Yabancıların Çalışma İzin Başvurusu

Yabancıların Çalışma İzin Başvurusu
Yabancıların Çalışma İzinleri YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİN BAŞVURU BELGELERİ, YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ, YABANCILARIN ÇALIŞMA İZNİ NASIL ALINIR YABANCILARIN ÇALIŞMA İZNİ İÇİN BELGELER YARGITAY KARARI : 7.Ceza Dairesi Esas: 2005/9698 Karar: 2006/17332 Karar Tarihi: 15.11.2006 ÖZET: İşyerinde yabancı uyruklu 4 işçinin çalıştırılması ve bu işçilerin...
Yabancıların Çalışma İzin Başvurusu konusu ülkemizde, bulunmakta olan yabancıların çalışma izinleri Aile ve çalışma bakanlığı tarafından değerlendirilerek, belli kriterler göz önünde bulundurularak verilmektedir. Yabancıların Çalışma İzin Başvurusu Aile ve çalışma bakanlığı ilgili makamlarına yapılır.

Yabancılar Çalışma İzin Türleri Nelerdir

Yabancıların Süreli Çalışma İzni

Yabancı olarak Türkiye de bulunanalar başvuru yaparak, süresi belirlenmiş işlerde çalışmak için bakanlıktan izin almak zorundadır. Belirli süre izni verilmiş ise, belirlenen iş kollarında tüzel kişilerde yada kamu kurumlarda çalışa bilmektedir. Yabancıların süreli çalışma izni bir yıl olarak verilir. Bir yılın sonunda uzatma talebinde bulunması halinde, en çok iki yıl, diğer uzatma taleplerinde ise üç yıla kadar uzatılması mümkündür. [caption id="attachment_14101" align="aligncenter" width="500"]Yabancıların Çalışma İzin Başvurusu Yabancıların Çalışma İzin Başvurusu[/caption]

Yabancıların Süresiz çalışma İzni

Yabancıların süresiz çalışma izin talep etmeleri, bellik koşulların gerçekleşmesi durumunda karar verilmektedir. Bu koşullar, Türkiye'de uzun süreli ikameti olması ile en sekiz yıl çalışma süresini tamamlamış kişilere verilmektedir. Süresiz çalışma izin sahibi olan yabancılar, SGK hükümlerine bağlı kalmak koşulu ile kendi vatandaşlarımıza tanın tüm haklara sahiptirler. Bu hakka sahip olan yabancıların seçme seçilme veya kamu görevlisi yada askere gitme gibi haklardan faydalanamazlar.

Yabancıların Bağımsız Çalışma İzni

Yabancıların bağımsız çalışma izin talep etme hakları çalışma türlerinin bir çeşididir. Kanunlarımız da belirtilen kıstasların olması durumunda bağımsız çalışma izni verilmektedir.Bağımsız çalışma süresiz olarak verilmez.

Yabancıların Turkuaz Kart ile Çalışma İzni

Turkuaz kart ile çalışma izin taleplerinde, bakanlığın belirlemiş olduğu şartları tamamlaması koşuluyla, ilk başvuru geçiş süresi olarak üç yıl olarak belirlenir. Üç yıl içindeki çalışmaları hakkında işveren ve kendisinden faaliyet ve çalışmaları hakkında bilgi belge istenir. Üç yıl süre zarfında Geçici Turkuaz kartı iptal edilmemiş ise, yabancının da çalışma başvurusu yapması halinde süresiz çalışma kartına dönüştürülür.

Çalışma İzni Başvurusunda Özel Kriterler Uygulanmayacak Yabancılar

Aile ve çalışma bakanlığına yapılan çalışma izinleri ile ilgili bakanlık web sayfasında belirlenen belirli kriterler uygulanarak çalışma izinleri verilmektedir. Burada özel bir durum getirilerek bazı yabancılara belirlenen özel kriterlerin uygulanmaması kararı bulunmaktadır. Bu kişiler şunlardır, Anne baba ve çocuktan biri Türk ise Türk vatandaşı ile evlilik yapmış ve evlilik süresi üç yılı dolmuş ise, Kıbrıs Türk vatandaşı ise, Özel izinli olanlar, İnsan ticareti sonucu mağdur olanlar, vatansız durumda olanlara ikamet izni verilmiş olunması halinde muaf olan yabancılar olarak sıralayabiliriz.

Yabancıların Çalışma İzin Başvurusu

Yabancıların Çalışma İzin Başvurusu nasıl yapılır, hangi belgeler gerekli, gibi bilgiler web sayfasında bulabilirsiniz.

Bu haber toplam 159 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara