Avukata Vekaletname Nasıl Verilir?

Avukata Vekaletname Nasıl Verilir?

Avukata Vekaletname Nasıl Verilir? Avukatlara verilen vekaletname, bir kişinin başka bir kişiyi kendi adına hareket etmesi amacıyla yazılı olarak yetkilendirdiğini gösteren bir belgedir.

https://www.youtube.com/watch?v=FZUBMFX44KE
Avukata Vekaletname Nasıl Verilir?

Vekaletname, türüne göre hukuk sistemimizde genel ya da sınırlı yetkili olabilmektedir. Borçlar Kanunu'na göre vekaletnamenin iki taraflı bir sözleşme olduğu bilinmektedir. Nitekim Borçlar Kanunu'nun 386. maddesinde vekalet sözleşmesiyle vekil, sözleşme uyarınca kendisine yükletilen işin yerine getirilmesini borçlandığı belirtilmektedir.

Avukat vekalet vermek isteyen kişini ilk olarak kanunen belirlenen bazı şartları taşıması gerekmektedir. Buna göre avukata verilecek vekalet işlemlerinden önce kişinin akli dengesinin yerinde olması ve 18 yaşından büyük olması temel şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartları taşımayan kişilerin herhangi bir şekilde avukata vekalet vermesi ve avukatın kendi adına hareket etmesini sağlaması mümkün değildir.

Noter, vekalet verecek olan şahsın ve vekalet verilecek olan şahsın bilgileri aldıktan sonra, vekalet verecek olan şahsa hangi konuda vekalet vereceğini sorar. Bunun ardından kişi adına vekalet verilecek olan konular noter huzurunda vekaletnameye tek tek eklenir. Ardından hazırlanan bu sözleşme vekalet verecek olan şahsa imzalatılarak birer nüshası da noterde kalmak üzere verildikten sonra vekaletname işlemleri tamamlanmış olmaktadır.

Noter Avukata Vekaletname Verme Ücreti

Noter Noter Avukata Vekaletname Verme ücretleri 150 TL‘den başlamakta olup, Vekaletnamenin türüne ve datayına göre fiyatlar değişmektedir. Net fiyatı öğrenmek için en yakın notere başvurabilirsiniz.

Vekaletname Çeşitleri Nelerdir?

 • Genel vekaletname
 • Tapu işlemleri için verilen vekaletname
 • Veraset ve intikal işlemleri için vekaletname
 • Yabancı mahkeme kararının tanıma ve tenfizi için vekaletname
 • Gayrimenkul alım satım işlemlerinde vekaletname
 • Boşanma davası yetkisi veren vekaletname
 • İpotek kurmak adına yetkilendirilmiş vekaletname
 • Şirketler tarafından şirketlerde hisse devrinde yapılacak işlemler için verilen vekaletname
 • Satış vaadi yapmak için verilen vekaletname

Vekaletname Vermek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avukata vekalet vermek için gerekli belgeler şu şekilde belirlenmiştir:

 • Üzerinde vekaleti verecek kişinin T.C. kimlik numarasının bulunduğu herhangi bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı ya da pasaport)
 • Vekalet verilecek avukatın adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası
 • Son 6 ay içinde çektirilmiş 2 adet fotoğraf

Avukat Arıyorum Ankara konusunda Türkiye'nin bütün illerinde olduğu gibi Ankara'da da hukuki ihtilafların çözümünde ilk başvurulan kişiler avukatlar olmaktadır. Hangi konuda hak talebinde bulunulursa bulunulsun avukat desteği ile uyuşmazlığın çözümünü sağlamak pek çok avantajı da bünyesinde barındırmaktadır.

Bu nedenle hem davasının hızlı bir şekilde sonuçlanmasını hem de herhangi bir yaşanması muhtemel hak ya da menfaat kaybına yol açmamayı isteyen kişiler avukat arıyorum Ankara araştırmasıyla özellikle internet üzerinden arama yapmaktadır.

Boşanma davaları, taşınmaz ve taşınır mal alım satımlarında yaşanan uyuşmazlıklar, veraset ve intikal işlemleri, icra ve alacak uyuşmazlıkları gibi konularda pek çok kişi dava takibini en iyi şekilde yapması ve hukuka uygun bir şekilde menfaatlerinin savunulması için avukatlara vekalet vermektedir.

Avukatlara verilen vekalet türleri ve vekalet ücretleri hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızda bulabilirseniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.