Eda Davası Nasıl Açılır?

Eda Davası Nasıl Açılır?
Eda Davası Nasıl Açılır, Eda Davasına Bakmakla Görevli Mahkeme Neresidir, Eda ve Tespit Davası Birlikte Açılabilir Mi, da Davası Hangi Konuda Açılır

Eda Davası Nasıl Açılır? Eda davasının açılması hukuk muhakemesi kanunu tarafından belirlenmiş dava çeşitlerindendir. Hukuk mahkemelerine birçok farklı konuda açılabilecek dava çeşidi bulunmaktadır.

Eda davası, tespit davası, belirsiz alacak davası, kısmi dava, inşa davası, davaların yığılması, seçimlik dava gibi pek çok dava türü ülkemiz hukuk sisteminde meydana gelen uyuşmazlıkların çözümünde uygulanmaktadır.

Eda Davası Nasıl Açılır?

Eda davası nasıl açılır hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Çünkü eda davaları hukuk mahkemelerine açılan davaların büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır.   

Eda davaları edinim davaları olarak da bilinmektedir. Hukuk muhakemesi kanunun 105. Maddesi eda davalarının konusunu belirlemiştir. Eda sözcüğü kelime manası olarak yerine getirme anlamında kullanılmaktadır.

Eda davası açacak davalı aşağıdaki konulardan biri veya birkaçını ileri sürerek davalıdan mahkeme aracılığı ile talep ediyorsa bu durumda eda davasından söz edilmektedir. Eda davaları davalının;

Eda Davası Hangi Konuda Açılır?

  • Bir şeyi vermeye,
  • Bir şeyi yapmaya,
  • Bir şeyi yapmamaya

Zorlandığı ve mahkeme açılarak davalının bu fiilinden dolayı mahkum edilmesini isteme durumuna denilmektedir.

Eda davaları eda davası dilekçe örneği ile mahkemeye dava açılaması suretiyle gerçekleşmektedir. Bir şeyi verme, yapma veya bir şeyi yapmama talebini mahkemeye ileten davacının bu talebinin karşılanması halinde tespit de söz konusu olacak eda davası içeriğinde tespit unsurunu da barındıracaktır.

Eda ve Tespit Davası Birlikte Açılabilir Mi?

Eda davası açılabilecekken tespit davası açılması halinde davanın reddedilebileceği unutulmamalıdır. Eda davası yerine tespit davası açılıp karar verilmesi halinde kararın herhangi bir etkisi bulunmamakta yalnızca mahkeme bu durumu tespit etmektedir.

Örneğin alacak davası sebebiyle eda davası açılmışsa talep edilen şey tespit edilir. Alacak eda davası tespit hükmü gereği kesinleşmiş olur.

Eda davasında dava reddedilirse alacak olmadığı sonucu ortaya çıkmakta ve eda davasının sonucunda tespit işlemi gerçekleşmektedir.

Eda Davasına Bakmakla Görevli Mahkeme Neresidir?

Eda davalarının nasıl açılacağı kadar eda davalarına bakmakla görevli mahkeme neresidir merak konusudur.

Eda davası genellikle alacak- borçlu ilişkisinden kaynaklanan davalardandır. Bu nedenle eda davalarına asliye hukuk mahkemeleri bakmaktadır.

Davalının bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesi eda davalarında yetkili mahkemedir.

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara