Atla

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur


Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur

Boşanmak isteyen tarafların en büyük sorunlarından birisi sürecin ne kadar süreceği ve zaman sonuçlanacağıdır. Bu konuda bilinmesi gereken durum boşanma dilekçelerinin verilmesi ve mahkemenin bunları kabulü ile davanın başlamış olmasıdır. İlk duruşmanın görülmesi daha ileri bir tarihte olacak olsa bile boşanma davasında dilekçesinin verilmesi ile boşanma davası açılmış ve süreç başlamış olmaktadır. Boşanma davasında ilk durulmanın yapılması konusundaki zamanlamanın bilinmesi konusunda Hukuk Mahkemeleri Kanununda 2011 yılında yapılan değişiklik bilinmelidir. Değişiklik yapılmadan önce tensip zaptının hazırlanması ile duruşma günün tebliğ edilmesi mümkün olmaktaydı. Ancak yapılan düzenleme ile Davanın açılması ile dava dilekçesinin davalıya ulaştırılması ve davalının buna cevap vermesi için iki haftalık bir süre verilmektedir. Bu cevap dilekçesine de iki haftalık bir süre içerisinde geri cevap verilmektedir. Ayrıca ikinci beyan hakları içinde yine ikişer haftalık süreler verilmektedir. Bu durumda dört adet iki haftalık süreler söz konusu olmaktadır.

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur Duruşma Gününün Öne Alınması Mümkün Mü?

Anlaşmalı açılacak boşanma davalarında iki tarafından boşanmak konusunda niyetli olması ve bu konuda bir irade ortaya koyması yanında mahkemeden tebligatın alınması ve iki tarafından vekillerinin bir başvuru yapması ile boşanma davasında duruşma  günü öne alınabilmektedir. Boşanma daha kısa sürede dava görülmesi ve boşanmanın gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında ise dosyanın sıklıkla  takip edilerek sorgulanması ve durumuna bakılması süreci hızlandıracaktır. Bu konuda sıkça dosya kontrolü ve bu konuda gerekli taleplerin yapılması ile davanın süreci kısaltılabilmektedir.

Dilekçelerin Tamamlanması İle Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Boşanma Davasında açılması sonrasındaki dilekçelerin ve yazışmaların tamamlanması konusundaki işlemlerin tamamlanması ile ilk duruşma günü verilmesi konusunda üç ile yedi aylık bir süre söz konusu olabilmektedir. Bu konuya birçok farklı durum etkili olabilmektedir.
  • Tarafları dilekçelerin gönderilmesi konusundaki işlemlerini hızlı olmaması duruşma günü verilmesi uzayacaktır
  • Dilekçelerin ve verilecek cevapların iki haftalık süre beklenmeden  hazırlanarak mahkemeye sunulması
  • Davalı olan tarafında süresi dolduğu halede dilekçesini sunmuş olmaması duruşma günü verilmesi uzayacaktır
  • Vekillerin tebliği erken almak için tebligatların posta yolu ile gönderilmesini beklemeden mahkeme kaleminden almaları ve ulaştırmaları

Davalının Boşanma Davasının Süresini ve Duruşma Tarihinin Süresinin Uzatılmasını Sağlaması Mümkün müdür?

Davalı olan kişilerin genel olarak sürecin hızlanması ve davaların görülmesi konusunda bir niyetinin olmadığı bilinmektedir. Bu sebeple olumlu  hareket etmeyerek yasal sürelerini sonuna kadar kullanmak isteyebilecektir. Bu durumda sürecin uzamasına neden olabilmektedir. Bu konuda yapılacak fazla bir durum olmayacağı için davacının kendi işlemlerinin en hızlı yapılarak sürecin hızlanmasını sağlayabilmektedir.

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur Duruşma Tarihinin Öne Alınması Konusunda Ne Yapılmalı?

Boşanma davasında erken bir tarihte görülmesi konusunda yapılacak olan davacının ve vekilinin dosyayı titizlikle ve sorunsuz olarak hazırlaması ve sürekli kontrol ederek hızlanmasını sağlaması mümkün olabilmektedir. Duruşma gününü kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesinin sağlanması mümkün olabilmektedir. Davacının kendi yükümlülüklerini ve evraklarını hızlı bir şekilde ve zamanından önce hazırlaması da sürenin kısalmasına neden olacaktır. Böyle bir çalışma ile ilk duruşma kısa bir sürede görülebilmektedir. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davasında Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak