Atla

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nafaka


Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nafaka

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nafaka

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nafaka

Anlaşmalı boşanma davalarının görülmesi konusunda 4721 sayılı kanununda belirtilen hükümlere göre, boşanmak isteyen tarafların boşanma ve ortaya çıkartacağı durumlar konusunda anlaşmış olmaları ve bu anlaşmayı bir protokol olarak mahkemeye sunmuş olmaları gerekmektedir. Hazırlanan bu protokol boşanma konusunda oldukça önemlidir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Sorunsuz bir şekilde yapılacak olan bu işlemlerde başarı sağlanması konusunda dikkatli ve özenli olunmalıdır. Anlaşmalı boşanma protokollerinin hazırlanması konusunda dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır.

Anlaşmalı boşanma protokollerinde varsa çocukların velayetinin kimse olacağı, velayeti almayan tarafın çocuk ile olan ilişkisinin tesis edilmesi, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat gibi konularda anlaşmaya varıldığı belirtilmelidir. Bunların madde madde ve detaylı olarak belirtilmesi ile anlaşma protokolünün iki tarafın imzaları ile hazırlanması gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanmada nafaka  Protokolde nasıl düzenlenir

Anlaşmalı boşanma davalarının açılması konusunda hazırlanacak olan bu anlaşmalı protokolü olmazsa olmaz bir öneme gerekliliğe sahiptir.

Bu konuda Türk Medeni Kanunda ilgili hükümlerde gerekliliği ve zorunluluğu oldukça önemlidir. Bu kanunda anlaşmalı boşanma davalarının açılabilmesi konusunda tüm şartlar detaylı olarak belirtilmiştir. Anlaşmalı boşanma protokolü de bu şartlardan birisidir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanması konusunda dikkat edilmesi konulardan birisi tarafların kimlik bilgilerinin yazılmasıdır. Ayrıca varsa çocuklarının kimlik bilgilerinin de açık olarak yazılması gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanmasında, boşanacak tarafların varsa çocuklarının velayeti konusunda bir karar vermeleri velayeti alacak kişinin protokolde belirtilmesi gerekmektedir.

Protokolde velayeti almayan tarafın çocuklar ile ne şekilde, ne zaman ve nasıl görüşeceği gibi konular detaylı olarak belirtilmelidir.

Velayeti almayan tarafın ortak çocuklar ne kadar iştirak nafakası ödeyeceği belirtilmelidir.

Boşanma protokolünde tarafların nafaka konusundaki anlaşmaları ve nafaka miktarı ile ne zaman, ne şekilde ödeneceği ve yıllık artış gibi bilgiler yer almalıdır.

Boşanma protokolünde tarafların tazminat almaları konusundaki anlaşmalarında yer alması ve miktarı ile ne şekilde ödeneceği belirtilmelidir.

Tarafların evlilik içerisinde edindikleri mallar nasıl paylaşılacağı konusundaki anlaşmaları da protokolde yer almalıdır.

Anlaşmalı boşanma protokolünde açılan davanın masraflarının ödenmesi konusundaki tarafların anlaşmaları belirtilmelidir.

Ayrıca anlaşmalı boşanma protokolünde tarafların varsa diğer anlaşmaları ve talepleri de yer almalıdır.

Anlaşmalı boşanma protokolünün kaç madde olduğu, kaç nüsha düzenlendiği ve tarihi belirtilerek ile tarafların imzalaması gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma protokolünde taraflar kendileri el yazısı ile ıslak imza atmalıdırlar. İmzanın fotokopi veya bilgisayar çıktısı olması gibi bir durumda mahkemeye bu evrakı kabul etmeyecek ve geri çevirecektir.

Protokolün yazılması bilgisayar ve daktilo ile olabileceği gibi nüshaları fotokopi ile çoğaltılabilir.

 

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nafaka Şartı

Ancak imzalar elle atılmalıdır. Yukarıdaki şartlara uygun bir şekilde hazırlanmış olan anlaşmalı boşanma protokolleri mahkeme tarafından kabul edilecek ve duruşmada hakim tarafından incelenecektir.

Bu protokol mahkemeye dava dilekçesi ile beraber verilmektedir. Ayrıca duruşmaya katılarak boşanma ve protokolün sözlü olarak onaylanması da gerekmektedir. 

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nafaka -Protokol

Anlaşmalı Boşanma davasında Anlaşmalı Boşanma Protokolünde çocuk için istenecek nafaka boşanma sonuçlansa dahi her zaman talep edilebilir. Veya ilerde nafakanın yetmemesi durumunda nafakanın artırılması davası açılabilir.  

Makalede Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nafaka bilgi amaçlı verilmiştir. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak