Bankada Miras Kalan Para Nasıl Alınır? Miras kalan bankadaki para ne kadar sürede alınır?

Bankada Miras Kalan Para Nasıl Alınır? Miras kalan bankadaki para ne kadar sürede alınır?
Veraset ilamının alınmasının ardından bankadaki paranın çekilmesi mümkün olacaktır. Öncelikle, murisin bankada parasının olup olmadığı öğrenilmelidir. Peki, Miras kalan bankadaki para ne kadar sürede alınır?

Bankada Miras Kalan Para Nasıl Alınır? Murisin ölümünün ardından malvarlığının nasıl paylaşılacağı gündeme gelir.

Miras bırakan kişinin vasiyeti üzerine belirli bir mal da bırakılmış olabilir, para da bırakılmış olabilir. Ancak kalan para bankadaysa, bu paranın nasıl çekileceği merak konusu olur.

Bankada miras kalan parası nasıl paylaşılır gibi sorular mirasçılar için cevap bulmayı beklemektedir.

Bankada miras kalan para, mirasçılar için önemli bir meseledir. Miras süreci ve gerekli işlemler, Türk Medeni Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde belirlenmiştir. İşte bu süreçte dikkat edilmesi gereken adımlar:

Bankada Miras Kalan Para Nasıl Alınır?

Bankada miras kalan parayı almak için, öncelikle tüm mirasçıların bir araya gelmesi ve oybirliği ile hareket etmesi gerekmektedir. Mirasçılar, vefat eden kişinin banka hesaplarına erişebilmek için birlikte bankaya başvurmalıdır. Bu işlem, tüm mirasçılar tarafından yapılabileceği gibi, bir vekil aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. Başvuru esnasında, mirasçılığı ispatlayan belgelerin (örneğin veraset ilamı) ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ölen Kişinin Banka Hesabındaki Para Nasıl Alınır?

Mirasçılar, öncelikle mahkemeden veraset ilamı almalıdır. Bu belge, mirasçıların kimler olduğunu ve miras bırakanın mal varlığı üzerindeki haklarını belirler. Ardından, banka şubesine bu belgeyle birlikte başvurarak, vefat eden kişinin hesaplarındaki parayı çekebilirler. Banka, mirasçıların pay oranlarına göre parayı dağıtır.

Miras Kalan Bankadaki Para Ne Kadar Sürede Alınır?

Mirasçılar tarafından bankada kalan miras paralarının çekilmesi için belirlenmiş bir süre yoktur. Ancak, 10 yıl boyunca herhangi bir başvuru yapılmazsa, bu paralar yine de banka tarafından korunmaya devam edilir. Mirasçıların, miras bırakanın vefatından haberdar oldukları anda işlemleri başlatmaları tavsiye edilir.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Kime Kalır?

Bir kişinin vefatı sonucunda, bankadaki parası mirasçılara geçer. Türk Medeni Kanunu’na göre, mirasçılar, mirasın paylaşılmasına kadar ortaklaşa hak sahibi olurlar. Bu süre zarfında, mirasçılardan hiçbiri tek başına paraya dokunamaz; mirasın paylaşımı resmi olarak tamamlanmalıdır.

Ne Kadar Miras Kaldığını Nasıl Öğrenebilirim?

Mirasçılık belgesi (veraset ilamı) olan vatandaşlar, e-Devlet üzerinden "Murise Ait Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama" hizmeti aracılığıyla, miras bırakanın hangi bankalarda hesabı olduğunu öğrenebilirler. Bu, mirasçıların mirasın kapsamını anlamalarına yardımcı olur.

Veraset İlamı Olmadan Bankadan Para Çekilir Mi?

Mirasçıların, bankadaki mürisin parasını çekebilmeleri için mutlaka veraset ilamı almaları ve gerekli vergileri ödemeleri gerekmektedir. Bu belge olmadan, bankalar mirasçılara ödeme yapmaz.

Miras Kalan Para e-Devlette Görünür Mü?

Evet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları artık e-Devlet üzerinden mirasçı oldukları varlıkları sorgulayabilirler. Bu sistem sayesinde, vatandaşlar mirasçı olup olmadıklarını kolayca öğrenebilir ve gerekli işlemleri başlatabilirler.

Murisin Bankadaki Parasının Çekilmesi

Murisin bankadaki parasının çekilmesi için bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Öncelikle vefat eden kişinin bilgilerine erişmek ve bankadaki parasının çekilmesi için veraset ilamı gereklidir. Veraset ilamının alınabilmesi için 2 yol vardır:

  1. Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmak
  2. Notere başvurmak

2 yol da veraset ilamının alınması için kullanılabilir ancak noter aracılığıyla belgenin alınması daha hızlı sonuçlanacaktır.

Veraset ilamının alınması için tüm mirasçıların başvuruda bulunmasına gerek yoktur.

Mirasçılar kendi arasında birini temsilci atayarak işlemlerin yapılmasını sağlayabilirler. Ancak bu işlemin yapılması için mutlaka mirasçı olmak gereklidir. 3. Kişilerin bu tip işlemleri yapması mümkün değildir.

Bankadaki Para Nasıl Çekilir?

Veraset ilamının alınmasının ardından bankadaki paranın çekilmesi mümkün olacaktır. Öncelikle, murisin bankada parasının olup olmadığı öğrenilmelidir.

Bunun için yapılacak araştırmalarda tek bir mirasçıya vekalet verilmesi mümkündür. Bu şekilde işlemler çok daha hızlı bir şekilde tek elden yürütülebilmektedir.

Mirasçının banka hesabının ve parasının varlığından haberdar olmak için Bankalar Birliğine başvurmak mümkündür. Banka çalışanından veraset ilamı ile hesaptaki para için gerekli bilgilere ulaşmayı talep ettiğinizde, size bir evrak verilecektir. Bu evrakın içinde hesaptaki paraya ilişkin tüm detaylar yer alacaktır.

Bankadaki miras parası nasıl alınır aşaması da bu şekilde başlayacaktır. Teslim edilen belge ile birlikte Veraset Ve İntikal vergisi ödenmesi gerekmektedir.

Bu verginin ödenmesiyle birlikte verilen dekont bankaya yatırılmalı ve ardından başvuru yapılmalıdır. Bu işlemler tamamlanınca paranın çekilmesi mümkün olacaktır.

Miras Bırakanın Parasında Kesinti

Bankaların birçok durumda kesinti yapıldığı bilinmektedir. Miras bırakanın hesabındaki paranın çekilmesi işleminde de bankanın para kesmek istemesi mümkündür.

Bu durumun sebebi veraset ve intikal vergisidir. Eğer ki bu verginin yatırıldığına dair dekontunuzu bankaya ibraz ederseniz, herhangi bir kesinti yapılmasına sebep de kalmayacaktır. Bankada yer alan para, banka tarafından mutlaka nakit olarak ödenir.

Nakit olarak ödenen paranın içerisinden herhangi bir kesinti yapılması mümkün değildir. Bankanın parayı vermesinin ardından, banka çalışanının mutlaka onaylı belge (tasdikname) vermesi gerekmektedir.

Bu belgenin verilmesinin sebebi, bankanın şubeleri ve diğer bankalar arasındaki para geçişlerinde sıkıntı yaşanmaması içindir. Tasdikname verilmesi, hesaptaki paranın sorunsuz şekilde ödendiğine işarettir. Banka miras kalan para bankadan nasıl alınır gibi sorular bu şekilde cevaplanır.

Bu haber toplam 543 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara