Gaiplik davası nasıl açılır? 

Gaiplik davası nasıl açılır? 

Gaiplik davası nasıl açılır?Gaiplik davasının açılması medeni kanundan kaynaklanan bir taleptir. Ölüm tehlikesi altında bulunduğu varsayılan veya kendisinden kanunda belirtilen sürelerde haber alınamayan kimseler için gaiplik kararı aldırılarak hukuki sonuçlar ortaya çıkarılmaktadır.

Gaiplik davası nasıl açılır sorusuna cevap verebilmek için gaip nedir, gaip kime denir şeklindeki sorulara yanıt bulmak gerekmektedir.

Gaiplik Nedir?

Gaiplik nedir sorusu gaiplik davasının açılmasına gerekçe oluşturmaktadır. Kişinin varlığının mahkeme hükmüyle sona ermesi anlamına gelen gaiplik, kişinin ölüm tehlikesi altında bulunması ya da kendisinden uzun süre yakınlarının haber alamaması durumunda ortaya çıkan bir durumdur.

Gaiplik kararı kendisinden haberdar olunamayan kimse hakkında mahkeme kararıyla ölüm kararının aldırılması anlamına gelecektir.

Ölüme bağlı miras, mal paylaşımı gibi hususların gaiplik kararıyla da gerçekleşmesi mümkün olmakla birlikte gaiplik kararı kişiden son haber alındığı tarihten itibaren geçerli olacak şekilde verilecektir.

Gaiplik Davası Nasıl Açılır?

Gaiplik davasının açılmasında belli süreler medeni kanunda tanımlanmıştır.

Kişinin ölüm tehlikesi içinde bulunduğu tarihten itibaren 1 yıl geçmesiyle veya kişiden uzun süre haber alınamaması nedeniyle son haber alma tarihinin üzerinden 5 yıl geçmesiyle gaiplik davası açılabilecektir.

Gaiplik davasını gaiplik kararı aldıracak kanuni mirasçılar, askerlik şubesi ya da hazine açabilmektedir. Gaiplik davası dilekçe örneği ile açılan gaiplik davasına bakan mahkeme gaip için ilan vererek en az 6 aylık bir ilan tarihi belirleyecek gaip hakkında bilgisi olanları mahkemeye davet edecektir. Bu sürede gaip kararı istenilen kişinin ortaya çıkması halinde gaiplik davası sona erecektir.

İlan tarihinin bitimiyle birlikte gaip hakkında herhangi bir sonuç alınamaması halinde mahkeme gaiplik kararı alarak kişinin öldüğüne dair mahkeme hükmü verecektir.

Gaiplik kararıyla birlikte ölümle birlikte ortaya çıkan tüm sonuçlar miras konusunda kanuni mirasçılara geçecektir. Gaip olan eşin boşanmış sayılması içinse boşanmanın feshedilmesi davası açması gerekmektedir.

Gaiplik Davasında Görevli Mahkeme Neresidir?

Asliye hukuk mahkemeleri gaiplik davasına bakmakla birlikte gaiplik kararı görevli mahkeme 2019 kişinin son ikamet yerindeki asliye hukuk mahkemesi gaiplik davasında görevlidir.

Kişinin ikameti bulunmuyorsa nüfusa kayıtlı olduğu yer, burası da yoksa babasının ikametinin bulunduğu yer mahkemesi gaiplik davasına bakmakla görevlidir.

Bu haber toplam 275 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara