Boşanma Davalarında Kadının Hakları

Boşanma Davalarında Kadının Hakları
Boşanma Davalarında Kadının Hakları | Birçok insan eşleri ile yaşadıkları anlaşmazlık ve farklı sebepler ile boşanma davaları açarak boşanmak istemektedirler. Bu işlemin yapılmasında özelliklerin kadınların birçok hakları bulunmaktadır. Ancak birçok kadın boşanma sürecine gireceği dönemlerde bu haklarından haberdar olmadığı için bir talepte de bulunmazlar...
Boşanma Davalarında Kadının Hakları Nelerdir? Boşanma davalarında kadın hakları nelerdir sorusunun cevabı iyi bir şekilde bilinmelidir. Boşanma davalarından önce, dava süresince ve davadan sonra kadınların bazı hakları vardır. Bu davalar genellikle kadınların büyük mağduriyet yaşanmasına neden olabilir. Bu tarz mağduriyetlerin ortadan kaldırılabilmesi için boşanma davalarında kadının hakları bilinmesi oldukça önemi bir konudur.

Boşanma Davalarında Kadının Mal Paylaşımı Hakları

Boşanma davaları maddi ve manevi bir takım farklı yükümlülükleri meydana getirecektir. Maddi yükümlülüklerden bir tanesi de malların paylaşımıdır. Bu davalarda eşlerin hangi mal rejimine tabi olduğuna göre mal paylaşımları gerçekleşir. Örneğin bir kadın elde edilen mallara katılma rejimine tabi ise bu durumda evlilik sürecinde elde edilen tüm mallarda hak sahibi olur.

Boşanma Davalarında Kadının Nafaka Hakkı

Boşanma davalarında kadınlara tanınan haklardan bir tanesi de nafakadır. Farklı türlerde nafakalar mevcuttur. Boşanmalarda kadının nafaka hakkı olarak gösterilebilecek şeylerden bir tanesi tedbir nafakasıdır. Bu nafaka mahkeme süreci devam edilirken verilir. Bundaki temel amaç davanın devam ettiği süre boyunca kadının herhangi bir mağduriyet yaşamamasıdır. Bir diğer nafaka ise yoksulluk nafakasıdır. Bir kadının boşanmadan dolayı yoksulluk yaşamasının önüne geçilmek için bu nafaka verilmektedir. İştirak nafakası ise çocuğun velayetini alan annelere çocukları için verilen bir nafakadır.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Davalarında Kadının Hakları

Anlaşmalı boşanmada kadının hakların neler olacağı eşler arasında belirler. Anlaşmalı boşanma davalarında boşanmaya ilişkin konular hakkında ortak bir karar verilmiş olması gereklidir. Bu karar hem kadın hem de erkek tarafından onaylanmalıdır. Bundan dolayı anlaşmalı boşanma davalarında kadına sağlanacak imkanlar eşler tarafından konuşulmuş ve anlaşmaya varılmış olmalıdır.

Boşanma Davalarında Kadının Tazminat Hakkı

Bir erkeğin eşine zarar vermesi durumunda tazminat hakkı doğacaktır. Bu zararın yalnızca fiziki olması şart değildir. Manevi açıdan verilen zarar için de tazminat talebinde bulunulabilir. Maddi ve manevi tazminatın miktarı zararın boyutuna göre belirlenir. Tazminatın alınabilmesi için bazı durumların olması gereklidir. Bu durumların da verdiği zararın ölçüsü bir değildir. Örneğin eşinden sistematik şiddet gören bir kadının alacağı tazminat ile aldatılan bir kadının alacağı tazminat bir olmayacaktır.

Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir

Birçok insan eşleri ile yaşadıkları anlaşmazlık ve farklı sebepler ile boşanma davaları açarak boşanmak istemektedirler. Bu işlemin yapılmasında özelliklerin kadınların birçok hakları bulunmaktadır. Ancak birçok kadın boşanma sürecine gireceği dönemlerde bu haklarından haberdar olmadığı için bir talepte de bulunmazlar. | Boşanma Davalarında Kadının Hakları Boşanma davalarında kişilerin haklarını talep etmesi gerekmektedir. Mahkeme sadece talep edilen hakların verilmesi konusunda yetkili olmaktadır. Bunun dışında bir etkide bulunmayacaktır. Bu sebeple boşanmada kadınların hakları konusunda bilgi sahibi olunması ve davaların bir avukat ile açılarak yürütülmesinde fayda vardır.

Kadınların Boşanma Davalarındaki Hakları Nelerdir?

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olarak açılabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında tüm haklar iki tarafın uzlaşısı içinde karar verilmektedir. Bu uzlaşma mahkemeye iki tarafında imzaladığı bir protokol ile sunulmaktadır. Burada belirtilen nafaka, velayet ve tazminat gibi konular mahkeme tarafından kabul edilecektir. Tarafların açacakları anlaşmalı boşanma davalarında tüm haklarını iyi bilmeleri ve boşanma sonrasında sorun yaşamamaları için bunları protokolde belirtmeleri önemlidir. | Boşanma Davalarında Kadının Hakları

Boşanma Davalarında Kadının Hakkı

Bu sebeple kadınların boşanma davalarında hakları konusunda inceleme yapılmalıdır. Kadınlar boşanma sonrasında maddi veya manevi tazminat talep edebilmektedirler. Boşanma sonrasında yaşanacak hak kayıpları konusunda ve taşınma ile yeni eve çıkma gibi birçok maliyet konusunda tazminat talep edilebilmektedir. Bunun yanında çocuğun bakımı konusunda ve maddi imkansızlık durumunda geçimin sağlanması için tazminat talep edilebilmektedir. Bunların hepsi anlaşmalı boşanma protokolünde belirtilmelidir. Çekişmeli olarak açılacak ve görülecek boşanma davalarında tazminat talepleri kusur durumuna göre belirlenecektir. Ancak yine de tazminat talebinde bulunabilmektedir. Bunlar kusurlu olan tarafın yarattığı maddi ve manevi durumlar nedeni ile olabilmektedir. Bunun yanında çocukların velayeti konusunda da hakları bulunmaktadır.

Boşanma Davasında Kadının Hakları

Davalarda boşanma konusunda kadın hakları konusunda bilgili olunması ile birçok hakkın talep edileceği görülecektir. Bu konularda bir avukata danışılarak davaların bu şekilde yürütülmesi daha faydalı olabilmektedir. Boşanma davalarında kadınlar çocuğun velayetini aldıklarında bir daha evlenene kadar çocuğun bakımı için iştirak nafakası talep edebilmektedir. Bunun yanında boşanma sonrasında çalışmıyor olan eşlerin geçimi konusunda da nafaka talep etme hakları olabilmektedir. Boşanma hakkında diğer makaleler için Ankara Avukat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 201 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara