Evrakta Sahtecilik

Evrakta Sahtecilik
Evrakta Sahtecilik | Evraklar üzerinde hukuka uygun olmayan işlemler yapmak ve başkasının adına sahte imza atmak gibi suçlara verilen genel isim evrakta sahteciliktir. Evrakta sahtecilik suçu cezası davanın konusuna göre mahkemece kanunlar çerçevesinde belirlenir. Resmi evrakta sahtecilik cezası daha ağır olan bir suçtur. TCK ile belirlenmiş cezalar, davanın durumuna göre hakim...
Evraklar üzerinde hukuka uygun olmayan işlemler yapmak ve başkasının adına sahte imza atmak gibi suçlara verilen genel isim evrakta sahteciliktir. Evrakta sahtecilik suçu cezası davanın konusuna göre mahkemece kanunlar çerçevesinde belirlenir. Resmi evrakta sahtecilik cezası daha ağır olan bir suçtur. TCK ile belirlenmiş cezalar, davanın durumuna göre hakim tarafından verilir. Evrakta sahtecilik zaman aşımı ve resmi evrak sahtecilik zaman aşımı 5 yıla kadar olan hapis cezalarında 8 yıl olarak belirlenmiştir. Dava zaman aşımı 8 yıl sürece sonuçlanmayan davalarda dolmaktadır. Resmi evrakta sahtecilik suç duyurusu hakkında ki makale için göz atınız.

Evrakta Sahtecilik Suçu ve Cezası

Hapis ile belirlenmiş olmasından da anlaşılacağı gibi oldukça önemli ve büyük bir suçtur. Resmi görevde bulunduğu sırada kendisinin onayladığı ya da kontrol ettiği resmi bir evrakta sahtecilik yapan kişi daha ağır cezalarla karşı karşıya kalacaktır. Yeni Türk Ceza Kanunu ile belirlenen süre 2 ile 5 yıllık hapis cezasıdır. Çek ve senetlerde resmi evrak yerine geçmektedir.

Özel Evrakta Sahtecilik Suçu

Türk Ceza Kanunu kapsamında sahtecilik suç eylemlerine yönelik olarak ağır yaptırımlar bulunur. Bu çerçevede günümüzde karşılaşılabilen sahtecilik suç eylemlerinden birisi de özel sahtecilik suçudur. Özel sahtecilik suçu kapsamında yazılı, okunabilir ve hukuki bir değer taşımakta olan özel belgenin sahte şekilde düzenlenmesi, değişiminin yapılması ya da kullanılması eylemleri bulunur. Özel belgede sahtecilik suçu ile resmi evrak sahtecilik suçu arasında mevcut olan en önemli fark ise söz konusu suç eylemlerine konu olan belgenin birisinde resmi belge, diğerin ise özel belge niteliğinin bulunmasıdır. Yani resmi belge düzenleme yetkisi, kendisine görevi kapsamında yetki kamu görevlisine verilmesiyle, kendisine aittir. Özel belge ise herkes tarafından düzenlenebilmekte olunan genel olarak kişiler arasında mevcut olan ilişkiler açısından kullanımı bulunur.

Özel Evrakta Sahtecilik Suçunun Zamanaşımı

Günümüzde şikayet doğrultusunda işlenen suç hususunun söz konusu olduğu tarihten başlayarak 6 aylık süreç içerisinde şikayetin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Gerçekleştirilmemesi durumunda ise şikayet hakkı yok olmaktadır. Özel belge üzerinde sahtecilik suçu, şikayete bağlı suç türlerinden birisi konumunda bulunmaz, bu sebep ile şikayet süresi bulunmaz. Fakat özel sahtecilik suç eyleminin davası konusunda zamanaşımı süresi. 8 yıl olmasından kaynaklı olarak suç eyleminin 8 yıl içerisinde savcılığa bildiriminin gerçekleştirilmemesi durumunda savcılık tarafından soruşturma açılmaz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara