İdare Mahkemesi Memur Davası Ne Kadar Sürer

İdare Mahkemesi Memur Davası Ne Kadar Sürer
İdare Mahkemesi Memur Davası Ne Kadar Sürer, İdari davalar, açılan davanın konusuna göre idare mahkemelerine açılmaktadır. İdari davaların açılacağı yer konusunda idari işlemin yapıldığı yerdeki idare mahkemesi görevli ve yetkilidir.

İdare Mahkemesinde Memur Davaları Ne Kadar Sürer?

Memur davalarının ne kadar sürede idare mahkemesinde sonuçlanacağı bu davaların tarafı olan kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. İdare yani devletin tüm tasarrufları yargı denetimine tabi olduğundan hakkınızda verilen memur disiplin suçları başta olmak üzere yapılan sınavlara süresi içerisinde itiraz ederek dava açabilirsiniz. İdare Mahkemesi Memur Davası Ne Kadar Sürer sorusunun cevabı oldukça merak edilmektedir. Memur davaları da kendi içinde çeşitlere ayrılmıştır. Memur davaları;
  • Disiplin sebebiyle alınan cezalar,
  • Meslekten çıkarma cezası
Gibi davaların konusunu oluşturmaktadır. Bu davaların ne zaman sonuçlanacağı, davanın kendine has özellikleri, yargılamayı yapan mahkemenin iş yükü gibi birçok sebebe bağlı olmakla birlikte meslekten çıkarmayı ya da diğer disiplin cezalarına hükmolunan suçlarda idare mahkemelerinin 300 gün içinde sonuçlandırılması öngörülmüştür. Ayrıca MEB’in veya ÖSYM'nin yapmadığı sınavlar için idare mahkemelerine açılacak davaların sonuçlanması için öngörülen süre 240 gündür.

İdare Mahkemesine Memur Davaları Ne Zaman Açılmalıdır?

Memurlar disiplinsizlik nedeniyle meslekten çıkarma da dahil olmak üzere disiplin cezası almış olabilirler. Bu kararlara karşı idare mahkemesine kararın tebliğ edildiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde dava açarak ortaya çıkan hukuki durumun sona erdirilmesini talep edebilirler. Aynı şekilde gerek merkezi sınavlarda gerekse de herhangi bir resmi kurumun gerçekleştirdiği sınavlara ve sınav sonuçlarına karşın önce ilgili kurumlara daha sonra ise idare mahkemesine dava açılabilmektedir.

İdare Mahkemesi Memur Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

İdare mahkemesi dava dilekçe örneği hakkında idari karar ile disiplin cezası verilmiş kişi veya vekili tarafından hazırlanmaktadır. İdari davalarda deneyimli avukatlardan yararlanmak hem idari dava usulü ile ilgili yanlış işlem yapmanızın önüne geçmekte hem de daha hızlı ve lehinize sonuçlar almanıza yardımcı olmaktadır. İdari dava dilekçesi hazırlarken mağduriyete sebep olan ve haksız yere yapıldığı düşünülen idari işlem, bu işlemden zarar gören, işlemi gerçekleştiren kurum, korunmak istenen hukuki değerler ve usul işlemlerinin kanuna aykırılığı başta olmak üzere dava dosyasıyla ilgili deliller toplanmalı ve davanın lehinize sonuçlanmasını sağlayıcı adımlar deneyimli hukuk bürolarından yardım alarak gerçekleştirilmelidir.

İdare Mahkemesi Davalarında Hedef Süre Ne Kadar Öngörülmüştür?

İdare mahkemesi davalarında gerçekleştirilen idari işlemin türüne göre farklı süreler öngörülmektedir. Şayet memur disiplin suçları ve meslekten çıkarma cezası gibi nedenlerle dava açıyorsanız bu davanın neticelenmesi için hedef süre 300 gün olarak belirlenmiştir. ÖSYM ve MEB tarafından düzenlenen sınavlara karşı açılan idari davalarda makul sürede sonuç alınması amaçlanmakla birlikte davanın süresi hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Merkezi olmayan sınavlara itirazların dava konusu yapılaması halinde ise 240 gün içinde idare mahkemesinden karar alınabilir.

İdare mahkemesine Dava Açma Ücreti Ne Kadar?

İdare mahkemesine dava açma ücreti ise davanın konusu ve yargılamanın türüne göre 2019 yılında 200 ila 400 TL arasında değişiklik göstermektedir. Makalede İdare Mahkemesi Memur Davası Ne Kadar Sürer? konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve İdare Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 642 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara