İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku İş Davaları

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku İş Davaları
İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku İş Davaları A. İş Ve İşçi Alacak Davaları B. Tazminat Davaları Ankara İş ve İşçi Alacakları ile ilgili Açılan davalarda Dava süreci yeniyapılan düzenlemeler ile kısalmıştır. İşçi ödenmemiş haklarını almak için İş Mahkemelerine açacağı dava ile tüm hak ve alacaklarını Mahkeme marifetiyle bilirkişice tespit edilen...
İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku İş Davaları konusunda İş ve sosyal güvenlik hukuku kapsamında iş davaları İş Hukuku alanını kapsayan tüm konuları içermektedir. Mobbing, iş yerinde psikolojik baskı gibi sebeplerle de dava açılabileceği gibi işçinin hatalı iş görmesi sebebiyle meydana gelen zararların giderilmesi de iş ve sosyal güvenlik hukuku kapsamında incelenmektedir. Bu alanda:
 • İşçi hakları,
 • Çalışma şartları,
 • İşçi ücretleri,
 • İşçi sendikaları, işveren ve işçi ilişkileri ile ilgili tüm konuları kapsar.
İş ve sosyal güvenlik hukuku iş davalarının tamamını kapsamaktadır. Bu noktada işçinin haksızlığa uğradığını düşündüğü durumlarda bir avukat yardımı ile haklarını talep etmesi mümkündür.

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku İş Davaları Konular Nelerdir?

İş davası hangi durumlarda açılır konusu tüm işçi ve işverenleri ilgilendirmektedir. Yaygın olarak karşılaşılan iş davaları arasında işçilik alacağı ve hizmet tespiti davaları bulunmaktadır. İşçilik alacakları genel olarak işçinin hizmet etmesine rağmen karşılığını alamadığı tüm ücretleri kapsamaktadır. Bunlar:
 • Kıdem tazminatı,
 • İhbar tazminatı,
 • Yıllık izin ücretleri,
 • Fazla mesai ücretleri,
 • Ulusal bayram ücretleri,
 • Genel tatil ücretleri olmaktadır.
Hizmet tespiti için açılan davalarda ise işveren tarafından işe giriş bildirgesinin verilmediği durumlarda ya da gerçek çalışma süreleri hakkındaki uyuşmazlıklar konu alınmaktadır. Örnek olarak ücret asgari ücret olarak gösterilmiş ise gerçek ücretin tespiti ve işçinin hak elde edilmesi için ücret araştırması yaptığı durumlarda hizmet tespiti davası açılmaktadır.

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku İş Davaları Nelerdir?

İş ve sosyal güvenlik hukuku iş davası konuları arasında işe iade davaları da bulunmaktadır. İşe iade davalarının dışında:
 • Çalışan kişinin iş kazasına maruz kalması halinde iş güvenliği kapsamında dava açılabilmektedir. Meydana gelen kazaların iş kazası olup olmadığının tespit edilmesi için dava araştırması yapılmaktadır.
 • Kıdem ve ihbar tazminatının yanı sıra yıllık izin ücretlerinin ödenmemesi ya da asgari geçim indirimi gibi konular da iş ve sosyal güvenlik hukuku kapsamında değerlendirilmektedir.
İş hukuku kapsamında işveren ve işçi arasında meydana gelebilecek hukuki anlaşmazlıkları önceden tespit ederek engellemeyi amaçlamaktadır. Makalede İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku İş Davaları konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve İş Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 268 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara