Atla

Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir


Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir

Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir

Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir?

Boşanma davasında çocuğun velayetine nasıl karar verilir verildiği, eşler tarafında en çok merak edilen konulardandır. Boşanma davasında Aile Mahkemesi Hakimi eşlerin velayete ilişkin taleplerine bağlı değildir. Velayet konusu kamu düzenini ilgilendirdiğinden. Aile Mahkemesi Hakimi, velayet konusunda geniş takdir yetkisine sahiptir. Aile Mahkemesi Hakimi çocuğun velayetini boşanma davasında belirlerken çocuğun menfaatlerini gözetmekle yükümlüdür.

 

velayet nasıl belirlenir

Boşanma davalarında en çok korunması gereken hukuki yarar tabi ki çocukların menfaatlerine uygun kararı mahkemenin oluşturması durumudur. Çocukların yüksek menfaati, onların sağlıklı, psikolojilerinin iyi olacağı, maddi ve manevi rahat edecekleri bir ortamda gelişimlerin sürdürmeleri ve tamamlamalarına yönelik alınacak tedbirlerdir.

 

Boşanma davasında çocuğun velayetine karar verilirken Hakim, çocukların yukarıda sıraladığımız sağlıklı, psikolojilerinin ve duygusal gelişiminin iyi olacağı ortam, maddi – manevi rahat edeceği ortamı kimin sağlayacağına inanırsa o eşte kalmasına karar verir.

 

Boşanma davalarında çoğu zaman anne velayeti olan taraf, baba da iştirak nafakası ödeyen taraf olarak yer almaktadır. Hakim bazı durumlarda bunun tam tersi karar vererek; boşanma davasında çocuğun velayetini babaya da verebilir.

Sonuç olarak boşanma davasında çocuğun sağlıklı gelişimini daha iyi sağlayacak taraf hangisi ise çocuğun velayetini de o taraf almaktadır.

Boşanma Davasında Çocuğun Velayeti

 

Velayet ana babaya ait bir haktır, Velayet başkasına bırakılamaz, devredilmez. Örnek verecek olursak babaanne, anneanne, büyük baba, dede,amca, dayı, hala ve teyze çocuğun velayetini almak istemeleri durumunda velayeti alamazlar. Şartları varsa bu kişiler çocuk için ancak vasi olabilir.

Velayet davası hakkında geniş bilgi için göz atınız.

Yargıtay Kararı - Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir?

Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir konusu ile ilgili yargıtay kararı eklenecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir - Yorum
  MUSTAFA BAYLAN -
  22 Ağustos 2016

  Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
 • Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir - Yorum
  Tokdoğan -
  17 Mart 2017

  Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak