Kişisel Verilerin Korunması İçin Yapılması Gerekenler

Kişisel Verilerin Korunması İçin Yapılması Gerekenler

Kişisel Verilerin Korunması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Son yıllarda ülkemizde ve dünyada en önemli meseleler arasında, kişisel bilgilerin korunması ve kişisel verilerin gizliliği konuları yer almaktadır. Özellikle Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in, kullanıcılarının bilgilerini servis ettiğine ilişkin bir davada yargılanması bu meselelerin daha da alevlenmesine neden olmuştur.

Ülkemizde 2016 yılında kabul edilen ve yürürlüğe giren, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, yeni dönemde internet ve bankacılık sektörü başta olmak üzere birçok alanda düzenlemelerin yapılmasına neden olmuştur.

İnternet ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasının ardından, bu platformlar üzerinden; kimlik, kişisel verilere ilişkin bilgiler, izinsiz veri kullanımı gibi birçok konu görüşülmüş ve bu yönde kanun kapsamı genişletilmiştir.

Ülkemizde yürürlüğe giren kanun kapsamında, kişilerin izni olmadan herhangi bir kişisel bilginsin paylaşılması suç olarak sayılmıştır. Doğrudan ya da dolaylı olarak verilen bilgiler, kişinin rızası olsa bile asla üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Yeni Düzenleme!

Kişisel verilerin korunmasına yönelik çalışmalar dünya genelinde hız kazanmıştır. İnternet ve sosyal medya platformlarının kullanımın yaygınlaşması, aynı zamanda kişilere ait birçok önemli bilginin internet üzerinde kayıt altına alınmasına neden olmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda ülkemizde birçok online platforma ve şirkete konuyla ilgili yeni düzenlemeler getirilmiştir.    

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin devletlerin yeni düzenleme getirmesi, bilgi paylaşımının bir nebze önüne geçmiş olsa da asıl iş yine vatandaşlara düşmektedir. Özellikle internet alışverişlerinde; Kullanıcı Sözleşmesi, Kişisel Verilerin Güvenliği Sözleşmesi gibi onay istenen yazıların, vatandaşlar tarafından okunduktan sonra onaylanması gerekmektedir. Siber suçlar ve internet dolandırıcılığının yaygınlaşmasının ardından birçok kişi bu unsurlara dikkat etmediği için ciddi tehdit altındadır.

Kişisel Verilerin Gizliliği Nasıl Korunur?

İnternet ve sosyal medya platformlarında bilgilerinizin yayılmamasını ve kişisel verilerinizin korunması için oldukça basit önlemler alabilirsiniz. Alınması gereken önlemler arasında ilk sıralarda; sadece kurumsal faaliyet yürüten ve gizlilik sözleşmesi sunan platformları tercih etmeniz gelmektedir. Bunun yanı sıra güvenliğinden emin olmadığını hiçbir aracıyla kişisel verilere ilişkin bilgilerinizi paylaşmayınız.

Kişisel verilerin gizliliği çağımızda en çok dikkat isteyen unsurlardan biridir. Kişisel bilgilerinizin tamamı ya da bir kısmının herhangi bir platform ya da şirket tarafından kullanıldığını düşünüyorsanız mutlaka vakit kaybetmeden ilgili kurumlara suç duyurusunda bulunabilir ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında ilgili mahkemelere, savcılıklardan suç duyurusu yaptıktan sonra dava açabilirsiniz.

Kişisel verilerinizin korunmasına yönelik alacağınız en etkili yöntem ise hiçbir şekilde bilgilerinizin tamamının tek bir platform üzerinden paylaşılmamasıdır.   

Bilişim hukuku avukat ve danışma konuları hakkında sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 195 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara