Boşanma Nafakası

Boşanma Nafakası
Boşanma Nafakası Nasıl Alınır Ve Ödenir Boşanma Nafakası; yiyecek parası, geçimlik; birinin geçindirmekle yükümlü bulunduğu kimselere mahkeme kararıyla bağlanan aylık, demektir. Nafaka yükümlülüğü şahsa bağlı haklardandır. Bu nedenle başkasına devrolunmaz. Nafaka hakkından feragat edilemez. Çünkü nafaka hakkından vazgeçme, hukuken geçerli değildir. Ancak...
Boşanma Nafakası, Boşanma Nafakası Nedir? Boşanma Nafakası Nasıl Alınır? Boşanma Nafakası Alma Şartları Nelerdir? Boşanma davalarında nafaka genel itibari ile boşanma davası sürerken ya da davanın sonuçlanması durumunda maddi anlamda zorluğa düşecek olan kişinin, diğer eşten talep edebileceği parayı ifade etmektedir. Boşanma davalarında 3 çeşit nafaka bulunmaktadır. Bunlar:
  • Tedbir nafakası,
  • Yoksulluk nafakası,
  • İştirak nafakasıdır.
Boşanma nafakası nedir sorusunun yanıtı için bu üç nafaka çeşidi için bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Tedbir nafakası; Türk Medeni Kanunu’nun 169. Maddesine göre düzenlenmiştir. Bu davada, eşlerin barınması ve geçimine karşı geçici önlemlerin alınması gerekmektedir. Tedbir nafakasında eşlerin kusurlu ya da kusursuz olması önemli değildir. Bunun yanı sıra yoksulluk nafakası ise boşanma sebebiyle maddi açıdan zor duruma düşecek olan eş, süresiz olarak nafaka isteyebilir. Ancak mahkemeler, yoksulluk nafakasına talep olmadan karar vermemektedir. İştirak nafakası ise çocuğun velayetinin kendisine verilmeyen taraf aleyhine çocukların ihtiyaçlarının karşılanması için ödenen nafakadır.

Yoksulluk Nafakası Nedir?

Yoksulluk nafakası, boşanma davası sebebiyle yoksulluğa düşecek olan eş için verilen nafakadır. Boşanma davası devam ederken verilen nafakaya ise tedbir nafakası adı verilmektedir. Yoksulluk nafakası iki eş tarafından da talep edilebilir. Yoksulluk nafakası isteyen tarafın ağır kusurlu taraf olmaması gerekmektedir. Nafaka isteyen eşin diğer eşten daha az kusurlu olması gerekmektedir. Yoksulluk nafakası davası için 4748 sayılı kanuna göre Aile Mahkemeleri görevlendirilmiştir.

Yoksulluk Nafakası Ne Zaman Talep Edilebilir?

Yoksulluk nafakası davası için bu nafakayı talep edecek olan eşin diğer eşten daha az kusurlu olması gerekmektedir. Boşanma sebebiyle eşin yoksulluğa düşecek olması gerekmektedir. Yargıtay somut olayların özelliğine göre nafaka alacak olan kişinin çalışma, yaşlılık maaşı ya da sigorta maaşları alması durumunda yoksulluğun ortadan kalkmayacağını kabul eder. Bu durumda dava sırasında sunulan belge ve savunmalar oldukça önemlidir. Yoksulluk nafakasına hakim karar vermemektedir. Bu noktada nafaka alacaklısı olan kişinin bunu talep etmesi gerekmektedir. Nihai kararın verilmesine kadar bu nafaka talep edilebilir. Yoksulluk nafakası, boşanma davasında da talep edilebilir. Ancak boşanma sonuçlandıktan sonraki 1 sene içinde de talep edilebilir.

Boşanma Nafakası Nasıl Alınır ve Ödenir?

Boşanma Nafakası; yiyecek parası, geçimlik; birinin geçindirmekle yükümlü bulunduğu kimselere mahkeme kararıyla bağlanan aylık, demektir. Nafaka yükümlülüğü şahsa bağlı haklardandır. Bu nedenle başkasına devrolunmaz. Nafaka hakkından feragat edilemez. Çünkü nafaka hakkından vazgeçme, hukuken geçerli değildir. Ancak karı veya oğul, işlemiş nafaka alacaklarıyla, kesinleşmiş hükme dayanan nafaka alacaklarından feragat edebilirler. Nafaka miktarı sözleşme ile de belirlenebilir.

Boşanma Nafakasını Kimler Alamaz

Nafaka ödenmesi ya dalınması için süreçlerin doğru yönetilmesi karar mercilerinin buna kanaat vermeleri için yerine getirilmesi şeylerin yanında, nafakanın alınamayacağı durumlar da vardır? Peki, nedir bu durumlar? Boşanma gerçekleştikten sonra maddi darlığa düşmeyecek eşlerin yoksulluk nafakası almaları mümkün değildir. Kendi isteğiyle işinden ayrılanlar ya da istifa edenler yoksulluk nafakası alamazlar. Yoksulluğa düşmeyecek kadar aylık geliri olan kişiler, yoksulluk nafakası alamazlar. Emekli maaşı olan veya kira geliri elde eden kişiler nafaka alamazlar. Boşanmadan sonra yeni bir evlilik yapılmamış olsa bile biriyle evlilik hayatı yaşamak da nafaka hakkını ortadan kaldırır. Bu durumda nafaka, açılacak olan nafaka iptali davası ile sonlandırılabilir. Yeteri kadar taşınmaz mala sahip kira geliri gibi düzenli bir para akışı olan kişiler nafaka alamazlar. (Eski) eşinin geliri olmayan kişiler nafaka alamazlar. Fakat eşi bir gelire sahip olduğunda, işe girdiğinde nafaka alabilir.

Boşanma Nafakası Nasıl Alınır ve Ödenir - Yargıtay Kararları

BOŞANMA DAVASI - DAVACI KADIN VE YANINDA BULUNAN ÇOCUK YARARINA TEDBİR NAFAKASINA HÜKMEDİLMESİ GEREKTİĞİ . TEDBİR NAFAKASI YÖNÜNDEN ONAMA KARARININ KALDIRILDIĞI. ÖZET: Bozma ilamında yer alan boşanma ve nafakaya ilişkin bozma nedenlerine mahkemece açıkça uyulmuştur. Mahkemenin bozma ilamına uyarak verdiği bu karar, açık biçimde yeni hüküm niteliğindedir. Hal böyle olunca; bu karara yönelik temyiz itirazlarının incelenmesi görevi Hukuk Genel Kuruluna değil; Özel Daireye aittir. Bu nedenle; dosyanın Özel Daireye gönderilmesi gerekir. Makalede Boşanma Nafakası konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 326 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara