Atla

İftira Nedeniyle Boşanma Davası


İftira Nedeniyle Boşanma Davası

İftira Nedeniyle Boşanma Davası

İftira Nedeniyle Boşanma Davası

İftira Boşanma Sebebi Midir?

Evliliklerde birliği koruyamayan ve bu çerçevede de evliliğin sürdürülebilirliğinin mümkün olmaması durumunda Türk Medeni Kanunu kapsamında çiftlere boşanma hakkı verilmektedir. Ancak boşanma davalarında kanun çerçevesinde belirli koşul ve maddelerin bulunuyor olması çiftlerin özellikle de boşanmalarının temel nedeninin etkisini merak edebiliyor. Günümüzde boşanma davalarında görülen yoğun etkenlerden birisi olan eşe iftira atma konusu boşanma sebebi midir sorusunu ortaya çıkarmaktadır. Günümüz Türk Medeni Kanunu çerçevesinde eşe iftira atma genel boşanma nedenleri arasında yer alır. Bu tipte bir yaklaşımın yaşandığı evliliklerde, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına sebep olacağı dolayısı ile bu temelde açılan boşanma davası ile boşanma kararının alınabilmesi mümkün olur.

 

İftira Nedeniyle Boşanma Davası

 

Eşe İftira Atma Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eşe iftira atma nedeni ile açılacak boşanma davalarında kişilerin davayı açabilmeleri için mevcut belgeler ile mahkeme başvurusunu gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu noktada Türkiye' de modern hukuk yapısı gereğince boşanma davası için yetkili mahkemeler Aile Mahkemeleridir.

Aile Mahkemesi' nin bulunmadığı lokasyonlarda ise boşanma davası için Aile Mahkemesi fonksiyonu üstlenen Asliye Hukuk Mahkemesi görevli hale gelir.

 

Boşanma Davası söz konusu olduğundan davanın kısa sürede ve en önemlisi de kabulünün gerçekleştirilebilmesinin sağlanması yönünden doğru mahkeme başvurusunun yapılması çok önemlidir.

Bu noktada eşe iftira nedeni ile açılacak boşanma davalarında başvuruların eşlerin son 6 aylık süreç içerisinde ikamet etmekte oldukları lokasyonda görevli olan Aile Mahkemesi veya görevini üstlenen Asliye Hukuk Mahkemesi aracılığı ile gerçekleştirilmesi gerekir.

İftira Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Her boşanma davasında olduğu gibi eşe iftira atma nedeni ile boşanma davasında da dava dilekçesini mahkeme başvurusu öncesinde hazırlaması gerekir. Burada en önemli noktalardan birisi olarak eşe iftira atma sebepli boşanma davaları için mutlaka ‘evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma' gerekli olan hukuki gerekçe olarak gösterilmelidir. Çünkü Türk Medeni Kanunu evlilik birliğinin ani şekilde sarsılması durumunun dava açılabilmesine hüküm verilmesine olanak veriyor.

İftira Nedeniyle Boşanma

İftira Nedeniyle Boşanma Dilekçesi - Delil Ve İspat

Bu çerçevede de eşe İftira Nedeniyle Boşanma Davası dilekçesini hazırlama esnasında hukuki gerekçe olarak bu maddeyi kullanmaları gerekir. Ayrıca boşanma davasına giden süreci içeren evlilik birliği ile ilgili olarak söz konusu iddiaların ayrıntılı izahatının ve beraberinde söz konusu iddialara ilişkin olarak kesin yargılı kanıt/delil bulunduğunun belirtilmesi de boşanma davasının daha etkili bir yapıya büründürülmesini sağlar.

Ayrıca boşanma davası içerisinde iftira atma sebepli boşanma davalarında mutlaka boşanma kararı ardından istek ve taleplerinde belirtilmesine önem verilmesi gerekir. Bu şekilde boşanma davasında davacı tarafın haklarının tam olarak yerine getirilebilmesi ve korunabilmesinin sağlanması mümkün olacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak