İnternet Alışverişlerinde Dolandıran Yandı

İnternet Alışverişlerinde Dolandıran Yandı

İnternet Alışverişlerinde Dolandıran Yandı !

İnternet üzerinden sahte satış yapan bir site kurarak vatandaşı dolandırmaya çalışan kişi, mahkeme tarafından tespit edilince nitelikli dolandırıcılık suçu ile yargılandı. Yargılama sonucunda nitelikli dolandırıcılıktan hapis cezasına çarptırılan suçlunun internet üzerinden kazandığı haksız kazançlarına el konuldu. Son zamanlarda sıklıkla artan dolandırıcılık haberlerine bir yenisi daha eklendi. Hem telefondan hem de internetten vatandaşa rahat vermeyen dolandırıcılar her geçen gün yeni bir sistem ile karşımıza çıkıyor. Bazen korkutarak kişilerden evlerini araçlarını alıyorlar bazen de sözde mal alım satımı ile vatandaştan para kopartma yoluna gidiyorlar. Buna bir örnek de geçtiğimiz günlerde siber dolandırıcılık olarak karşımıza çıktı. İnternet üzerinden satış yapan bir alış veriş sitesine ek bağlantı koyan dolandırıcı, bilinen alış veril sitesine giriş yapanları kendi sahte alış veriş sitesine çekmeye çalıştı. Uzun uğraşlar sonucunda bir kaç tane müşteri yakalayarak aslında gerçekte var olmayan ürünleri onlara satmaya çalıştı. Dolandırıcının kurbanı, konteyner almak isteyen vatandaştı. İnternet sitesinde gördüğü 2. 100, 00 TL değerindeki konteyneri almak isteyen vatandaş alış veriş sitesi ve üzerinden satıcı sandığı dolandırıcı ile irtibata geçti. Ürünü almaya ikna olunca ürün bedelinin bir kısmı olan 1. 500, 00 TL ücreti dolandırıcının hesabına gönderdi. Bir süre bekledikten sonra gelen ürününe kavuşamayan vatandaş tekrar satıcı sandığı dolandırıcıya ulaşmaya çalışınca gerçek ortaya çıktı.

Mahkemede Hapis İstemi İle Yargılandı

Bilerek ve isteyerek insanları dolandırma hedefi ile sanal satış yapan dolandırıcı nitelikli dolandırıcılık suçu ile yargılandı. Yaptığı işlemin aslında var olmayan bir ürünü pazarlamak ve ürün vereceği söyleyerek vatandaşlardan para almak sureti ile dolandırmak olduğu bilirkişi tarafından saptandı. Ürün göndereceğini söylediği kişiler tarafından para gönderilen banka hesabına el konan dolandırıcı mahkemeye sunulan deliller ile suçu sabit sayıldı.

Köşe Yazısı

İnternet Alışverişlerinde Dolandırıcılık Sayıları Artıyor...Önemli Karar... Güvenilir bir alış veriş sitesini kendisine paravan olarak kullanan dolandırıcının yaptığı işlem mahkemede nitelikli dolandırıcılık olarak görüldü. Ceza mahkemelerince verilen karar doğrultusunda nitelikli dolandırıcılık yaptırımı hapis cezası olarak belirlendi. Dolandırıcının kullandığı uzantılar, iletişim adresleri ve internet sitesi siber suçlar görevlileri tarafından incelenerek faaliyetine son verildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara