kararı verilemez. AYRILIK DAVASINDA, eşlerin barışma ihtimalleri güçlü olmalıdır. Ayrılık kararı mahkemece 1 yıldan 3 yıla kadar olan bir süre için verilebilir. Ayrılık kararının kesinleşmesi ile bu süre işlemeye başlayacaktır. Süre bittiğinde ayrılık durumu kendiliğinden sona ermekte olup, eşlerden biri ortak hayat yeniden kurulamamış ise boşanma davası açabilir.

Ayrılık Davası Hangi Mahkemede Açılır

AYRILIK DAVASINDA Aile Mahkemesi görevli olup, eşten birisinin yerleşim yeri mahkemesinde veya eşlerin davadan önceki son defa 6 aydan beri birlikte oturdukları yer  mahkemesinde açılır. Velayet Ve Nafaka konusu hakkında da kısaca bilgi verecek olursak; Türkiye’de genellikle çocukların velayeti çalışmıyor olsa bile anneye verilir. Çocuğun velayeti anne de bulunuyorsa, kadın ilerleyen dönemlerde maddi olarak zorlandığı takdirde babadan aldığı nafakanın arttırılmasını isteyebilir. Ülkemizde çocuğun altı yaşına kadar annede kalabileceği fakat daha sonra babanın velayeti alabileceği gibi söylentiler bulunsa da, bu söylentilerin hukuk çerçevesinde herhangi bir doğruluk payı bulunmamaktadır. Velayet konusunda çocuğa iyi bir hayat sağlayabilecek ebeveyn tercih edilmektedir.

Boşanma Davası Ve Ayrılık Kararı

Boşanma davası süresinde hakimler belirlenen delillere göre davanın reddine ya da kabulüne karar verir. Kanunlarımıza göre kusurlu olan tarafın dava açmaya hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle hakim çiftin yakınlarından tanıklık isteyerek kusurlu olan tarafı tespit eder ve davayı açan tarafın kusurlu olduğuna karar verilirse dava reddedilir. Davanın reddedildiği tarihten sonraki 3 yıl içerisinde taraflar yeniden bir araya gelmeyi başaramamış ise taraflardan birisi yeniden dava açarak 3 yıldır ayrı olduklarını ispatlayabilirse boşanmanın gerçekleşmesini sağlayabilir. Taraflardan birisinin boşanmak istememesi durumunda gerekli dosyaların mahkemeye teslim edilmesi ve tüm belgelerin tamamlanması durumunda hakimin vereceği karara göre dava reddedilebilir ya da kabul edilebilir. Bu durum davalı tarafın iddialarını ispatlaya bilmesine bağlıdır. Aşağıdaki Ayrılık Davası Nasıl Açılır? hakkında farklı makaleleri okuyabilirsiniz veya diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 321 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara