Boşandıktan sonra çocuk kimin soyadını taşır? Çocuk annesinin soyadını alabilir mi?

Boşandıktan sonra çocuk kimin soyadını taşır? Çocuk annesinin soyadını alabilir mi?
Boşanma sonrasında velayeti alan anne, çocuğun soyadının annenin soyadına değiştirilmesi için dava açabilir. Bu süreç, çocuğun üstün yararını gözeterek ve yargı kararları doğrultusunda gerçekleşir.

Boşanma sonucunda çocukların soyadı meselesi, hukuki süreçler ve çocuğun üstün yararını gözetme ilkesi çerçevesinde ele alınır. Velayetin anneye verilmesi durumunda çocuğun soyadının annenin soyadına değiştirilmesi için açılacak dava, bu sürecin önemli bir parçasıdır. İşte bu süreçle ilgili ayrıntılar:

Velayeti Alan Anne Çocuğun Soyadını Değiştirebilir mi?

Velayeti alan anne, çocuğun soyadının değiştirilmesi için dava açabilir. Bu, Anayasa Mahkemesi'nin ilgili kararları doğrultusunda, boşanma sonrası velayeti anneye verilen çocuğun soyadının, annenin açacağı dava ile değiştirilebileceğine hükmettiği bir süreçtir.

Erkek Çocuk Annesinin Soyadını Alabilir mi?

Evet, çocukların cinsiyeti fark etmeksizin, çocuğun üstün yararını olumsuz yönde etkileyen durumlar söz konusu olduğunda, mahkeme kararıyla çocuk annenin soyadını alabilir. Yargıtay, bu yönde kararlar vermiş ve çocuğun üstün yararını merkeze alan bir yaklaşım benimsemiştir.

Boşandıktan Sonra Çocuk Kimin Soyadını Taşır?

Türk Medeni Kanunu'nun 321. maddesi gereğince, evlilik birliği içinde doğmuş çocuklar anne ve baba evliyse ailenin, yani genellikle babanın soyadını taşır. Bu, evlilik birliğinin boşanma ile sona ermesi durumunda da geçerli olan bir kuraldır.

Çocuğumun Soyadını Nasıl Değiştiririm?

Çocuğun soyadının değiştirilmesi, soy bağı hükümlerine ve Türk Medeni Kanunu'na göre belirlenir. Çocuk reşit olmadıkça veya belirli koşullar kanıtlanmadıkça soyadı değişikliği yapılamaz. Ancak, annenin çocuğun soyadını değiştirmek için açacağı dava, bu süreci mümkün kılar.

Anne Soyadını Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Velayeti annede olan çocuğun annenin soyadını alması için açılacak dava, aile mahkemesinde görülür. Aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde, asliye hukuk mahkemeleri bu davaya aile mahkemesi sıfatıyla bakar.

Çocuk Babanın Soyadını Almak Zorunda mı?

Evet, evlilik birliği içinde doğan çocuk, anne baba evliyse, Türk Medeni Kanunu'nun belirttiği üzere aile soyadını taşımakla yükümlüdür. Ancak, yukarıda belirtilen durumlar altında, mahkeme kararıyla çocuğun soyadının annenin soyadına değiştirilmesi mümkündür.

Bu haber toplam 126 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara