Vasiyetname Ne Zaman Hüküm Doğurur?

Vasiyetname Ne Zaman Hüküm Doğurur?

Vasiyetname Ne Zaman Hüküm Doğurur? Vasiyetname hükmünün geçerli olması için en önemli şart hazırlayan kişinin tasarruf etme yetisinin olmasıdır. Bir kişinin tasarruf yetisi varsa üç farklı şekilde vasiyetname hazırlayabilir.

Vasiyetname Ne Zaman Hüküm Doğurur?

Görevli bir memur eşliğinde iki şahitle vasiyetname hazırlanıyorsa buna resmi vasiyetname, kişinin kendi eliyle yazılmışsa da bu vasiyetnameye el yazılı vasiyetname adı verilir.

El yazılı vasiyetname örneğinin incelenmesi de doğru bir şekilde hazırlanabilmesi için önemlidir. Sağlık sorunları gibi nedenlerden dolayı bu iki vasiyetnameyi yazamayan kişiler ise sözlü vasiyetname hazırlayabilir.

Vasiyetname Geçerlilik Süresi Nedir? vasiyetname ne zaman açılmış sayılır?

Vasiyetname iptal edilmediği süre boyunca geçerli olacaktır. İptal edilebilmesi için de ya mirasçının kendisi vasiyetnameyi yok etme suretiyle ortadan kaldırması ya da kişinin ölümünün ardından dava açılması gereklidir.

Vasiyetname ne zaman kesinleşir

Vasiyetname 1 ay içinde sulh mahkemesine açılır. Sulh mahkemesi vasiyetnamenin açıldığını mirasçılara bildirir. Mirasçılar süresinde Vasiyetnamenin iptali davası açabilirler.

Böyle bir durum söz konusu değilse de yazılan vasiyetname uygulanana kadar geçerli olacaktır. Fakat sözlü vasiyetname de durum biraz daha farklıdır.

Sözlü vasiyetnamenin geçerli olabilmesi için olağanüstü hallerin olması gereklidir. Olağanüstü halin ortadan kalması durumunda da resmi ya da el yazılı vasiyetname hazırlanmalıdır.

Bu haber toplam 264 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara