Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır?

Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır?
Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır? Tazminat davası açmak için gerekli koşullar ve kriterlerin sağlanması gerekmektedir. Tazminat davası açmak için hukuka aykırı bir eylemlerin mevcudiyeti ya da işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda meydana gelen maddi ve manevi zararların giderilmesi için tazminat davası açılabilir. Bireylerin yaşadığı üzüntü, elem ve yıpranmalar dikkate alınarak manevi zararların da giderilebilmesi için dava açılabilir.
Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır? Tazminat davası açmak için gerekli koşullar ve kriterlerin sağlanması gerekmektedir. Tazminat davası açmak için hukuka aykırı bir eylemlerin mevcudiyeti ya da işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda meydana gelen maddi ve manevi zararların giderilmesi için tazminat davası açılabilir. Bireylerin yaşadığı üzüntü, elem ve yıpranmalar dikkate alınarak manevi zararların da giderilebilmesi için dava açılabilir.

Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır?

  • Maddi ve manevi tazminat davaları beraber açılabilir ya da tek tak açılabilir.
  • Ticari niteliği olmayan tazminat davaları ise Asliye Hukuk mahkemesinde açılmaktadır,
  • İş kazasında meydana gelen sorunlar sebebiyle maddi ve manevi tazminat davaları açılabilir,
  • Trafik kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açılabilir,
  • Sözleşmelerin ihlal edilmesi sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası açılabilir,
  • Suç işlenmesi nedeniyle,
  • Hatalı tedavi ve doktor uygulamalarında,
  • Boşanma davası ile beraber,
  • Telif hakları sebebiyle,
  • Yazılı ve görsel olarak internet üzerinden kişilik haklarına saldırı sebebiyle tazminat davası açılabilir.

Maddi ve Manevi Tazminat Davası Kimler Tarafından Açılabilir?

Manevi tazminat davasına yol açan sebepler ne olursa olsun fiil ya da işleme konu olan kişiler maddi ya da manevi tazminat davası açabilir. Örnek vermek gerekirse, trafik ya da iş kazası gibi sebeplerle mağdur olan kişilerin dava açması mümkündür. Doktor ve tedavi hataları sebebiyle de tazminat davası açılabilir. Şayet kişi vefat etmiş ise yakınlarının yaşadığı kayıp sebebiyle tazminat davası açılabilir.

Maddi ve Manevi Tazminat Davası Kimlere Karşı Açılabilir?

Maddi tazminat davası; yaşanan mağduriyetin sorumlusu olduğu düşünülen kişilere karşı açılabilir. Haksız fiillerde, haksız fiil kim tarafından işlenmişse, tazminat davası da o kişiye karşı açılmaktadır. Fakat çeşitli durumlarda haksız fiili işlemiş olan kişi ile beraber tazminat sorumlulukları olan kişiler de bulunabilir. Özellikle trafik kazalarında, aracı kullanan kişilerin birinin ölümüne ya da yaralanmasına yol açması durumunda tazminat sorumluluğu söz konusu olabilmektedir. Maddi ve manevi tazminat davaları mutlaka alanında uzman bir avukat ile açılması gereken dava çeşitleridir.

Trafik Kazalarında Tazminat

Oluşan maddi zararlar konusunda tazminat talebinde bulunan yani bedensel zarara uğramış olan kişi davacı durumunda olmaktadır. Ayrıca bedensel zarar gören kişinin yakınları da manevi tazminat talepleri konusunda davacı konumunda olabilmektedirler. Bu davalarda davalılar ise araç sürücüsü, zarar veren aracın zorunlu mali sorumluluk sigortasını düzenleyen sigortacısı, mevcut ise kasko sigortacısı, karayolu yolcu taşımaları için zorunlu taşıma sigortacısı, ihtiyari mali mesuliyet sigortacısı ve karayolu yolcu taşımacılığı zorunlu ferdi kaza sigortacısı davalı olabilmektedir. Açılacak davalarda davacı yani zarar gören zincirleme sorumluluk sebebi ile zararının tamamını istemesi durumunda bu sorumluların birinden, birkaçından veya tamamından talep edebilmektedir. Bu konuda ihtiyari mali mesuliyet sigortacısının sorumluluğu düzenlenen zorunlu mali sorumluluk poliçesinin teminat sınırını zararın aşması durumunda ortaya çıkmaktadır. Meydana gelen zararın kesinleşen miktarının mali sorumluluk sigorta poliçesinin teminat limitini aşmaması durumunda ihtiyari mali sorumluluk sigortacısının dava için davalı olarak gösterilmiş olması durumunda, bu sigortacı için davanın husumet yokluğu nedeni ile reddedilmesi gerekmektedir. Dava için sorumlu olanlardan zorunlu koltuk ferdi kaza sigortacısının diğer sigortacılardan ayrı olan incelenmesi daha doğru olacaktır. Bahsi geçen zorunlu koltuk sigortası, doğrudan sigortalılar yani yolcular, sürücüler ve yardımcılar yararına düzenlenen bir kişisel kaza sigortası olmaktadır. Kaza konusunda taşıması, sürücü ve yardımcıları kusursuz olması durumunda bile sigortacı poliçe gereği ödeme yapmak zorunda olacaktır. Bu sigortanın bir zarar sigortası olmayıp bir tutar sigortası olması durumu, somut zararın boyutları ile alakasız olarak, belirli bir zarar hesabı yapılmadan poliçede belirtilmiş olan tutarın hak sahiplerine ödenmesini gerekli kılmaktadır. Bu sigorta kaza sonucu ortaya çıkan mal hasarları için mal sigortası olmadığı ve can sigortası olduğu için, kaza nedeni ile malvarlığında bir eksilmesinin veya kazanç kaybının olup olmadığına ve aynı zamanda ölümlerde destekten yoksun kalma durumlarına bakılmaksızın ödeme yapılmaktadır. Makalede Hangi Durumda Tazminat Davası Açılır konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Ceza Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 199 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara