Kimler vasiyetname yazabilir? Kimler vasiyetname düzenleyebilir

Kimler vasiyetname yazabilir? Kimler vasiyetname düzenleyebilir

Kimler vasiyetname yazabilir? Kimler vasiyetname düzenleyebilir? Vasiyet yazdırma işlemi 3 ayrı vasiyet yazma yönteminden bir tanesinin tercih edilmesine göre şekil almaktadır.

Vasiyetnamenin yazdırıldığı kişilerin en başında, noterler yer almaktadır. Vasiyet yazmanın 3 ayrı türü bulunmaktadır. Resmi vasiyetname, el yazısı vasiyetname ve sözlü vasiyetname olarak sınıflandırılan vasiyet türleri için, çeşitli kaideler bulunmaktadır.

Kimler vasiyetname yazabilir? Kimler vasiyetname düzenleyebilir

Miras bırakan kişi, ölümünün ardından miras kalan malların paylaşılması sırasında herhangi bir problemle karşılaşmamak adına, vasiyetname yazar ya da yazdırır.

Miras bırakan tarafından bırakılan vasiyetin içeriği, tamamen kişiye aittir. Miras bırakan kişi, ölümünün ardından vasiyetnamesinin yetkililere teslim edilmesi adına bir tanıdığına ya da noter veya avukata emanet edilebileceği gibi, kendi imkânlarıyla da muhafaza etme hakkına sahiptir.

Kişinin ölümünden sonra ortaya çıkacak olan vasiyetnamede yazan tüm kaideler, kanunlar çerçevesinde mal paylaşımının yörüngesini belirlemektedir.

Vasiyetname Kaç Yaşında Yazılabilir? Kimler vasiyetname yazabilir?

Vasiyetname yazabilmek için gerekli olan yaş limitinde bir üst sınır olmamakla birlikte, 15 yaşından küçük biri vasiyetname yazamaz. Kişinin yazdığı vasiyetnamenin geçerli olabilmesi için gerekli olan en büyük koşul, kişinin ayırt edebilme gücünün var olmasıdır. Ayırt edebilme gücü; iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı ayırt edebilme durumudur. Kanunen bir kişinin mal varlığı ile ilgili mantıklı bir miras paylaşımı yapabilmesi için 15 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Fakat 15 yaşını doldurmuş bir kişi de eğer ayırt edebilme gücüne sahip değil ise vasiyetnamesini hazırlamış olsa dahi vasiyetnamenin iptali için başvuru yapılabilir.

15 Yaşından Küçük Biri Bir Büyük İle Vasiyetname Hazırlayabilir Mi?

15 yaşından küçük olan biri bir avukat ile veya herhangi bir aile büyüğü ile beraber vasiyetname hazırlayamaz. Vasiyetname, her yaştan kişi için kendisinin hazırlamak zorunda olduğu bir belgedir.

Vasiyetnamedeki maddelere vasiyetnameyi hazırlayan kişi dışındaki herhangi bir kişi karışamaz veya fikrini belirtemez. Dolayısı ile 15 yaşından küçük biri vasiyetname hazırlayamayacağı gibi, herhangi bir büyüğün gözetimi altında da vasiyetname hazırlaması teklif dahi edilemez.

Vasiyetname Çeşitleri

Vasiyet türleri şu şekilde belirtilmiştir:

  • Resmi Vasiyetname: Miras bırakanın noter huzurunda isteklerini beyan ederek hazırlattığı vasiyetname türüdür.
  • Sözlü Vasiyetname: Miras bırakanın zorlu bir duruma düşmesi sonucu, el yazısıyla vasiyet hazırlama imkânı yoksa 2 kişiyi vekil tayin ederek hazırlattığı vasiyetname türüdür.
  • El Yazması Vasiyetname: Vasiyet bırakanın bizzat kendi el yazısıyla hazırlanan vasiyet türüdür.

Bu haber toplam 276 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara