Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?
Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır, konusu ile ilgili açıklamalara ve yargıtay kararlarına yer verilmiştir. Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır sorusunu cevaplarken, Kira sözleşmesi "Yazılı" veya "Sözlü" olarak yapılabilir. Sözleşmenin ispat açısından yazılı yapılması daha uygundur. Önemli kira getirisi yüksek Kira...
Arazi kira sözleşmesi nasıl yapılır, Kira hukuku, sadece konut kiralamalarında değil; işyeri kiralamalarında, arazi kiralamalarında mülk sahipleri ile kiracılar arasındaki ilişkilerin düzenlenmesini sağlayan ve taraflar arasındaki uyuşmazlıkları inceleyen bir hukuk dalıdır.

Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Arazi kiralamasına ilişkin uyuşmazlıklarda, hak ihlallerinde ve sözleşmeler üzerinde yaşanan sorunlarda ilgili durum dava konusu edilebilir. Dava konusu edilebilmesi için de kira sözleşmesi düzenlenmiş olması çok önemlidir. Arazi kiralamaları, halk arasında tarla kiralanması ya da icar olarak bilinen bir tür ticari ilişkidir ve her ticari ilişkide olduğu gibi taraflar arasında yapılan kira sözleşmesi ile düzenlenmelidir. Yaşanabilecek çeşitli sorunlar ve uyuşmazlıklarda kira sözleşmelerinin ispat yükümlülüğünün kolaylıkla sağlanabilmesi adına yazılı olarak düzenlenmesinde çok büyük fayda vardır. Peki, arazi kira sözleşmesi nasıl yapılır? İnternet ortamında rahatça bulabileceğiniz arazi kiralama sözleşmelerini kullanarak tüm milk sahipleri ve kiracılar kendi aralarında arazi kira sözleşmesi düzenleyebilir. Ancak her kiralama işlemi için, mülk sahibi, kiracı ve arazi durumlarının farklılık gösterebileceği düşünüldüğünde alanında deneyimli kira hukuku avukatı danışmanlığında hazırlanması tarafların haklarının, sorumluluklarının ve yükümlülüklerinin belirlenmesinde ve potansiyel uyuşmazlıkların sözleşme düzenlenme aşamasında ortadan kaldırılması açısından çok büyük önem arz etmektedir.

Arazi kiralama sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Kiralanacak olan arazinin bulunduğu il, ilçe, bucak, kasaba, köy gibi coğrafi ayrıntıların, ada, parsel numarası, alan büyüklüğü, hisse oranı, hisseler üzerinde denk gelen alanlar gibi tapu kayıt bilgilerinin arazi kira sözleşmesinde bulunması kiralanacak mülkün net olarak belirlenebilmesi için şarttır. Coğrafi ve tapu bilgilerinin yanı sıra arazinin hangi tarihler arasında ve hangi amaçlar kullanılacağının açık bir şekilde belirtilmesi, süreyle birlikte kiralama bedelinin de sözleşmeye ilave edilmesi çok önemlidir. Kira sözleşmesine taraf olan mülk sahibi ve kiracıların isim, soy isim, kimlik numarası, ikamet adresleri, telefon numaraları gibi iletişim bilgilerinin de kira sözleşmesinde olması gerekir. Tüm sözleşmelerde olduğu gibi arazi kira sözleşmesinde her iki tarafın da imzası bulunmalıdır. Tarafların kendi arasında düzenlemiş oldukları arazi kira sözleşmesini mahalle muhtarı ya da köy muhtarı tarafından onaylanmış olması da sözleşmenin güvenli olması açısından dikkate alınması gereken bir uygulamadır.

Arazi Kira Sözleşmesi Avukatlık Ve Danışmanlık

Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır, konusu ile ilgili açıklamalara ve yargıtay kararlarına yer verilmiştir. Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır sorusunu cevaplarken, Kira sözleşmesi  "Yazılı" veya "Sözlü" olarak yapılabilir. Sözleşmenin ispat açısından yazılı yapılması daha uygundur. Önemli kira getirisi yüksek Kira sözleşmelerinin hazırlanmasında avukat ve hukuki destek alınmasında fayda vardır. Sözleşmenin Avukat ile hazırlanması ve ilerde meydana çıkacak hukuki anlaşmazlıklar olan, Alacak davaları, Tahliye davaları ve diğer davalarda ispat, davanın kazanılması ve ilerlemesinde önemlidir. Çünkü Tahliye davaları ve alacak davaları, dava bakımından hem zaman alan hemde masraflı olan davalardandır. Arazi sahibi kişiler, kullanmadığı başkasının ihtiyacı olacağı arazileri diledikleri durumlarda kiraya verebilirler. Kiraya vermeleri durumunda ise aralarında mutlaka arazi kira sözleşmesini yazılı olarak  yapmaları gerekmektedir. Kiralama süresi kiraya verilen arazinin arazi sahibince araziyi kiracıya teslim ettiği tarihte başlar. Arazi Kira Sözleşmesi aşağıdaki örnek detaylar doğrultusunda yapılmalıdır. Kiraya verilecek arazinin kira sözleşmesinde arazi bilgileri detaylı anlaşılır şekilde yazılmalıdır. Arazi sözleşmesinde en önemli detay, Arazi kiralamasının kimin verdiği, arazinin kiralanmasını kimin yaptığı ve arazi bilgiler düzgün yazılmalıdır. Arazi Kira Sözleşmesi hazırlanırken özel şartların doldurulması, varsa özel durumlar bu maddede belirtilmesi gerekmektedir. Alt Kira sözleşmesi hazırlanırken örnek olarak aşağıda özel şartların yazılması yer almıştır.

Bu haber toplam 683 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara