Avukatlık Ücreti Nasıl Belirlenir?

Avukatlık Ücreti Nasıl Belirlenir?
Avukatlık Ücreti Nasıl Belirlenir? | Hukuki açıdan danışmanlık ya da çözülmesi gereken sorunları için mahkemeye başvuran herkesin bir avukata ihtiyacı vardır. Avukatlık mesleğini icra edenlerin sunacağı hizmetlerin çerçevesi kanunlarla belirlenmiştir. Avukatlık hizmetini alırken, avukattan iş talep eden kişi ile avukat arasında...
Avukatlık Sözleşmesi Nedir? Avukatlık Ücreti Nasıl Belirlenir?  Avukatlık Ücreti Nasıl Belirlenir? | Hukuki açıdan danışmanlık ya da çözülmesi gereken sorunları için mahkemeye başvuran herkesin bir avukata ihtiyacı vardır. Avukatlık mesleğini icra edenlerin sunacağı hizmetlerin çerçevesi kanunlarla belirlenmiştir. Avukatlık hizmetini alırken, avukattan iş talep eden kişi ile avukat arasında karşılıklı bir sözleşme imzalanır. Düzenlenen bu sözleşmede avukat talep eden kişiye belirli bir ücret karşılığında hukuki açıdan hizmet vermeyi taahhüt eder. Yani bir başka deyişle açılacak, açılmış olan bir davada avukatlığın gerektirdiği girişimlerde bulunur ve süreci takip eder. Avukatın sunmuş olduğu bu hizmetlere karşın, sözleşmenin diğer tarafı olan avukat talep eden kişi de belirli bir ücret ödemeyi taahhüt eder. Anlaşılacağı üzere, avukatlık sözleşmeleri taraflardan birinin avukatlık hizmeti için yetkiye sahip kişilerin olmak üzere iki tarafın olduğu ve bu iki tarafın birbirine taahhütlerde bulunduğu bir tür vekalet sözleşmeleridir. Bu sözleşmelerin hazırlanışı ve yükümlülükleri, gibi detaylar 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile belirlenir. Avukatlık sözleşmelerinde önemli bir istisna vardır. Bir avukat vekil olduğu kişiye ücretsiz hizmet vermesi durumunda avukatın kayıtlı olduğu Baro yönetim kuruluna haber verilmesi gerekir. | Avukatlık Ücreti Nasıl Belirlenir?

Avukatlık Ücreti Ne Kadardır ve Nasıl Belirlenir?

Avukatlık ücretleri Avukatlık Kanunu'nda yer alan 164. maddesinde tanımlanmıştır ve "sağlanan hukuki yardımın karşılığı" olarak nitelendirilmiştir.  Yine aynı kanunun 164/II maddesine göre, davaya konu olan şeyin değer yahut paranın belli bir yüzdesi avukatlık ücreti olarak kararlaştırılabilir. Ancak bu oran yüzde 25'i geçemez. Avukatlık ücreti kanunlarda bu şekilde tanımlansa da avukat ile vekil arasında anlaşarak bir avukatlık ücreti belirleyebilirler ve sözlü bir şekilde olabileceği gibi bunu sözleşme ile yazılı hale getirebilirler. Avukat ücreti ile ilgili yargı kararlarında avukatın başarısı ya da gayreti aransa da avukatlık ücretinin başarıya endeksli olma zorunluluğu yoktur. | Avukatlık Ücreti Nasıl Belirlenir?

Bu haber toplam 197 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara