Yargıtay Boşanma Davalarında Emsal Karara İmza Attı! Aldatan Eşin Sevgilisinden Tazminat...

Yargıtay Boşanma Davalarında Emsal Karara İmza Attı! Aldatan Eşin Sevgilisinden Tazminat...

Yargıtay Boşanma Davalarında Emsal Karara İmza Attı .Eşinin kendisini aldattığı gerekçesiyle boşanma davası açan Meryem Y. eşinin sevgilisi hakkında da tazminat talebinde bulundu.

Söz konusu eski eşinin sevgilisi olan kadından şikayetçi olan Meryem Y. bu kadının yuvasını yıktığını öne sürerek kendisine manevi tazminat ödemesini istedi. Yargıtay’a taşınan davada Yüksek Mahkeme, manevi tazminat talep eden davacı Meryem Y.’yi haklı buldu. Yargıtay’ın şok emsal kararının detayları yazımızda yer alıyor.

Yargıtay Boşanma Davalarında Emsal Karara İmza Attı! Aldatan Eşin Sevgilisinden Tazminat...

Boşanma davalarında hukuk sistemimizin kanunları açık ve net bir şekilde belli olsa da yaşanan olayların farklı gelişmelere sebep olması, bazı kanunların yüksek yargı organları tarafından tamamlanması ortamını oluşturmaktadır. Zira Yargıtay, en yüksek yargı organlarından biri olarak bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmektedir. Aile hukuku kapsamında yer alan tüm kanunlar, Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümler ile vatandaşlarımızın bilgisine sunulmaktadır.

Söz konusu maddelerde yer alan hükümlere dikkat edildiğinde pek çok dikkat çekici nokta hemen fark edilecektir. Nitekim nafakadan, boşanma sebeplerine, boşanma davalarında kusurlu olmadan, maddi ve manevi tazminat taleplerine kadar birçok konu kanunlar ile belirlense de bu kanunlar üzerinde farklı yorumlamalara sebebiyet verebilmektedir.

Haberimize konu olan davada da aile mahkemesinin kararı taraflardan birinin temyiz hakkını kullanmasıyla Yargıtay’a taşınmış, Yüksek Mahkeme de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek farklı bir bakış açısı gerektiren davada emsal niteliğinde bir karar imza atmıştır.

Kendisini Aldatan Eşine Boşanma Davası Açtı

Yargıtay’ın emsal karar verdiği davada önce, eşinin kendisini aldatması ve zina yapması nedeniyle mağdur durumda olarak boşanma davası açan Meryem Y.’nin bu talebi aile mahkemesi hakimi tarafından kabul edilerek boşanma davası görüldü. Tarafların görüşlerini değerlendirmeye alan yerel mahkeme, boşanmaya gerekçe olarak zinayı göstererek evlilik birliğinin sonlandırılması kararını verdi. Bunun akabinde Meryem Y.’nin eski eşi olan Ahmet M’nin davacı kadına 7 bin 500 TL manevi tazminat ödemesine hükmedildi.

Eşinin Sevgilisine De Tazminat Davası Açtı

Meryem Y. boşanma davasının ardından eski eşinin birliktelik yaşayarak kendisini aldattığı sevgilisi hakkında da suç duyurusunda bulunarak mahkemeye başvurdu.

Eski eşinin sevgilisi olan kadının kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu ifade etti. Meryem Y, yerel mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde, söz konusu kadının yuvasını yıktığını, eski eşiyle evlilik süresi içinde birlikte olduğu cinsel içerikli görüntülerini kendisine gönderdiğini, bu sebeple de gururunun incindiğini belirten Meryem Y. davalı kadından tazminat talebinde bulundu.

Dava dosyasını inceleyen yerel mahkeme hakimi, Meryem Y’nin öne sürdüğü şekilde cinsel içerikli görüntülerin gönderilmesinin sabit olduğunu ancak, ‘sadakat yükümlülüğü eşler arasındadır’ denilerek davacı kadının bu talebini reddetti.

Bu kararın ardından temyiz hakkını kullanan Meryem Y. yerel mahkemenin mağduriyetini gidermemesi üzerine davayı Yargıtay’a taşıdı. Meryem Y.’nin temyiz talebiyle devreye giren Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, dava dosyasını inceledi ve gerekli değerlendirmeleri yaparak emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Yargıtay Davacı Kadını Haklı Buldu

Temyiz kararının ardından devreye girerek söz konusu olayda dava dosyasını inceleyen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin vermiş olduğu kararı hukuka aykırı olması sebebiyle bozdu ve davacı kadını haklı buldu. Emsal niteliğindeki kararda kullanılan ifadelerde, davalı sevgili E.S.’nin cinsel birliktelik görüntülerini davacı Meryem Y.’ye kasıtlı olarak aşağılamak ve küçük düşürmek amacıyla gönderdiğinin sabit olduğu belirtildi.

Dolayısıyla davalı sevgili E.S.’nin söz konusu cinsel içerikli görüntüleri gönderdiği sırada Meryem Y.’nin eski eşiyle evlilik birliğini sürdürmesini de göz önünde bulundurarak, bu görüntülerin gönderilmesinin haksız ve incitici olduğuna kanaat getirildi. Bu sebepler öne sürülerek yapılan hareketler sonucunda, davacı kadın Meryem Y’nin kişilik haklarının ihlal edildiğine vurgu yapılarak davacıya uygun miktarda tazminat verilmesine hükmedildi.

Örnek başka bir Kararda

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin bu emsal niteliğindeki karara imza atmasının ardından akıllara basketbolcu boşanan eski eşi boşanmasına neden olan ve yuvasını yıkmakla itham ettiği davada 500 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.

Öte yandan kadın “Bir kadının bir kadına yaşatabileceği en ağır şeyleri yaşadım” diyerek yuvasını yıktığını iddia ettiği diğer kadına açtığı tazminat davası reddedilmişti.

Daha Fazla Bilgi İçin: Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Bu haber toplam 168 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara