İnternette Hakaret Davası Nasıl Açılır?

İnternette Hakaret Davası Nasıl Açılır?
İnternette Hakaret Davası Nasıl Açılır? İnternette hakaret davası açmak, Türk Ceza Kanununun 125. Madde ve devamında ‘Şerefe Karşı Suçlar’ başlığı altında düzenlenmiş olan hüküm altında mümkün olmaktadır.
İnternette Hakaret Davası Nasıl Açılır? İnternette hakaret davası açmak, Türk Ceza Kanununun 125. Madde ve devamında ‘Şerefe Karşı Suçlar’ başlığı altında düzenlenmiş olan hüküm altında mümkün olmaktadır.

İnternette Hakaret Davası Nasıl Açılır?

Sosyal medya üzerinden birine hakaret etmenin cezası 125. Madde kapsamında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına kadar giden süreçleri kapsamaktadır. İnternette hakaret davası nasıl açılır sorusunun cevabı şu şekilde yanıtlanabilir;
  • İnternet üzerinden hakarete maruz kalındığında ilk yapılması gereken hakaretin yapıldığı yazışma, mesaj ya da gönderinin çıktısını almaktır.
  • Alınan çıktı ile Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunulmalıdır.
  • Şikayet sonrasında savcılık tarafından IP adresleri tespit çalışmaları ve incelemeler başlayacaktır.
  • Bu süreçte bir avukattan yardım almak önemlidir. Çünkü avukatınız savcılığa yardımcı olabilmek adına bilirkişilerle irtibata geçerek IP numarası tespit işlemlerini hızlandıra-bilmektedir.

İnternette Hakaret Davası Kapsamına Giren İçerikler

Twitter, Facebook ya da Instagram hakaret davası açılabildiği gibi e-posta yoluyla hakaret, blog ya da kişisel web siteleri üzerinden içerikler vasıtasıyla hakarete uğramak bu dava türü kapsamında değerlendirilmektedir. Hakkımda hakaret davası açılmış ya da hakaret davası açmak istiyorum diyorsanız mutlaka bu süreci bir avukatın takip etmesinde fayda vardır. Bu konularla ilgili yapılacak olan cezai soruşturmada mağduriyetin giderilebilmesi ve delillerin hızlı bir şekilde toplanabilmesi için sürecin bir avukat tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

İnternette Hakaret Davası Süreci Nasıl İşler?

İnternette hakaret suçu bakımından mağdur olması durumunda hareket davası süreci başlatabilmektedir. Bu sürecin ceza yargılaması için izlenen süreç adımları şu şekildedir;
  • Hakaret eylemini gerçekleştiren kişinin bulunması,
  • Hakaret eylemini gerçekleştiren kişinin meydana getirdiği suçun ispatı için delillerin toplanması,
  • Deliller yeterli görüldüğünde manevi tazminat ve uygun ceza prosedürlerinin uygulanması şeklindedir.

Facebook Hakaret Davası Nasıl Açılır?

Özellikle internet üzerinden yapılan hakaret eylemlerinde içeriklerin hızlı bir şekilde kaldırılması sonucu delil yetersizliği oluşabilmesi durumunu engellemek adına hızlı hareket edilmelidir. Sosyal medya ve internet mühendislerinin çalışmalarına başvurularak IP tespiti, internet servis sağlayıcıları aracılığıyla kimlik tespiti yapılmaktadır. Emniyetin bilişim departmanı da gerekli ipuçlarını toplamak için çalışmalar sürdürmektedir. Bu sürecin sağlıklı ve hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi için alanında uzman bir avukata başvurma kararı en mantıklısı olacaktır. Hakaret davası açma ücreti ve dava ile ilgili detayları avukatınız ile görüşebilirsiniz. Makalede İnternette Hakaret Davası Nasıl Açılır? Konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Ceza Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 713 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara