Banka Kart Ücretleri İadesi

Banka Kart Ücretleri İadesi
Banka Kart Ücretleri İadesi | Yargıtay'dan Bankaya: Aidat alma, müşteriye kartını iade et Yargıtay, İstanbul Tüketici Mahkemesi tarafından kredi kartı üyelik ücretini geri alan F.E.in kredi kartını iptal eden bankanın işlemini iptal eden ve bankayı tazminat ödemeye mahkum eden kararını onadı. Kredi kartının yeniden kullanıma açılması talebiyle İstanbul Tüketici...
Banka Kart Ücretleri İadesi Nasıl Alınır? Kredi kartı ücret iadesi birçok vatandaşın ortak şikayet noktalarından biridir. Bankalar bu ücretleri herhangi bir yasal dayanağı olmadan almaktadır. Bundan dolayı da Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’na göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan masraflarla ilgili olarak birçok yönetmelik düzenlenmiştir. Banka kart ücretleri iadesi için:
  • İlk olarak bankanın müşterini hizmetleri aranmalı ve bu ücretlerin talebi yapılmalıdır. Bazı bankalar bu ücretleri herhangi bir problem söz konusu olmadan ödemektedir. Bu ödeme kart puanına yansıyabilir ya da nakit olabilir.
  • Bir diğer yöntem ise kredi kartı aidatı için itiraz dilekçesi yazmaktır. Dilekçeye olumsuz yanıt olması durumunda direkt olarak Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapmanız önem teşkil eder.

Kredi Kartı Yıllık Kart Ücretleri İadesi Dilekçesi

BDDK kart aidatı iade için dilekçe kapsamında aidat ücreti alınmasının Yargıtay’ın vermiş olmadığı kararlara göre aykırılığını ve 10 sene geriye dönük olacak biçimde kullandığınız kartlardan temin edilen bütün aidat bedellerinin iadesini talep ettiğinizi usulüne uygun şekilde hazırladığınız bir dilekçe olmalıdır. Dilekçenin usulüne uygun olması ve titiz şekilde hazırlanması kabul edilmesini sağlar. Bundan dolayı da avukat ile çalışmak bu noktada önemlidir. Bunun yanı sıra kredi kartı aidatı itiraz dilekçesinde bankaya iadeli taahhütlü göndermeli ya da noterden ihtar çekilmesi de gerekmektedir. Bu sayede dilekçenin bankaya ulaştığından haberdar olabilir ve evrağı teslim alan kişinin imzasını görebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi 2019

Kredi kartı yıllık ücreti 2019 için de vatandaşların şikayet etmesine yol açıyor. Herhangi bir hukuksal geçerliliği olmadan alınan bu ücretler, yapılan uyarılar ve dilekçelerle geri alınabilmektedir. İlk olarak henüz kart alınırken imzalanan sözleşmede kart aidatına dair bir maddenin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Şayet böyle bir ibraz yoksa, kar aidatı alınması mümkün değildir. Ancak bu gibi bir madde varsa ve imzalarsanız, kartın iadesinin alınması mümkün olmayabilir. Bazı bankalar kart aidatı talep etmemektedir. Düzenlenen yönetmelik kapsamında kredi kartı aidatı yasal bir zemine gelmiştir. Bundan dolayı da bankaların kredi kartı aidatı ve üyelik bedeli iade etme zorunluluğu yoktur. Ancak geriye dönük ödeme alınabilir.

Banka Kart Ücretleri İadesi, Kamuoyunda uzun süreler tartışma konusu olan kredi kartı ve banka kartları için alınan ücretlerin iptali konusu son yapılan düzenlemeler ile biraz daha düzenli bir hale getirilmiş oldu.

Birçok farklı kesimden onlarca farklı görüşün belirtildiği banka kart ücretleri iadesi süreci 2000'li yılların başından itibaren evrilerek devam ediyor.

Banka Kart Ücretleri İadesi

Kredi kartlarının yaygınlaşmaya başlaması ve bankalar için kullanıcılarından daha cazip ürünler haline dönüşmesiyle birlikte kredi kartı ve banka kartı ücretleri konusu gündeme gelmeye başladı. Uzunca bir süre hukuksuz olduğu tartışıldı, haksızlık olduğu konuşuldu, kanunlarda banka kart ücretleri ile ilgili bir boşluk olduğu dile getirildi.. Yani anlayacağınız çok farklı pencerelerden değerlendirildi kart ücretleri ve iade konusu!

Banka kart ücretleri tüketici hakem heyetlerini meşhur etti

Bir dönem bankalar tüketici hakem heyetlerine şikayet edilerek ya da tüketici davaları açılarak kredi kartı ücretlerinin iade edildiğini de yaşadık. Herhangi bir tüketici heyetin aldığı kart ücreti iade kararı emsal olarak görülüp başka bir tüketici hakem heyetince benzer kararlar alındığı gibi aksi kararlar verenler oldu. O kararlar tüketici mahkemelerine taşındı vs. Kredi kartlarının bu yolla iade süreci en büyük katkıyı tüketici hakem heyetlerine yaptı ve bu sayede hakem heyetlerinin varlığı halk tarafından kanıksanmış oldu.

Bankaların kart ücreti olmayan ürün çıkarması artık zorunlu!

Geldiğimiz bu noktada, yani 2019 itibariyle ne mi oldu? Kredi kartı ücreti hususu haklı haksız, kanunlara uygun ya da değil bu tartışmayı bir kenara itilecek bir süreç içerisindeyiz. Son yapılan düzenlemeler ile her banka için kartı kullanım ücreti olmayan kredi kartı ürünü piyasaya sürülmesi zorunlu oldu. Yani eğer kart kullanım bedeli ödemek istemiyorsanız, o ürünleri tercih etmeniz yeterli. Ancak kart ücreti olmayan bu kartların neredeyse tüm özellikleri, taksit imkanı, kampanya hakkı, puan biriktirme gibi özellikleri kaldırıldı. Bir başka deyişle bankalar kart ücreti olmayan kartların tüm cazibesini yok etti ve müşteriler ister istemez kart ücreti olan kartlara yönlendirilmiş oldu. Banka kart kullanım ücretleri için avukat ve danışmanlık desteği alabilirsiniz. Hukuki açıdan değerlendirildiğinde banka ile bir sözleşme imzaladığınız ve o sözleşmede bu bedellerin açıkça yazıldığı durumlarda neler yapılabileceğini bir avukata danışarak bilgi almanızda fayda var.

Bu haber toplam 422 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara