Hukuk Davası Nasıl Açılır?

Hukuk Davası Nasıl Açılır?
Hukuk Davası Nasıl Açılır, Hukuk Dava Dosyası Nasıl Hazırlanır, Hukuk Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır, Hukuk Davası Açmak İçin Adliyede Nereye Başvurulur, Hukuk davası nedir, Hukuk davası Hangi mahkemeye açılır.

Hukuk Davası Nasıl Açılır? Hukuk davası açmak yaşanılan hak kaybı nedeniyle özel ve tüzel kişilere karşı gerçekleşebildiği gibi kamu idarelerine karşı da gerçekleşebilmektedir.

Hukuk Davası Nasıl Açılır?

Birkaç aşamalı bir süreç olan hukuk davalarında avukatlık hizmeti almak zorunlu olmasa da hukuk davası nasıl açılır sorularının yanıtı, davanın takibi ve yaşanan hak kaybının telafisi için davanın lehte sonuçlanmasında avukatlık hizmetinin etkileri büyüktür.

Avukatlık hizmeti alındığı taktirde;

 • Dava dilekçesinin hazırlanması,
 • Dava dosyasının hazırlanması,
 • Adliyede ilgili bölümden dava açılması

Süreçleri ile birlikte davanın takip edilmesi ve müdafaa işlemleri avukatlar tarafından gerçekleştirilecektir. Avukatlık hizmeti alınmadığı taktirde tüm süreci davayı açacak hak kaybı yaşamış vatandaşın tek başına takip edecektir.

Hukuk Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Yaşanılan hak kaybı nedeniyle açılacak davalarda dava dilekçesi hazırlanması ilk şart olarak aranmaktadır. Hazırlanacak dava açma dilekçe örneğinde;

 • Davanın açılacağı görevli ve yetkili mahkemenin adı,
 • Davacının kimlik bilgileri,
 • Davacının ikamet bilgileri,
 • Davacının vekili varsa (avukat) kimlik ve ikamet bilgileri,
 • Dava konusuna ilişkin açıklama ve hukuki sebepler,
 • Deliller

Yer alır. Hazırlanan dava dilekçesi davacı ve varsa vekili tarafından imzalanır.

Hukuk Dava Dosyası Nasıl Hazırlanır?

Adliyede yetkili mercie teslim edilecek dava dosyasının eksiksiz olarak hazırlanması gereklidir. Avukatlık hizmeti almanız halinde dava dosyası vekaletinizin olduğu avukatınız tarafından hazırlanırken avukatlık hizmeti almamanız halinde dosyayı eksiksiz olarak sizin hazırlamanız gerekir.

 • Vekaletname (Avukatlık hizmeti alınıyorsa),
 • Dava dilekçesi ekleri,
 • Dava dilekçesi

Olacak şekilde aşağıdan başlayarak dava dosyası hazırlanır. Dava dilekçesi ve eklerinin toplam davalı sayısından iki adet fazla olması gerekmektedir.

Hukuk Davası Açmak İçin Adliyede Nereye Başvurulur?

Adliyede bulunan tevzi büroları dava dilekçesi nereye verilir sorusunun yanıt bulduğu yerlerdir. Dava açmak için yetkilendirilen tevzi bürosuna gidilerek görevli memurlara dava dosyası teslim edilir.

Tevzi büroları dava açmak ne kadar tutar sorusunun da yanıt bulduğu ve gider avansı ile harç masraflarının ödenebildiği yerlerdir. Gerekli harçların ödenmesi ile birlikte mahkeme ve dosya numarası alınarak dava açma işlemi gerçekleştirilir.

Adliyede açılacak davada elektrik kesintisi, UYAP sistem arızası vb. nedenlerle dava açılamaması halinde bu durumun tutanak ile tespit ettirilmesi gereklidir. Böylece sorunların hallolması ile birlikte açılan davalarda dava açma tarihi olarak tutanak tarihi esas alınır.

Bu haber toplam 272 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara