Atla

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler


Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Türk Medeni Kanunun altında incelenen boşanma davası hukuki süreç altında evlilik birliği sürecini gerçekleştiren bireylerin ani evlenmiş çiftlerin daha sonradan yine hukuki süreç içerisinde ayrılmalarına boşanma denir. Çiftlerin boşanma süreci adli yargı altında mahkemeler tarafından gerçekleştirilen bir durumdur.

Türk Medeni Kanun altında hüküm altına alınan boşanma süreci birtakım nedenlerden dolayı çeşitlere ayrılmaktadır. Genel ve özel olmak üzere boşanma sebepleri ikiye ayrılır. Özel boşanma davalarından biri olan anlaşmalı boşanma davası boşanma davaları arasında en rahat sürece sahip olan boşanma davasıdır.

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler anlatırsak şunlar söyleyebiliriz: Anlaşmalı boşanma davası evlilik birliği içerisindeki çiftlerin anlaşarak evlilik birliğini bitirmelerine denir. Anlaşmalı boşanma davasının 3 tane şartı vardır. Bu şartları sıralayalım:

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları

Anlaşmalı boşanma davasının gerçekleştirilebilmesi için çiftlerin en az 1 yıl evli kalmaları gerekmektedir. Çiftler en az 1 yıl evli kalkamamışlarsa hiç bir şekilde anlaşmalı boşanma davası ile boşanamazlar. Aralarındaki boşama davası çekişmeli gerçekleşir.

Anlaşmalı boşanma davası ile boşanmaya karar veren çiftler maddi ve manevi bütün konularda bir anlaşma imzalamaları gerekmektedir. Buna anlaşma protokolü denir.

Çiftlerin eğer çocukları varsa velayetin kimde kalacağını kararlaştırmalıdırlar. Fakat hakim bu karara uymak zorunda değildir. Eşler maddi ve manevi tüm konularda özellikle hukuki sonuçlar üzerinde uzlaşmak zorundadırlar ve bunu yazılı bir şekilde anlaşmalı boşanma protokolü imzalamak zorundadırlar.

Anlaşmalı boşanma davalarında dava gerçekleşeceği zaman taraflar davaya katılmak zorundadırlar. Bunun sebebi ise tarafların gerçek ve kendi iradeleriyle boşanma konusunda anlaşmaya varıp varmadıklarını hakimin emin olması içindir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davası bir aile hukuku meselesidir. Aile hukukundan kaynaklanan davalar eğer varsa aile mahkemesinde, aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesinde görülmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasının açılacağı yer mahkemesi de eşlerin beraber olarak son 6 ayda yaşadıkları yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesidir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Süreci Ne Kadar Sürer?

Boşanma davaları genel anlamda çekişmeli bir dava oldukları için süreç yavaş ilerlemektedir. Anlaşmalı boşanma davalarına baktığımızda taraflar evlilik birliğini bitirme konusunda ve boşanma davasının sonuçlarını ortak karar aldıkları için bu davalar çekişmesiz davalardır. Bu davalar genelde 1 ay ile 3 ay arasında değişmektedir.

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler Ve Dava açılması
Anlaşmalı Boşanma Davasında Avukat Tutmak Zorunda mıyım?

Türk hukuk sistemini incelediğimizde birey dava açmak zorunda kaldığı zaman bir davaya davalı olacağı zaman bir vekil aracılığı ile davayı takip etmek zorunda değildir. Yani birey davayı bir avukat aracılığı ile takip edebileceği gibi avukatsız olarak da davasını takip edebilmektedir.

Fakat dava sürecine baktığımızda birey bir davaya taraf olduğu zaman hukuki süreç bireyin anlayamayacağı kadar kompleks bir yapıda olabilmektedir.

Hukuk eğitimi almış olan avukatlar bireye bu konuda oldukça yardımcı olarak bireyin hak kaybına uğramamasını sağlamaktadır.

Bu nedenle birey bir davaya taraf olduğunda bir vekil aracılığı ile davasını takip ettiğinde hak kaybına uğramayacak ve dava süreci daha hızlı gerçekleşecektir. Sonuç olarak birey Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler yukarıdaki hususları dikkate aldığında davası oldukça hızlı gerçekleşecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak