Boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli? İşte 2023 Boşanma Ücretleri...

Boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli? İşte 2023 Boşanma Ücretleri...

Boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli? Evliliklerde anlaşmazlık, geçimsizlik ya da başka sebepler yüzünden boşanma gündeme gelmektedir. Çiftler artık bir arada yaşamak istemediklerinde yollarını ayırmaya karar verirler.

Boşanma davası açmak için gereken masraf, boşanmanın ( Anlaşmalı veya Çekişmeli) nasıl yapılacağına göre değişebilir. Ancak, genellikle boşanma davalarında avukat ücretleri, mahkeme masrafları ve diğer masraflar gibi farklı giderler olabilir.

2023 yılında boşanma davası açmak için Çekişmeli boşanmada 1.976,40 TL, Anlaşmalı boşanmak içinde 935 TL para lazım olacaktır. Aşağıda ki masraf dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

Bu masrafların toplamı, boşanma davası açmak için ne kadar para gerekeceğini belirleyecektir. Özel bir boşanma avukatı ile çalışmayı seçerseniz, ücretleri daha yüksek olabilir. Ancak, bir avukat olmadan da boşanma davası açabilirsiniz.

Bu durumda, masraflar daha düşük olabilir ancak boşanma davanızı kendiniz yürütmek zorunda kalabilirsiniz ve davalarınızın nasıl ilerleyeceği konusunda daha az bilgiye sahip olabilirsiniz

Anlaşmalı boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli?

Anlaşmalı boşanma davası masraflarının ne kadar olduğu, boşanacak çiftlerin en çok merak ettiği sorunun cevabıdır.

Anlaşmalı boşanma davası masrafları başvuru harcı toplamı 179 TL, Anlaşmalı boşanma dava masrafı 420 TL olup toplam Aile mahkemesine Anlaşmalı boşanma davası masrafı olarak yatırılacak toplam miktar 935 TL'dir.

[caption id="attachment_26109" align="aligncenter" width="1910"]Anlaşmalı boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli? Anlaşmalı boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli?[/caption]

2023 Boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli?

Medeni haklar kapsamında taraflara sağlanmış haklardan birisi de boşanma hakkıdır. Ancak boşanma kararı ile birlikte davanın nasıl süreceği ve 2023 boşanma davası açma masrafı de merak edilmektedir.

2023 Boşanma Davası Açma Masrafı davadaki talep ve isteklere göre değişmektedir. Ancak ortalama boşanma davası açma masrafı 2000 TL ile 3.000 TL'dir.

Çekişmeli Boşanma Davası açmak için ne kadar para gerekli?

Çekişmeli boşanma dava açma masrafı, diğer Anlaşmalı boşanma davasına nazaran daha fazla masraflıdır. Dava açma masrafı 1591 TL ile 1977 TL arasındadır.

[caption id="attachment_26108" align="aligncenter" width="1932"]Boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli? Boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli?[/caption]

Boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli?

Boşanma davası açmak masrafları, açılacak boşanma davasının sebebi, mal varlığından kaynaklı paylaşım davalar ile diğer başvurulara göre değişmektedir.

2023 yılında Boşanma davası açma masrafı ortalama olarak, 2.000 TL ile 3.000 TL arasında dava açmak için masraf gerekmektedir.

Boşanma Açma masrafları ne kadar?

Evli çiftin artık bir arada olmamaya karar vermesi durumunda, resmi olarak da ayrılıklarını tescil etmek adına açılan davalara boşanma davası denilir. Boşanma davaları aile mahkemesinde görülür ve farklı usul kararları uygulanarak yürütülürler.

Boşanma davası ile birlikte nafaka, velayet, tazminat, mal paylaşımı gibi konular da gündeme gelmektedir. Dolayısıyla sadece resmi birlikteliğin bitmesinin yanında evli olunan süre içerisinde uygulanan ortak kararların da taraflar nezdinde çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Boşanma Davası Açmak ne kadar?

Boşanma davası açılması için davayı açan tarafın yani davacı eş kural olarak boşanma davası masraf ve harçlarını aile mahkemesi veznesine yatırılması gerekmektedir.

Boşanma davası açma ücreti ve masrafı 2.000 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki türlü açılmaktadır. Boşanma sebebi de belirtilmek zorundadır.

Anlaşmalı davalarda taraflar ayrılmayı istedikleri için sebepleri kabul edilir ancak çekişmeli davalarda tarafların istekleri mahkeme tarafından değerlendirilir. Genel boşanma sebepleri olarak; geçimsizlik, kişilik uyuşmazlığı, şiddet, manevi ya da maddi baskı, tartışma, hakaret, insan onurunu alçaltıcı davranışlar gibi etmenler sayılabilir. Daha özelde ise aldatma, suç işleme ya da teşvik, terk, akıl hastalığı gibi sebepler gösterilmektedir.

Boşanma Davası Açmak ne kadar?

2023 Anlaşmalı boşanma davası temel şartı çiftlerin en az 1 yıldır evli olmaları ve aralarındaki velayet, nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi konularda uzlaşıya varmış olmaları gerekmektedir. Yine mahkeme görülür ve taraflar hakime boşanma gerekçelerini anlatırlar.

Birlikte bu karara vardıkları için tek celsede boşanmaları gerçekleştirilir.

Ancak boşanma sırasında herhangi bir konuda anlaşmazlık çıkarsa ya da aralarında yaptıkları mali ya da çocukların durumu ile ilgili anlaşma uygunsuz bulunursa bu dava çekişmeli boşanma davasına çevrilir.

Çekişmeli boşanma davaları tarafların bir yıldan az süredir evli oldukları ya da boşanma konusunda uzlaşı sağlayamadıkları davalara denir. Genel ve özel boşanma sebeplerinden birisi ya da birkaçını taşıyan durumlarda çekişmeli boşanma davası açılır.

Bu davalarda taraflardan birisi boşanmayı istemez ya da taraflar aralarındaki velayet, tazminat, nafaka, mal paylaşımı gibi konularda anlaşamazlar.

Bu yüzden iyi bir avukat temsilinin olması bu davalarda önemlidir. Avukat savunması ile yürütülen davalarda taraflar istediklerini alabilmekte ya da ortak bir uzlaşıya varılabilmektedir. Aynı şekilde boşanma davasına esas teşkil sebeplerin mahkeme tarafından da kabul edilebilir olması gerekmektedir.

Boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli?

Boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli? ile harç olarak 45 Türk Lirası, tanık veya delil gerekiyorsa ise masraflar ile birlikte 1590 TL civarında olmaktadır. Çekişmeli davalar da ise harcın yanında 2.000 TL civarında bir masraf çıkabilmektedir.

2023 Boşanma davası Avukatlık ücretleri ve masrafı ise boşanma davaları 2 başlık altında toplandığı için anlaşmalı ve çekişmeli olmasına bağlı olarak avukatlık ücretleri değişkenlik göstermektedir.

Çekişmeli davalarda avukatın daha fazla mesai harcayacağı, gerekli belgeleri sunacağı vb. durumlar için fiyat daha yüksek olmaktadır. Ayrıca tazminat alımlarında da yüzde 15 avukata ödenmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açma Masrafı

Anlaşmalı boşanma dava açma masrafı, diğer çekişmeli boşanma davasına nazaran daha az masraflıdır. Dava açma masrafı 1.000 TL ile 1.500 TL arasındadır.

Bu haber toplam 855 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara