Eşin Miras Payı

Eşin Miras Payı
Eşin Miras Payı Medeni Kanun'un 444. maddesi sağ kalan eşin diğer mirasçılarla durumunu açıklamıştır. Şöyle ki;* Eş, miras bırakanın çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri. Miras bırakanın anne baba veya kardeşleriyle mirasçı olursa, mirasın yarısı. Miras bırakanın büyükanne veya büyükbabaları ile birlikte mirasçı olursa mirasın dörtte...
Eşin Miras Payı, Kişilerin ölümü ya da gaipliğe durumunda sahip olduğu mal varlığının kimlere, hangi oranlarda ve nasıl intikal ettirileceğini düzenleyen hukuk dalı miras hukukudur.

Miras hukuku nedir? Miras hukukunda Eşin Miras payı nasıl hesaplanır?

Miras hukukunun temelinde, mirasçıların belirlenmesi çok önemlidir. Mirasçılar yasal mirasçılar ve atanmış mirasçılar olarak iki şekilde tanımlanır. Yasal mirasçılar, kişinin kan hısımları, alt soyu, evlatlık edindiği çocukları ve eşlerdir. Kişi kendi isteğiyle yaşarken düzenlediği bir vasiyetname ile yasal mirasçıları dışında istediği kişilere de mirasını bırakabilir. Bu kişilere atanmış mirasçılar denir.

Miras Taksim Sözleşmesi Örneği Şekli

Miras Hukukunda Yasal mirasçılar kimlerdir?

Yasal mirasçılar, kişinin ölümü ya da gaipliğe halinde zümre sistemi ile belirlenir. Zümre sisteminde üç derece vardır. Birinci derecedekiler, alt soy yani çocuklar, torunlar, torunların çocukları ve yasal olarak evlat edinilmiş çocuklardır. Eğer birinci derecede kimse yok kişinin mirası ikinci derece yasal mirasçılara kalır. İkinci derecede ise kişinin annesi ve babası vardır. Anne ve baba da yaşamıyorsa miras üçüncü derecedeki büyük anne ve büyük babaya intikal ettirilir.

Miras hukukuna göre Eşin Miras Payı nasıl belirlenir?

Kişinin ölümünden sonra sağ kalan eşler için doğal bir zümre sistemi yoktur. Eşin ölmesi çocuk sayısına bakılmaksızın mirasçının mal varlığının yüzde 25'i eşlere intikal ettirilir. Çocuk ya da evlat edinilmiş çocuk yoksa eğer eşe kalan miras payı, miras bırakanın anne ve babası ile eşe pay edilecektir. Bu durumda eşin mirastan pay hakkı yüzde 50'dir. Miras bırakanın çocukları yoksa, anne ve baba da hayatta değilse, eşler büyük anne ve büyük baba ile birlikte mirasçı olarak değerlendirilir. Bu durumda ise mirasın yüzde 75'i eşe intikal ettirilir.  Eğer hiçbir mirasçı yoksa mirasın tamamı eşe bırakılacaktır.

Atanmış mirasçılar kimlerdir? Vasiyetname nedir, nasıl hazırlanır?

Kişi yaşarken mal varlığın kendi isteğiyle hazırladığı sözlü ya da yazılı bir vasiyetname ile atanmış mirasçıya bırakabilir. Vasiyetname noter aracılığı ile hazırlanan resmi vasiyetnameler, el yazısı ile hazırlanmış vasiyetnameler veya sözlü olarak hazırlanan vasiyetnamesidir. Miras hukukunda bu 3 tür vasiyetname ile belirlenen mirasçılar, atanmış mirasçılar olarak tanımlanmıştır.

Bu haber toplam 351 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara