Tüm Sürücüleri Yakından İlgilendiren Karar!

Tüm Sürücüleri Yakından İlgilendiren Karar!

Tüm Sürücüleri Yakından İlgilendiren Karar! Geçtiğimiz günlerde mahkeme tarafından verilen bir karar tüm sürücüler için emsal değeri taşımaktadır.

Trafik uygulama noktalarında, araç muayene kontrolleri yapılırken, Emniyet Genel Müdürlüğünün sistemi üzerinden, araç muayene bitiş tarihleri sorgulanabilmektedir.

Tüm Sürücüleri Yakından İlgilendiren Karar!

Sistem üzerinden eğer muayeneye ilişkin gecikme uyarısı alınıyorsa, sürücülere belirli miktar idari para cezası uygulanmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğünün sistemi üzerinden geçtiğimiz günler önemli bir açık tespit edildi. Araçların ilk tescil tarihi olarak, fabrikadan çıktığı tarihler sisteme eklendiği için daha muayene tarihi dolmayan bir araca idari para cezası uygulandı. Sürücünün itirazı üzerine mahkeme tarafından bu aksaklığın giderilmesi için emsal niteliğinde bir karar verildi.

İlk muayene tarihi olarak, aracın fabrikadan çıkış tarihi değil, trafiğe çıktığı ilk tescil tarihinin uygulanması gerektiğine yönelik karar sayesinde, birçok araç sahibi süresi dolmadan ödediği muayene ücretlerini geri alabilecek.

Avukatın Dikkati Sayesinde Ceza Ödenmedi!

İstanbul’da geçtiğimiz aylarda yaşanan bir olay sayesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü sitemindeki önemli bir açık giderilmiş oldu. PolNet sistemi üzerinden araçların muayenelerinin bitiş tarihi sorgulanabilmekteydi. Ancak, sistem üzerinde birçok aracın fabrika çıkış tarihi ilk tescil tarihi olarak yüklendiği için muayene tarihi gelmeden araçlara ceza kesildi.

İstanbul’da bir şirkete ait sıfır km araç, trafik kontörlüne takılarak muayene tarihi geçmemesine rağmen idari para cezasına çarptırıldı. 13 Nisan 2018 tarihinde tescil ettirilen araç, 23 Mart 2019 yılında trafik uygulamasına sokularak, aracın muayene tarihinin geçtiği belirlendi. İlk tescil tarihinden itibaren aracın 13 Nisan 2019’da muayene süresinin dolduğunu iddia eden sürücü, tüm çabalarına rağmen idari para cezasına çarptırıldı. Durumu öğrenen şirket avukatı, Küçükçekmece Sulh Ceza Mahkemesine başvuruda bulunarak, aracın ilk tescil tarihinin baz alınmasını talep etti. Mahkemede verilen karar, tüm sürücüler için emsal teşkil etmektedir. PolNet üzerinden girilen bilgilerin bundan sonra ilk trafik tescil tarihine göre yapılması gerekmektedir.

Araç İlk tescil Tarihine Dikkat Edin!

Emniyet Genel Müdürlüğü, araç muayene sorgulama sisteminde birçok aracın, ilk tescil tarihi olarak fabrika çıkış tarihi baz alınmış. Tescil tarihi olarak, fabrika çıkışının alınması çoğu araçta muayene tarihi gecikmediği halde ceza kesilmesine neden olmaktadır.

İstanbul’da özel bir şirketin avukatı sayesinde bu durum mahkeme kararıyla düzeltilmiştir. Ancak, sürücülerin ilk tescil tarihi olarak, araçlarının hangi tarihe sahip olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Benzer sorunlarla karşılaşan kişilerin ilk tescil tarihine göre mahkemenin vermiş olduğu kararı emsal göstererek, idari para cezasından kurtulabilir.  

Bu haber toplam 334 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara