İnternette Erişim Yasağı Nasıl Alınır ve Kaldırılır?

İnternette Erişim Yasağı Nasıl Alınır ve Kaldırılır?
İnternetteki Erişim Yasağı Nasıl Alınır ve Kaldırılır? | Bilindiği gibi, Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada artık yepyeni bir “ortam” ortaya çıkmıştır. Bu ortam, kelimenin tam anlamıyla “yeni” bir ortamdır. İnternetten Yapılan Basın ve Yayım Faaliyetleri Sanal ortamda işlenen suçlar, burada gerçekleştirilmekte olan hukuki işlem ve fiiller de ayrı bir hukuk...
İnternette Erişim Yasağı Nasıl Alınır ve Kaldırılır? Bilindiği gibi, Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada artık yepyeni bir “ortam” ortaya çıkmıştır. Bu ortam, kelimenin tam anlamıyla “yeni” bir ortamdır.

İnternetten Yapılan Basın ve Yayım Faaliyetleri

Sanal ortamda işlenen suçlar, burada gerçekleştirilmekte olan hukuki işlem ve fiiller de ayrı bir hukuk dalı oluşturmaktadır. Buna “bilişim hukuku” diyoruz. Bilişim hukuku, oldukça yeni bir hukuk dalı olmasına karşın, her geçen gün bu hukuk dalına ilişkin sorun ve sorular çığ gibi büyümektedir. Önemle belirtmemiz gerekir ki, suçun işlenebileceği tek mecra “gerçek dünya” değildir. İnternet üzerinden de suç işlenebilmektedir. Bunun için en elverişli medya, adına “sosyal medya” dediğimiz medyadır. Öyle ki, bu medyada herkes birer “gazeteci” gibidir. Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr, LinkedIN, Snapchat… Bu ve buna benzer mecralarda, ya da bunlar dışında kalan herhangi bir çevrimiçi ortamda işlenen fiiller bir “suç” teşkil ederse, derhal hukuki yaptırımlarla karşı karşıya bırakılır. | İnternette Erişim Yasağı Nasıl Alınır ve Kaldırılır?

İnternetteki Hukuka Aykırı Bir İçeriğe Erişim Yasağı Nasıl Alınır?

İnternette, yukarıda sayılan ortamlardan birinde ya da başka başka elektronik ortamlarda yayımlanan yazılarda, yayınlanan görüntülerde ve verilen bilgilerde herhangi bir hukuka aykırılık söz konusu olduğunda, uygulanması gereken kanun, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’dur. Bu kanunun hükümlerinin nasıl uygulanacağını belirtmeden önce, şu hayati bilgiyi vermek gerekir. İnternette yer alan bir kaynaktan dolayı maddi ya da manevi bir zarara uğramış olan gerçek veya tüzel kişi (şirket, kurum, kuruluş vs), bu içeriği giren kişiye bir UYARI göndermelidir. Bu uyarıya karşı 24 saat içerisinde bir yanıt verilmek zorundadır. Eğer 24 saat geçmesine karşın herhangi bir “içerik kaldırımı” söz konusu olmazsa, bu durumdan dolayı mağdur olan gerçek veya tüzel kişi, yetkili SULH CEZA MAHKEMESİNE başvurur. Yargıca karşı, söz konusu içeriğin neden kaldırılması gerektiğine dair ayrıntılı bir açıklama yapılması ve bununla ilgili hukuki süreci sağlıklı olarak yönlendirebilecek bir dilekçe yazılmalıdır. Yargıç, web sitesindeki söz konusu içeriğin kaldırılmasına karar vermek yönünden tam bir yetkiye sahip konumdadır. | İnternette Erişim Yasağı Nasıl Alınır ve Kaldırılır?

Yargıç İçeriği Hangi Sebeplerle Kaldırır?

Eğer sözünü ettiğimiz web sitesi içeriği, KİŞİLİK HAKLARINI ihlal ediyorsa; ya da ceza hukuku anlamında bir “suç” teşkil ediyorsa, yargıç tarafından derhal kaldırılır. Ancak, burada altı çizilmesi gereken ayrı bir nokta, içerik kaldırmanın da netice itibariyle bir “özgürlük kısıtlaması” olduğu ve bu sebeple hassas hareket edilmesi zorunluluğunun bulunmasıdır. | İnternette Erişim Yasağı Nasıl Alınır ve Kaldırılır?

İnternetteki Erişim Yasağı Kaldırılma Şartları

Yargıç, sadece suç oluşturan ya da hak ihlaline sebep olan içeriğin kaldırılması yönünde karar verir. Yoksa bütün bir web sitesinin kapanmasına direkt olarak karar vermez. Ancak, söz konusu hak ihlalinin ortadan kalkması için bütün web sitesinin kapanması gerekiyorsa, ya da bundan başka bir yol yoksa veya hakimin “takdir ve teşditi” bu yöndeyse web sitesi tamamen kapatılabilir. Burada “web sitesi” olarak ifade ettiğimiz, bir YouTube kanalı olabildiği gibi, bir Facebook ya da Twitter hesabı da olabilir. Ancak, bir hukuk devletinde özgürlükler esas, kısıtlamalar istisna olmalıdır. Bu sebeple, yargıçların da bu ilkeye dikkat ederek hareket etmeleri gerekir. Amaç, hukuka aykırılığın giderilmesidir; yoksa suçun ya da hak ihlalinin faili olan kişiden bir intikam almak değildir. | İnternette Erişim Yasağı Nasıl Alınır ve Kaldırılır?

Bu haber toplam 234 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara