Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler | Türk Medeni Kanunun altında incelenen boşanma davası hukuki süreç altında evlilik birliği sürecini gerçekleştiren bireylerin ani evlenmiş çiftlerin daha sonradan yine hukuki süreç içerisinde ayrılmalarına boşanma denir. Çiftlerin boşanma süreci adli yargı altında mahkemeler tarafından gerçekleştirilen bir durumdur.

 

Türk Medeni Kanun altında hüküm altına alınan boşanma süreci birtakım nedenlerden dolayı çeşitlere ayrılmaktadır. Genel ve özel olmak üzere boşanma sebepleri ikiye ayrılır. Özel boşanma davalarından biri olan anlaşmalı boşanma davası boşanma davaları arasında en rahat sürece sahip olan boşanma davasıdır. | Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

 

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler anlatırsak şunlar söyleyebiliriz: Anlaşmalı boşanma davası evlilik birliği içerisindeki çiftlerin anlaşarak evlilik birliğini bitirmelerine denir. Anlaşmalı boşanma davasının 3 tane şartı vardır. Bu şartları sıralayalım:

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları | Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

 

Anlaşmalı boşanma davasının gerçekleştirilebilmesi için çiftlerin en az 1 yıl evli kalmaları gerekmektedir. Çiftler en az 1 yıl evli kalmamışlarsa hiç bir şekilde anlaşmalı boşanma davası ile boşanamazlar. Aralarındaki boşama davası çekişmeli gerçekleşir.

 

Anlaşmalı boşanma davası ile boşanmaya karar veren çiftler maddi ve manevi bütün konularda bir anlaşma imzalamaları gerekmektedir. Buna anlaşma protokolü denir.

 

Çiftlerin eğer çocukları varsa velayetin kimde kalacağını kararlaştırmalıdırlar. Fakat hakim bu karara uymak zorunda değildir. Eşler maddi ve manevi tüm konularda özellikle hukuki sonuçlar üzerinde uzlaşmak zorundadırlar ve bunu yazılı bir şekilde anlaşmalı boşanma protokolü imzalamak zorundadırlar.

 

Anlaşmalı boşanma davalarında dava gerçekleşeceği zaman taraflar davaya katılmak zorundadırlar. Bunun sebebi ise tarafların gerçek ve kendi iradeleriyle boşanma konusunda anlaşmaya varıp varmadıklarını hakimin emin olması içindir. | Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

 

Boşanma davası bir aile hukuku meselesidir. Aile hukukundan kaynaklanan davalar eğer varsa aile mahkemesinde, aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesinde görülmektedir.

 

Anlaşmalı boşanma davasının açılacağı yer mahkemesi de eşlerin beraber olarak son 6 ayda yaşadıkları yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesidir. | Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Süreci Ne Kadar Sürer?

 

Boşanma davaları genel anlamda çekişmeli bir dava oldukları için süreç yavaş ilerlemektedir. Anlaşmalı boşanma davalarına baktığımızda taraflar evlilik birliğini bitirme konusunda ve boşanma davasının sonuçlarını ortak karar aldıkları için bu davalar çekişmesiz davalardır. Bu davalar genelde 1 ay ile 3 ay arasında değişmektedir. | Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

 

Anlaşmalı Boşanma Davasında Avukat Tutmak Zorunda Mıyım?

 

Türk hukuk sistemini incelediğimizde birey dava açmak zorunda kaldığı zaman bir davaya davalı olacağı zaman bir vekil aracılığı ile davayı takip etmek zorunda değildir. Yani birey davayı bir avukat aracılığı ile takip edebileceği gibi avukatsız olarak da davasını takip edebilmektedir.

 

Fakat dava sürecine baktığımızda birey bir davaya taraf olduğu zaman hukuki süreç bireyin anlayamayacağı kadar kompleks bir yapıda olabilmektedir.

 

Hukuk eğitimi almış olan avukatlar bireye bu konuda oldukça yardımcı olarak bireyin hak kaybına uğramamasını sağlamaktadır.

 

Bu nedenle birey bir davaya taraf olduğunda bir vekil aracılığı ile davasını takip ettiğinde hak kaybına uğramayacak ve dava süreci daha hızlı gerçekleşecektir. Sonuç olarak birey Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler yukarıdaki hususları dikkate aldığında davası oldukça hızlı gerçekleşecektir. | Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor