Bilişim Suçları Tehdit | Ankara Avukat

Bilişim Suçları Tehdit

Bilişim Suçları Tehdit

Bilişim Suçları Tehdit, Geçtiğimiz son 20 yıl içerisinde insanlığın neredeyse her alanda yaşamış olduğu hızlı değişim ve dönüşüm, suçların kapsamını, niteliğini ve işlenme şekillerini de değiştirmiş durumda.

Değişen dünyamız ve günlük yaşantılarımız birçok açıdan el alındığında ve dönüşümün temeline inildiğinde genellikle karşımıza teknoloji ve internet kavramları çıkıyor. Öyle ki; insanlığın değişen kültürel ve sosyolojik yapısını, duygu ve tepkilerimizi bile teknoloji temeliyle açıklamak mümkün.

En basit bir örnek verecek olursak, dünyanın herhangi bir bölgesinde vahşice işlenen bir suçun yine dünyanın en uzak köşesindeki bir insana ulaşma hızı artık dakikalarla ölçülebilecek durumda.

Bilişim Suçları Tehdit

Ulaşma hızı teknolojik bir boyut olarak karşımıza çıkarken bu suçu sosyal medya hesaplarından paylaşma isteğine sahip olan insanların varlığı ise psikolojik ve sosyolojik detay olarak değerlendirilebilir.

Tüm bunlar birleştiğinde ise suç işleme potansiyeline sahip insanlara bu verilen ulaşması da işlenen suçun örnek alınması da kolaylaşıyor demektir.  Bu basit örneğimizden de anlaşılabileceği üzere, suçun yayılma potansiyelini ve teşvik edici özelliklerini düşününce; internet, suçlular için çok uygun bir suç ortağı diyebiliriz.

Sosyal medya suç duyurusu bilişim suçları tehdit

Geldiğimiz bu noktanın fark edilmesiyle birlikte bilişim suçları alanı da güvenlik ve adli birimler tarafından kurgulanarak hayatımıza dahil edilmiş durumda. Bu bağlamda bilişim suçlarına karşı alınan önlemler de giderek artıyor.

Önlemler arttıkça da bilişim suçlarını işlemek için gönüllü olan suçluları yeni yöntemler bulmaya teşvik ediyor. Ve aslına bakarsanız, bilişim suçlarının da bir kar topu gibi geliştiği ve evrildiğinden bahsetmek hiç de yanlış olmayacak.

Kısaca bilişim suçlarını açıkladıktan sonra bu yazımızın kalanında aslında farkına varmadan her internet kullanıcısının karışabileceği bir bilişim suçundan örnek vermek istiyoruz. Bilişim suçları tehdit… Yani kendi adınıza açmadığınız bir sosyal medya hesabından birilerine tehditler hakaretler savursanız bir anda kendinizi hakim karşısında bulmanıza sebep olabilir.

Gelişen internet teknolojileri aynı zamanda sizin adresinizin ya da cep telefonunuzun bulunmasını da çok kolay bir hale getirmiş olduğunu unutmayın.

Eğer birisini hayatıyla tehdit ederseniz, kişilik haklarına hakaret, onur ve haysiyet kırıcı ifadeler kullanırsanız, kimliğiniz çok kolay bir şekilde tespit edilebilir ve kanunların gerektirdiği cezaları almanız sağlanacaktır. Gördüğünüz gibi bu durumda bilişim suçları tehdit olarak karşınıza çıkabilir.

1 SORULAR

  1. Pelin Mert dedi ki:

    twitter hesabıma giremedim hep hata uyarısı verdi.e-postama baktığımda twitter hesabınızla ilgili e-posta hesabınız değiştirildi diye iletiyle karşılaştım.Anladım ki twitter hesabım ele geçirilmiş.Hesabımı ele geçiren kişi bir bankanın adını kullanarak reklam vermeye çalışmış,twitter bu reklama onay vermemiş. Twittere hesabımın çalındığına dair defalarca ileti yolladım.Twitter o hesabı askıya aldı.Hesabımı çalan kişiler e-posta,cebim dahil birçok özel bilgilerime sahip.Sosyal medya hesabımın çalındığına dair savcılığa şikayet dilekçesi vermeli miyim?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri