Boşanma Davalarında Yetkili Mahkeme

Boşanma Davalarında Yetkili Mahkeme
Boşanma Davalarında Yetkili Mahkeme BOŞANMA DAVALARINDA YETKİLİ MAHKEME MAHKEMELER, BOŞANMA DAVALARINDA VELAYET, BOŞANMALARINDA TAZMİNAT Boşanma davası, Aile Mahkemesinde, yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır. BOŞANMA DAVALARINDA YETKİLİ MAHKEME YARGITAY KARARI T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas: 2013/2-1751 Karar: 2014/1012 Karar Tarihi: 10.12.2014 BOŞANMA DAVASI...
Boşanma Davalarında Yetkili Mahkeme konusu sadece boşanma davalarına özgü olmayıp, bir hukuk davası açılırken davaya bakmakla görevli olduğu mahkeme ve bu davanın nerede açılacağı konusunun belirlendiği yetkili mahkemenin neresi olacağı merak konusudur. Boşanma kelime anlamı evliliği sona erdiren sebeplerden birisidir. Aile mahkemesinin vermiş olduğu boşanma kararı ile evlilik birliği hukuken son bulmasıdır.

Boşanma Davalarında Görevli Mahkeme 

Boşanma davaları Medeni kanunumuzda aile hukuku uyuşmazlıklarında çözümü özel kurulan Aile mahkemelerinde yargılanıp sonucu bağlanması nedeniyle görevli kılınmıştır. Aile mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde boşanma davası daha yaygın ve herde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesi görevlidir. Özel hukuk davalarındaki uyuşmazlıklarla ilgilenen Asliye Hukuk Mahkemeleri,  asliye hukuk mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde aile, tüketici, İş, ticaret, fikri ve sınai haklar mahkemelerin baktığı işlere bakar. Boşanma davası,  Aile Mahkemesinde, yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.  [caption id="attachment_14113" align="alignleft" width="500"]Boşanma davalarinda yetkili mahkeme neresidir Boşanma Davalarında Yetkili Mahkeme[/caption]

Boşanma Davalarında Yetkili Mahkeme 

Boşanma davalarında " Yetki " kelimesi genel hukuk davalarında genel kurallara göre belirlenir. Boşanma davasının hangi yerleşim yerinde ki yargı çevresinde davanın açılması anlamı taşımaktadır.

Davalarda Yetkili Mahkeme Nedir

Örneğin Ankara Yenimahalle de ikamet eden eşlerin boşanma davasını açacakları yetkili aile mahkemesi Sıhhiye'de bulunan Adliye sarayında boşanma davası açılması gerekmektedir. Eğer Yenimahalle de oturan ve boşanma kararı veren eşlerden biri davasını gidip Sincan Batı Adliyesinde ki Aile mahkemesinde davanın açılması durumunda, Sincan Aile Mahkemesi eşlerin Yerleşim çevresinin bulduğu yer mahkemesinde olmadığı için yetkisiz mahkeme konumuna düşmektedir.

Aile Mahkemesinin Yetkisizlik Kararı Verirse  Ne Olur

Eşler boşanma davasında yetki itirazında bulunmasa dahi, aile mahkemesi hakimi bu kararı kendiliğinde araştırmak suretiyle yetkili mahkemeye gönderilmesine karar vere bilir.

Boşanma Davalarında Yetkili Mahkeme Neresidir

Boşanma davalarında yetkili mahkeme belirlenirken genel kural, eşlerden birinin oturduğu yerleşim yeri varsa orada açılır. Bu durumun olmaması halinde, eşlerin son altı aydır oturduğu yerleşim yeri mahkemesidir.

Boşanma davasında Yetkili Mahkemenin Öncelikli Kararları Nelerdir

Boşanma davasının açılması ile eşlerin ve çocukların bu durumda zarar görmemeleri için tedbir kararları alır. Aile mahkemesi hakimi eş ve çocukların barınmasına, geçimine ve korunmasına dair tedbirler  talep ve kendiliğinden alabilir. Aile mahkemesi konularında avukat ve danışmanlık konuları için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 372 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara