İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır?
İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır? | Kişilerin gizliliklerini ihlal eden birçok hukuka aykırı nitelik taşıyan verinin internetten kaldırılması mümkün olabiliyor. Bunun için kişiler haberler, videolar, görseller üzerinde etki gücüne sahip olmaktadırlar. Bu alanda kişilerin hangi içerikleri net...
İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır? Kişilerin gizliliklerini ihlal eden birçok hukuka aykırı nitelik taşıyan verinin internetten kaldırılması mümkün olabiliyor. Bunun için kişiler haberler, videolar, görseller üzerinde etki gücüne sahip olmaktadırlar. Bu alanda kişilerin hangi içerikleri net  kaldırabileceği bilgisine sahip olması yalnız bilişim avukatları vasıtasıyla güvence altına alınabilir. Bu sayede kişiler kendi haklarını en uygun şekilde bilerek bilişim hukuku alanında haklarını arayabiliyorlar. Böylece kendileri veya kurumları ile ilgili ufak düşürücü, hakaret içerikli ya da iftiralarla oluşturulmuş bir metnin kaldırılması mümkün olmaktadır. Kişilerin bu husustaki hakları her ne kadar bir yasa ile güvence altına alınmış olsa da kişiler içerikleri kaldırmada İnternet sitelerinin katı tavrı ve bazı sitelerin kaynaklarının nerede olduğunu bulmanın zor olması nedeniyle zorluk yaşayabilmektedir.

İnternetten İçerik Kaldırma Nedir?

İnternet'in çağımızın en yaygın kullanılan iletişim, haberleşme ve bilgi kaynaklarının başında gelmesini takip eden sonuçlar birçok kişinin çeşitli problemler yaşamasına neden olmaktadır. Hukuk sistemi bu alanda yaşanan mağduriyetleri gidermek adına gün geçtikçe kendini geliştirmiş ve çeşitli düzenlemeler yapmıştır. Kişilerin kendi kimliklerine ve varlıklarına en fazla zarar veren konular ise İnternet sitelerinde bulunan kaynağı belli olmayan birden fazla yazılar ve resimler oluyor. İnternet'te bulunan bütün bu içeriklerin kişiler tarafından erişim önlemeleri veya direkt olarak. Site önlemeleri yolu ile ortadan kaldırılması da mümkün olmaktadır. Daha çok profesyonel bir iş veya akademik hayata sahip olan bireyler ve kurumsal bir kimliğe sahip olan iş yerleri tarafından önemi olabildiğince büyük olan bu durumlar ile ilgili  kişilerin 5651 sayılı yasaya göre İnternet içerik kaldırma veya bu içerikleri düzenleme hakkı bulunmaktadır. İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnternetten Hangi İçeriklerin Kaldırılmasına Karar Verilir?

İnsanların keyfi bir biçimde internette bulunan bilgileri kaldırmalarının önüne geçmek adına yasalarla beraber hangi durumda içeriklerin kaldırılabileceği hakkında ayrıntılar belirlenmiştir. Buna göre kişilerin şahsına veya kurumların kendisine karşı direkt olarak hedef alıcı nitelikte hareket içeren bütün verilerin kaldırılması sağlanabiliyor. Buna ek özel hayatın gizliliğini ihlal eden bilgilerin yayınlandığı durumlarda da bütün paylaşımların kaldırılması yönünde karar menfaati alabiliyor. Kişi veya kurumlar içerikleri yalnızca kaldırma hakkına sahip olmamakta bunun yanı sıra bu içeriklere yanıt verme ve içerikler ile ilgili revizyon yapılmasını da sağlayabilmektedirler. İnternetten kendisi hakkında hazırlanmış içeriklerin kaldırılması. Düzenlenmesini isteyen kişiler yalnız bu nedenler ortaya çıktığı zaman isteklerinin karşılık bulması söz konusu olabiliyor. İnternet sitelerinden bazıları şikayet içerikli teması ile bu hususta ortaya çıkan şikayetlerin daha görünür olmasını sağlamakta ve bu yönüyle üstünlükle olmaktadır. Çoğu zaman kurumsal kimliğinin zarara uğradığını düşünen firmalar tarafından bu sitelerde bulunan kurumlar ile ilgili bilgilerin ve şikayetlerin kaldırılması talep edilebiliyor. Firmaların bu noktada itibarlarını güvenliğini sağlamak adına en hızlıca yasal  haklarını arama süreçlerini başlatması da gereklidir. Ancak böylece İnternet ortamında firmanın saygınlığını güvenliğini sağlamak mümkün olabiliyor. İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnternetten İçerik Kaldırma Süreci

Hukuk alanları içinde nispeten yeni bir alan  değerlendirilebilecek olan İnternet ortamında ortaya konulan. Verilerin kaldırılması, değiştirilmesi söz konusu olduğunda mutlaka bu konuda uzman birinden yardım almak gerekiyor. Kişiler özel hayatın gizliliğini ihlal eden, kişisel  korunması gereken hakları zedeleyen, hakaret içerikli her türlü metin, görsel ya da video üzerinde yasal haklarını kullanma fırsatı bulabiliyorlar. Bu alanda hizmet veren bilişim hukuku avukatları ile firmaların itibarlarını koruması ve kişilerin kendilerine zarar veren içeriklerden kurtulması mümkün oluyor. İnternet'in sürekli paylaşıma açık bir platform olması ve kaldırılması istenen içeriklerin çok hızlı bir şekilde yayılması bu içeriklerin kaldırılmasını her ne kadar zorlandırıyor olsa da teknik ve hukuki açından gereklerine uygun hareket ederek tüm hakların karşılığının alınması sağlanmalıdır. Son zamanlarda Türkiye'de ofisi bulunmayan sosyal medya platformlarına itirazların nasıl yapılacağı çok daha merak edilen bir konu haline gelmiştir. Kişiler ve kurumlar böyle sorunlarla karşılaştıkları takdirde haklarını Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı adıyla bilinen TİB ile arayabilmektedir. Bu kurum vasıtası ile içeriğine engelleme getirilen hesapların URL açık adresleri engellenebilmektedir. İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnternette Hangi  İçerik Kaldırılabilir?

İnternetin paylaşıma en açık mecralardan biri olduğu dikkate alındığında kişilerin bir içeriği kaldırtmak istediğinde çok sayıda siteyi karşısına alması söz konusu olabiliyor. Böyle durumlar karşısında haber siteleri, kurum siteleri, video paylaşım siteleri, sosyal medya platformları ve forum sitelerinden istenilen içeriklerin hukuka uygunluk ölçüsünde kaldırılmasına karar verilebiliyor. İçeriklerin kaldırılmasını isteyen kişi ve kurumların taleplerine karşılık alması adına mutlaka hukuki süreçleri takip ederek ilerlemesi gerekmektedir.

İnternetten Haber Sitesinden İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır?

Haber sitelerinin belli başlı kaynaklardan aldıkları bilgilere göre bir haber yazdığı dikkate alındığında internet ortamında güvenilir bir yer  haber sitelerinin üst sırada geldiği dikkate alınabiliyor. Burada yer alan aldatıcı nitelikteki bir yazı başka siteler tarafından da güvenli olduğu öngörülerek alındığında hızlı bir şekilde yaygınlaşabilmektedir. Bunu önlemek adına mutlaka öncelikle yanlış, karalama amacı taşıyan ve asılsız haberlerin haber sitelerinden kaldırılması gerekmektedir. Yasalarda belirtilmiş olan durumları gerekçe gösteren kişiler kolaylıkla haklarında internete eklenmiş olan içeriklerin kaldırılmasını sağlayabilirler. Makalemizde İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır sorusuna cevap aradık. Günümüzde internetten içerik kaldırılması. İnternetten zararlı yazıların varlığının sonlandırılması, internetten kişilik haklarına zarar verilmesi, internetten yazıların son bulunması bu makalemizde mümkün olacağı anlatılmıştır. Makalede İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır konusu ele alınmıştır. İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır? Diğer makalelerimize Ankara avukat sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu haber toplam 181 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara