Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur? | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur? Boşanma davasında duruşma tarihi belirlenebilmesi için ilk olarak dilekçe teatisi tamamlanması gerekir. Boşanma davasında duruşma günü ne zaman belli olur sorusunun yanıtı dilekçeler teatisinin hazırlanmasından sonradır.

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Boşanma davası dava dilekçesi başvuru yapılarak aile mahkemesinde açılır. Aile mahkemesi davanın açılmasıyla dava dilekçesinin taraflara tebliğ edilmesi, mali durumu araştırılması gibi işlemleri tamamladıktan sonra duruşma günü verilir. Boşanma davasının ilk duruşması olan Ön İnceleme duruşması 6 ay içerisinde belli olur ve verilir.

Anlaşmalı boşanmada ilk duruşma ne zaman olur?

Anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davası gibi uzun süren işlemleri olmadığından, duruşma günü hemen verilir. Anlaşmalı boşanma davasında duruşma günü tarih olarak 1 gün ve 30 gün içerisinde yapılır.

Boşanma En Hızlı Nasıl Gerçekleşir?

Boşanma davaları iki farklı şekilde açılabilir. Eşler boşanmanın getireceği tüm hukuki sonuçlar hakkında ortak bir karar alabilirlerse anlaşmalı boşanma davası açılır.

Ancak tek tarafın boşanmak istediği ya da çocuk velayetinin kimde olacağı gibi konularda anlaşmazlıklar yaşanıyorsa da bu durumda çekişmeli boşanma davası söz konusu olacaktır.

Bir boşanmanın en kısa sürede gerçekleşmesini isteyen kişilerin anlaşmalı boşanma davası açması gerekir. Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha uzun sürer.

Çekişmeye konu olan nedene göre dava süreci 2 yıla kadar uzayabilir.

Boşanma Davasında Duruşma Tarihinin Belirlenmesi

Dava açıldıktan sonra mahkeme ne zaman olur sorusunun yanıtını belirleyen bazı unsurlar var. Örneğin dilekçeler teatisi düzenlenmediği sürece duruşma gününün belli olması da mümkün değildir. Bunun yanı sıra mahkeme gününü etkileyen diğer faktörler ise şunlardır:

 • Tebligatın ne kadar hızlı gönderildiği,
 • Davalının cevap dilekçesini ne zaman sunduğu.

Boşanma Davasının Duruşmasını Erkene Almak İçin Ne Yapılmalı?

Boşanma davaları Aile Mahkemeleri’nde görülen davalardandır. Bundan dolayı dava dilekçesi nereye verilir sorusunun yanıtı da Aile Mahkemeleri’dir.

Mahkeme dava dosyasını inceler. Ortada haklı bir nedenin olduğu ve tarafların bu boşanmada menfaatlerinin olduğu kanaatine varılırsa dava açılır. Bu kanıya varılmadığı durumda boşanma davası reddi gerçekleşebilir. Boşanma davası açılmasının ardından ilk duruşma tarihi beklenmelidir.

Duruşmanın erken bir tarihe alınabilmesi için de dava sürecinin yakından takip edilmesi gerekir. Mahkeme tarafından istenen evrakların hızlı bir şekilde temin edilmesi duruşma gününü de erkene geçebilir.

Fakat duruşma tarihinin belirlenmesindeki en önemli faktörlerden bir diğeri de mahkemenin yoğunluğudur. Böyle bir durumda davanın erken bir tarihe alınabilmesi pek mümkün olmayabilir.

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Boşanmak isteyen tarafların en büyük sorunlarından birisi sürecin ne kadar süreceği ve zaman sonuçlanacağıdır. Bu konuda bilinmesi gereken durum boşanma dilekçelerinin verilmesi ve mahkemenin bunları kabulü ile davanın başlamış olmasıdır.

İlk duruşmanın görülmesi daha ileri bir tarihte olacak olsa bile boşanma davasında dilekçesinin verilmesi ile boşanma davası açılmış ve süreç başlamış olmaktadır.

Boşanma davasında ilk duruşmasının yapılması konusundaki zamanlamanın bilinmesi konusunda Hukuk Mahkemeleri Kanununda 2011 yılında yapılan değişiklik bilinmelidir. Değişiklik yapılmadan önce tensip zaptının hazırlanması ile duruşma günün tebliğ edilmesi mümkün olmaktaydı.

Ancak yapılan düzenleme ile Davanın açılması ile dava dilekçesinin davalıya ulaştırılması ve davalının buna cevap vermesi için iki haftalık bir süre verilmektedir. Bu cevap dilekçesine de iki haftalık bir süre içerisinde geri cevap verilmektedir. Ayrıca ikinci beyan hakları içinde yine ikişer haftalık süreler verilmektedir. Bu durumda dört adet iki haftalık süreler söz konusu olmaktadır. | Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Duruşma Gününün Öne Alınması Mümkün Mü?

Anlaşmalı açılacak boşanma davalarında iki tarafından boşanmak konusunda niyetli olması ve bu konuda bir irade ortaya koyması yanında mahkemeden tebligatın alınması ve iki tarafından vekillerinin bir başvuru yapması ile boşanma davasında duruşma  günü öne alınabilmektedir. Boşanma daha kısa sürede dava görülmesi ve boşanmanın gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir.

Çekişmeli boşanma davalarında ise dosyanın sıklıkla  takip edilerek sorgulanması ve durumuna bakılması süreci hızlandıracaktır. Bu konuda sıkça dosya kontrolü ve bu konuda gerekli taleplerin yapılması ile davanın süreci kısaltılabilmektedir. | Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Dilekçelerin Tamamlanması İle Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Boşanma Davasında açılması sonrasındaki dilekçelerin ve yazışmaların tamamlanması konusundaki işlemlerin tamamlanması ile ilk duruşma günü verilmesi konusunda üç ile yedi aylık bir süre söz konusu olabilmektedir. Bu konuya birçok farklı durum etkili olabilmektedir.

 • Tarafları dilekçelerin gönderilmesi konusundaki işlemlerini hızlı olmaması duruşma günü verilmesi uzayacaktır
 • Dilekçelerin ve verilecek cevapların iki haftalık süre beklenmeden  hazırlanarak mahkemeye sunulması
 • Davalı olan tarafında süresi dolduğu halede dilekçesini sunmuş olmaması duruşma günü verilmesi uzayacaktır
 • Vekillerin tebliği erken almak için tebligatların posta yolu ile gönderilmesini beklemeden mahkeme kaleminden almaları ve ulaştırmaları

Davalının Boşanma Davasının Süresini ve Duruşma Tarihinin Süresinin Uzatılması Mümkün Müdür?

Davalı olan kişilerin genel olarak sürecin hızlanması ve davaların görülmesi konusunda bir niyetinin olmadığı bilinmektedir. Bu sebeple olumlu  hareket etmeyerek yasal sürelerini sonuna kadar kullanmak isteyebilecektir.

Bu durumda sürecin uzamasına neden olabilmektedir. Bu konuda yapılacak fazla bir durum olmayacağı için davacının kendi işlemlerinin en hızlı yapılarak sürecin hızlanmasını sağlayabilmektedir. | Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Duruşma Tarihinin Öne Alınması Konusunda Ne Yapılmalı?

Boşanma davasında erken bir tarihte görülmesi konusunda yapılacak olan davacının ve vekilinin dosyayı titizlikle ve sorunsuz olarak hazırlaması ve sürekli kontrol ederek hızlanmasını sağlaması mümkün olabilmektedir. Duruşma gününü kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesinin sağlanması mümkün olabilmektedir.

Davacının kendi yükümlülüklerini ve evraklarını hızlı bir şekilde ve zamanından önce hazırlaması da sürenin kısalmasına neden olacaktır. Böyle bir çalışma ile ilk duruşma kısa bir sürede görülebilmektedir. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davasında Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir. | Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

6.010 Görüntülenme

3 SORULAR

 1. Sevda H. dedi ki:

  Aile Mahkemesine boşanma davası açtık. Boşanma evraklarını 20 nisanda verdik her ikimize dilekceleri sunduk.Aile mahkemesi duruşması ne zaman belli olur? Kısaca sorum şu boşanma davası açtım, duruşma günü kaç günde verilir?

 2. Hacer T. dedi ki:

  Merhabalar ben 2 yıllık eşime boşanma davası açtım. Dava açıldıktan sonra karşı taraf mahkemeye gelmediğinde boşanma işlemi gerçekleşir mi? Boşanma davası yoksa daha mı çok uzar?Bide en uzun ne kadar sürüyor bu davalar onu öğrenebilirmiyim acaba?

 3. Nurgül K. dedi ki:

  Merhaba 2 yıllık evliyim kocam bugün boşanma davasi açtı. Boşanma sebebide olarak da aşırı kıskançlığım ve kendine olan guvensizligim. Anlaşmalı olmasını istedi ben kabul etmedim. Bunun üzerine çekişmeli boşanma davası olarak açmış. Ben eşimden boşanmak istemiyorum çünkü bir tane küçük çocuğum var? Kocam bugün dava açtıysa ilk mahkeme ne zaman olur ve ne kadar sürer?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri