Eski Sevgili veya Eşi Övmek Boşanma Nedeni

Eski Sevgili veya Eşi Övmek Boşanma Nedeni
Eski Sevgili veya Eşi Övmek Boşanma Nedeni | Evlilik birliği içerisinde kadın veya erkekten herhangi birisi eski eşini ya da sevgilisini unutamadığını açıklaması, övmesi veya ifade etmesi duygusal güveni sarsan hareket ve davranışlardan olmakla ortak hayatın ve evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davasında duygusal şiddet içeren bir davranış...
Eski Sevgili veya Eşi Övmek Boşanma Nedeni | Evlilik birliği içerisinde kadın veya erkekten herhangi birisi eski eşini ya da sevgilisini unutamadığını açıklaması, övmesi veya ifade etmesi duygusal güveni sarsan hareket ve davranışlardan olmakla ortak hayatın ve evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davasında duygusal şiddet içeren bir davranış olduğundan dolayı boşanmaya gerekçe sayılan davranışlardandır.

 Sevgilisini Unutamadığını Açıklamak Nedeniyle Boşanma Davası | Eski Sevgili veya Eşi Övmek Boşanma Nedeni

Yargıtay örnek karar "davacı kadının kocasını sevmediğini ifade ettiği, başka birini sevdiğini söylediği, eski sevgilisini unutamadığını açıkladığı, birkaç kez intihara kalkıştığı; buna karşılık davalı kocanın da davacı kadına karşı ağır ithamlarda bulunduğu ve başka bir kadınla ilişkide bulunduğu anlaşılmaktadır. Karı kocanın bu davranışları neticesinde evlilik birliği ve ortak yaşam temelinden sarsılmıştır. Mahkemece davalı kocanın kusursuz kabul edilmesi isabetsiz bir karardır. Davacı kadının davasının da kabul edilmesi gerekirken yazılı olarak hüküm kurulması isabetsizdir".
Bir diğer örnek karar "dosyanın içeriğine, kararın dayandığı kanıtların hukuki gerektirici nedenlere ve bilhassa mahkemece, davalı kocanın ağır kusurlu olduğu kabul edilerek, Boşanmaya karar verilmiş ise de; evlilik birliğinin sarsılması ve boşanmaya sebep olan hadiselerde, Davalı kocanın evlenmeden  önceki ilişkisi olduğu sevgilisini unutamadığını söyleyerek fotoğrafını yanında taşıdığı ve karısını istemediği ifade etmesini, Kusurlu davranışa neden olduğu, mahkemece davalı kocaya yüklenen diğer kusurların ispatlanmadığı, İspatlanan kusurlar göz önüne alındığında ise davalı kocanın ağır kusurlu olduğunun kanaatinin oluşmasına göre, yerinde bulunmayan temyiz itirazlarının ret edilmesi usul ve kanuna uygun olarak verilen hükmün onanmasına karar verilmiştir".

Başkasıyla Duygusal İlişki Kurmak Nedeniyle Boşanma Davası

Evlilik birliği içerisinde kadın veya erkekten herhangi birisi başka bir kadın veya erkekle duygusal ilişki kurması yani sevgili olması duygusal güveni sarsan hareket ve davranışlardan olmakla, Ortak hayatın ve evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davasında duygusal şiddet içeren bir davranış olduğundan dolayı boşanmaya gerekçe sayılan davranışlardandır. | Eski Sevgili veya Eşi Övmek Boşanma Nedeni
Yargıtay örnek karar "toplanan kanıtlardan davacı kocanın Derya isimli bir başka kadınla duygusal ilişki kurmak yoluyla güven sarsıcı ve zedeleyici tavır ve davranışlara girdiği; Buna karşılık da davalı kadının evlilik sürecinde beş ay gibi uzun bir zamandır kocasını hamile olduğuna ikna ederek kocasının güvenini sarstığı anlaşılmaktadır. Bu durumda karı koca arasında müşterek hayatın temelinden sarsacak seviyede ve aile birliğin devamına olanak vermeyecek şekilde şiddetli bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Hadiselerin akışı içerisinde davacı kocanın dava açması haklıdır. Mevcut şartlar altında karı kocanın beraber yaşamaya zorlamanın bundan böyle hukuken mümkün olmamasına rağmen boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz nedenle ile davanın reddi doğru bulunmamıştır''.

Bu haber toplam 646 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara