Sosyal medyada hakaret suçu ve cezası nedir? Sosyal medya hakaret cezası kaç TL?

Sosyal medyada hakaret suçu ve cezası nedir? Sosyal medya hakaret cezası kaç TL?
Sosyal medyada bir kişinin onurunu rencide eden yorumlar, paylaşımlar veya mesajlar hakaret olarak değerlendirilir. Bu tür eylemler için, suçun şekline bağlı olarak, 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebilir. Sosyal medyada hakaret suçu ve cezası...

Hakaret suçu, bir kişinin onur, şeref ve saygınlığını zedeleyen sözlü, yazılı veya diğer eylem ve davranışlarla işlenen bir suçtur. Türk Ceza Kanunu'na göre, bir kişiye alenen hakaret edilmesi durumunda, hakaret eden kişi hapis veya adli para cezası ile cezalandırılabilir. Hakaret suçu, mağdurun şikayeti üzerine kovuşturma başlatılan bir suçtur ve şikayet süresi suçun öğrenildiği tarihten itibaren 6 aydır.

Hakaret suçu, doğrudan doğruya mağdurun kişiliğine yönelik olduğundan, kişinin toplumdaki saygınlığını ve onurunu zedeler ve bu da psikolojik ve sosyal açıdan mağdura zarar verebilir. Ayrıca, hakaret suçu, internet ve sosyal medya platformları aracılığıyla da işlenebilir ve bu durumda da aynı hukuki süreçler işletilir.

Sosyal medyada hakaret suçu ve cezası nedir? İnternet ve teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte toplum ve insan yararına gelişmeler de hız kazandı ancak bu gelişimlerle birlikte siber suçlar da ortaya çıktı.

Özellikle sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte yoğun şekilde görülen hakaret ve siber suçlar, beraberinde bu alandaki davaları ve hukuki soruşturmaları da getirdi.

Pek çok vatandaş her gün internet ortamında siber zorbalığa maruz kalırken, sosyal medyadan hakaret suçunun bir cezasının olup olmadığı, varsa bunun cezasının ne olduğunu araştırıyor. Peki sosyal medyada hakaret suçu ve cezası nedir? İşte detaylar…

Sosyal medyada hakaret suçu ve cezası nedir?

Sosyal medyada hakaret suçunun gündeme gelebilmesi için, bir kişiye internet üzerinde bir mecradan alenen hakaret edilmesi, kişinin saygınlığının zedelenmesi gerekmektedir. Bu şartların oluşması durumunda bir hakaret suçundan bahsedilebilir. Sosyal medyada hakaret suçu; Facebook, Instagram, Twitter, TikTok gibi sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlar dikkate alınarak belirlenir. Ortada bir hakaret suçunun olup olmadığında, yapılan incelemeler sonucunda tek taraflı ya da karşılıklı olması gibi durumlar ele alındıktan sonra karar verilir.

Sosyal Medyada Hakaret Suçu Nasıl Tespit Edilir?

Sosyal medyada hakaret suçunun işlenip işlenmediğini görmek için suç unsurunun yerine getirilip getirilmediğine bakılır. Ayrıca internetten hakaret suçları maillere, sosyal medya hesaplarına, sosyal medya mesaj kutularına ve WhatsApp gibi uygulamalara bakılarak da tespit edilebilir.

Hakaret suçunun oluşması için kişinin onur ve haysiyetinin zedelenmesi gerekmektedir. Yani internet ortamındaki sözün, kişiyi rencide etmesi gerekmektedir. Sosyal medya hesaplarındaki paylaşımların altına yapılan yorumlar kişinin onur ve haysiyetini zedeliyorsa, bu yorumlar da hakaret suçundan sayılır.

Sosyal Medyada Hakaret Suçunun Cezası Nedir?

Sosyal medyada bir kişinin onurunu zedeleyecek yazıların yazılması ya da paylaşımları bu şekilde yorum yapılması veya bu içerikte mesajlar gönderilmesi hakaret suçu olarak kabul edilir ve cezai işlem uygulanır. Bu suçun basit ve nitelikli hallerine göre cezalar uygulanır ve Sosyal medyada hakaret suçuna verilen ceza 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıdır.

Sosyal medya hakaret cezası kaç TL?

Sosyal medya hakaret cezası adli para cezasına çevrilebilir. Hakaret cezası olarak adli para cezası küçük düşürücü, yüz kızartıcı suçlar göre verilen para cezası 1000 TL ile 5000 TL arasında değişen adli para cezası olarak ortaya çıkar.

İnternet üzerinden nitelikli hakaret suçu ise kamu görevlisinin görevine karşı, siyasi, dini ve felsefi inançlara karşı, kişinin kutsal saydığı inanışlara yönelik hakaretlerde oluşur. Ayrıca Sosyal medyada hakaret suçu nedeniyle ceza alması durumunda, hakaretin ve alınmış cezanın boyutuna göre Tazminat Davası açıla bilinir. Daha Fazla Bilgi İçin Ceza Hukuku Avukat ve Danışma konularına okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz...

Bu haber toplam 435 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara