Ticari Sözleşmeler Nasıl Hazırlanır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Avukatlık ve Danışmanlık  > Ticari Sözleşmeler Nasıl Hazırlanır?

Ticari Sözleşmeler Nasıl Hazırlanır?

Ticari Sözleşmeler Nasıl Hazırlanır?

Ticari Sözleşmeler Nasıl Hazırlanır | Sözleşmeler karşılıklı olarak kişilerin ya da kuruluşların anlaşmaya vardığının yazılı kanıtlarıdır. Birbirine uygun irade beyanı anlamına gelir.

İş hayatında ticari faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için ticari sözleşmelerin, tüm sözleşme türlerinde olduğu gibi tarafların haklarını koruyacak şekilde yazılması gerekiyor. Sözleşmelerin yazılmasında yapılacak olan hatalar, ticari işler söz konusu olduğunda maddi zarara, iflasa, iş kayıplarına yol açabilir. Peki ticari sözleşmeler yazılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte maddeler halinde inceleyelim…

*Ticari Sözleşmenin Taslağını ilk gönderen olun

Özellikle pazarlık konusu olan sözleşmelerde, anlaşma sağlanmadan önce bir taslak sözleşmeyi ilk hazırlayan taraf bir adım önde başlar. Tarafların çok önemli durumlar olmadığı sürece taslak olarak önüne konan sözleşmelerdeki maddeleri değiştirmeme eğilimindedir. Sözleşmeyi hazırlayan taraf kendi lehine olan maddeleri yazacağı için, taslak sözleşme üzerinden yapılan görüşmelerde hazırlayan taraf psikolojik olarak daha avantajlıdır. Böyle durumlarda hızlı davranıp ilk sözleşme hazırlayan olmak için farklı alanlarda kullanılabilecek hazır taslak sözleşmeleri elinizde bulundurmak gerekir.

* Ticari Sözleşmelerinde Sorumluluk ve Sigorta maddelerine mutlaka önem verin

Ticari faaliyetlerde özellikle ürünleri kaybolması, hasar görmesi, çalınması, çeşitli nedenlerle ve şekillerle zarar görmesi durumunda 3. taraflara karşı doğacak olan sorumluluklar ve cezalar konusunda detaylı açıklamalar yer almalı.

* Ticari Sözleşmelerin ilk imzalamanın olumlu ve olumsuz tarafı

Sözleşmeler için en ideali aynı anda imzalanmasıdır. Ancak çoğu kez böyle olmaz. Bu gibi durumlarda ilk imzalayan taraf olmak sözleşmede üzerinde anlaşılan maddelerde karşı tarafın değişiklik yapmadığından emin olursunuz.

Handikap ise, ilk imzayı attığınız sözleşmelerde ipleri de karşı tarafın eline vermiş olursunuz. Anlaşmanın sağlanması için gereken imzayı geciktirebilir ya da bekletip imzalamaktan vazgeçebilir.

* Ticari Sözleşmenin Fesih ve sözleşme uzatma şartları

Sözleşmelerde, karşılıklı ya da tek taraflı fesih ve sözleşmenin uzatılmasını sağlayacak olan şartlarının açıkça belirtilmesi gerekir.

Tüm taraflar bu şartların olabilecek en iyi esneklikte düzenlenmesini isteyecektir. Bu durumda sözleşmeyi ilk hazırlayan taraf olmak bu şartların tayin edilmesinde sizi bir adım öne çıkaracaktır.

* Ticari Sözleşmelerde bağlayıcı maddelere dikkat

Sözleşmede hizmeti ya da malı alan taraf iseniz ödemeler, alım miktarları, alım yapılmazsa ne olacağına yönelik şartlar konusunda bağlayıcı maddelerin az olmasını isterseniz.

Sözleşmede size taraflar ise sözleşmelerde bu gibi durumlar için çok sayıda bağlayıcı madde eklemek isteyebilir.

* Ticari Sözleşmelerde Taahhütlerin önemi

 

Özellikle uzun vadeli sözleşmelerde, yıllık olarak fiyat indirimleri ya da artışları, alım konusundaki azalış ya da artış gibi konularda taahhütler çok önemlidir.

Mutlaka taahhüt sözleşme yazarken kendi durumunuza göre taahhütleri iki kez düşünün.

* Şirket içinde uyum

Bir sözleşme hazırlanırken, şirket içindeki doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili tüm birimlerin fikir birliğine varması gerekir. Bu sayede sözleşme öncesi karşı tarafla diyalog daha etkin ve sağlıklı olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
'

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Sorry, the comment form is closed at this time.