Yargıtay'dan Emsal Karar! Miras Paylaşımı Nasıl Olmalı!

Yargıtay'dan Emsal Karar! Miras Paylaşımı Nasıl Olmalı!
Yargıtay'dan Emsal Karar! Miras Paylaşımı Nasıl Olmalı! Miras Paylaşımında Yeni Dönem. 2013 yılından beri devam eden miras paylaşımı davasında Yargıtay’dan emsal karar çıktı. Miras davalarında değişikliğe yol açacak karar şaşkınlık yarattı. Bursa’da yaşayan kadın babasından miras kalan parayı eşi ile ortak hesaplarına yatırdı. Çiftin boşanmasının ardından kadın paranın eski eşi tarafından habersizce alındığını belirterek şikayette bulundu. Kadının davacı olması üzerine ilk derece mahkemesi paranın yarısının tahsis edilmesine karar verirken, temyiz ile Yargıtay’a giden davadan emsal karar çıktı. 1984 yılında evlenen çift Bursa 4. Aile Mahkemesi’nde görülen dava ile 2010 yılında boşandı.  Babasının ölümü ile satışa çıkan arazisinden kalan parayı eşi ile ortak hesaplarına yatırdığını açıklayan kadın boşanmanın ardından eşinin ortak hesaptan 74 bin lira çektiğini ve sebebi bilinemeyen bir şekilde harcadığını belirterek, eski eşinden şikayetçi oldu. Şikayet üzerine çift arasında miras davası başladı.

İlk Derece Mahkemesi Paranın Yarısının Tahsisine Karar Verdi

Eski eşinden davacı olan kadının paranın çekildiği tarihten itibaren işlenen en yüksek mevduat faizi ile parasının tahsisini talep etti. Eski eş ise davanın reddini istedi. Davanın kabul edilmesine karar veren mahkeme 138 bin 960 liralık paranın eski eşten alınmasına ve kadına verilmesine karar verdi. Eski eş davayı temyiz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin bozma ilamı üzerine yeniden görülen davadan ise eski eşin paranın yarısını geri vermesi kararı çıktı. Eski eşin 37 bin lira geri ödemesine karar veren mahkemenin kararı iki taraftan da temyiz edildi. İkinci kez temyiz edilen dava Yargıtay’a gitti.

Yargıtay: Miras Kişisel Malvarlığı Olarak Kabul Edilir

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nde görüşülen dosya ile ilgili paranın tamamının kadına tahsis edilmesine karar verildi. Türk Medeni Kanunu’ndaki ilgili maddeyi açıklayan Yargıtay, bir eşin miras ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yolu ile elde ettiği mal varlığının kişisel kabul edildiğini belirtti. Yargıtay davalının parayı evlilik esnasında, evlilik kurumuna yönelik harcandığını ispatlayamadığını ve süreç içinde paranın niteliğinin değişmediğini belirterek, eski eşin paranın tamamını geri ödemesine karar verdi.

Bu haber toplam 454 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara